Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kilka miesięcy będzie gotowy nowy program rewitalizacyjny w Tczewie

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W trzecim kwartale 2024 r. ma zostać uchwalony zaktualizowany program rewitalizacyjny dla Starego Miasta oraz Zatorza w Tczewie. Miasto liczy na nowe zewnętrzne dotacje na wybrane projekty.

Tczewska rewitalizacja od 2016 roku

Gminny Program Rewitalizacji został uchwalony przez tczewskich radnych w 2016 roku. Objął Zatorze oraz Stare Miasto. To łącznie 140 hektarów obszaru. Do kwietnia 2023 roku realizowano zapisane w nim przedsięwzięcia poprzez projekt rewitalizacji. Z zaplanowanych 27 zadań wykonano 16 wydając około 40 mln zł, w tym 17 mln zł pochodziło z unijnej dotacji dedykowanej zadaniom rewitalizacyjnym.

Przebudowano kilka ulic (np. Podgórną czy Krętą). Odnowiono obiekty publiczne jak np. biblioteki, w tym główną książnicę przy ul. Dąbrowskiego. Na Zatorzu w zrujnowanym wcześniej obiekcie powstał klub rodzinny. Część wspólnot mieszkaniowych wyremontowała swoje elewacje, klatki schodowe, zagospodarowano podwórka. Swoje działania w ramach programu/projektu rewitalizacji prowadził Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie. Chodziło m.in. o pobudzenie aktywności mieszkańców, ale też wyciąganie ich z sytuacji kryzysowych.

Aktualizacja programu rewitalizacji na 5-6 lat

Gminny Program Rewitalizacji pozostaje w mocy do 2030 roku. Konieczna jest jednak jego aktualizacja.

- Podczas ubiegłorocznych spotkań oraz otwartego naboru nowych przedsięwzięć do Gminnego Programu Rewitalizacji zebraliśmy pomysły i sugestie mieszkańców dotyczące pożądanych zmian w programie. Wszystkie propozycje analizujemy, cały czas wpływają też do nas nowe. Zaktualizowany program planujemy uchwalić w trzecim kwartale br. Po rozmowach z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku czekamy na wytyczne dotyczące kształtu programu. Mają się one pojawić w połowie tego roku. Wówczas dokończymy proces aktualizacji, zacznie się również proces jego konsultowania z mieszkańcami i instytucjami zewnętrznymi - mówi Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Zobacz także:

Jakie propozycje zgłoszono do tej pory? To m.in.: zakup i instalacja małej przenośnej sceny, stylizowanych kramów i siedzisk na Placu Hallera na potrzeby letnich działań kulturalnych. Kolejne to:

  • tworzenie nowych miejsc z zielenią na Starym Mieście,
  • rewitalizacja i zagospodarowanie łącznika na ul. Kopernika,
  • stworzenie małego muzeum kolejnictwa,
  • utworzenie punktu widokowego na wieży ciśnień.

Poza tym w Tczewie planują: organizacja zielonych targów i targów rękodzieła (raz w miesiącu) oraz uruchomienie systemu małych grantów dla wspólnot mieszkańców i grup sąsiedzkich na działania podwórkowe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki