PIT dla pracownika. To się zmieniło w 2022 r. O tym trzeba pamiętać w czasie składania deklaracji

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Z dniem 1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. To tzw. Polski Ład.
Z dniem 1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. To tzw. Polski Ład. 123rf
Podatek PIT w 2022 obfitował w niespotykane do tej pory zmiany. Prawo podatkowe zostało zmodyfikowane w wielu różnych ustawach. Co więcej, zmiany te dotknęły ogromną rzeszę podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, a ich odzwierciedlenie znalazło swój wyraz w otrzymywanych przez nich wynagrodzeniach. Będzie to miało wpływ na deklaracje podatkowe, które już niebawem będziemy składać za 2022 r.

Spis treści

Deklaracja PIT a Polski Ład. Co się zmieniło w rozliczeniu PIT za 2022?

Z dniem 1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład).

Najważniejsze zmiany, jakie przyniosła ta ustawa, a które miały wpływ na wysokość wynagrodzenia, to:

 • podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 000 zł;
 • podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek do wysokości 5100 zł, co przy obliczeniu zaliczek na podatek dawało miesięcznie kwotę ulgi w wysokości 425 zł (1/12 z kwoty 5100 zł);
 • podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł rocznie;
 • wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, która miała być uwzględniana przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy;
 • Polski Ład zmienił dotychczasowe zasady rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Dla wszystkich osób uprawnionych do świadczenia wprowadzona została jedna kwota ulgi w wysokości 1500 zł.

Inne zmiany dla pracowników, które przyniósł Polski Ład to m.in.

 • możliwość rozliczenia się razem ze współmałżonkiem już w roku zawarcia małżeństwa – od dnia zawarcia związku małżeńskiego dochody mogą być rozliczane wspólnie, a nie dopiero od kolejnego roku podatkowego;
 • ulga mieszkaniowa będzie przysługiwała w razie spłaty kredytu i odsetek związanych ze sprzedawaną nieruchomością;
 • ulga w PIT dla osób powracających z emigracji – zwolnienie z podatku wyniesie 85 528 zł;
 • ulga dla rodzin z co najmniej czworgiem dzieci – zwolnienie z podatku wyniesie 85 528 zł dla każdego z rodziców.

– Szybko okazało się, że wprowadzone zmiany w ostateczności doprowadziły do obniżenia miesięcznego wynagrodzenia, na co w dużej mierze wpływ miały m.in. zmiany dotyczące rozliczania składki zdrowotnej. Jednocześnie pozostawiono możliwość zastosowania kwoty zmniejszającej podatek tylko u jednego pracodawcy, co powodowało, że osoby zatrudnione w kilku zakładach pracy i otrzymujące kilka wynagrodzeń w miesiącu były poszkodowane – czytamy w raporcie e-pity „Sposoby na Polski Ład”.

Do końca 2021 roku kwota zmniejszająca podatek wynosiła miesięcznie nieco ponad 40 zł, przez co była niemal niezauważalna, tak od 1 stycznia 2022 roku jej wysokość miała wynosić 425 zł.

– Tych niekorzystnych zmian w żaden sposób nie mogła zrekompensować wprowadzona ulga dla klasy średniej. Wprowadzony przez ustawodawcę podwójny sposób obliczania zaliczek na podatek w rzeczywistości stanowił jedynie przesunięcie w czasie poboru zaliczek na podatek według nowych zasad – czytamy w raporcie „Sposoby na Polski Ład”.

Już w drugiej połowie marca Ministerstwo Finansów ogłosiło konieczność wprowadzenia zmian do Polskiego Ładu. A wszystko to za sprawą problemów z tzw. ulgą dla klasy średniej.

Ostatecznie 1 lipca 2022 roku w życie weszła ustawa z 9 czerwca 2022 roku znana jako Polski Ład 2.0.

Najważniejsze zmiany wprowadzone tą ustawą, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia, to:

 • nowa stawka podatku w wysokości 12% (zamiast obowiązującej do 30 czerwca 2022 roku 17-procentowej stawki podatku); nowa stawka podatku znajdzie zastosowanie w zeznaniu rocznym od 1 stycznia 2022 roku;
 • kwota zmniejszająca podatek – 3600 zł rocznie/300 zł miesięcznie (stan na 30 czerwca 2022 roku to: 5100 zł rocznie/425 zł miesięcznie); przyczyną było obniżenie stawki z 17% na 12%;
 • likwidacja ulgi dla klasy średniej;
 • likwidacja obowiązku podwójnego sposobu obliczania zaliczek;
 • powrót do rozwiązania, które było stosowane przed 2022 rokiem, a więc możliwość wspólnego rozliczenia się rodzica z dzieckiem. Samotny rodzic wychowujący dziecko będzie mógł skorzystać z podwójnej kwoty wolnej.

Kwota wolna od podatku i Polski Ład. Kwota pozostaje bez zmian

Niezmienna pozostała wysokość kwoty wolnej od podatku. W dalszym ciągu jest to 30 000 zł.

– Co istotne, podwyższona kwota wolna ma zastosowanie niezależnie od wysokości osiąganych przez pracownika dochodów oraz dotyczy wyłącznie dochodów opodatkowanych według skali (skorzystają z niej podatnicy rozliczający się z urzędem skarbowym na formularzu PIT-36 lub PIT-37) - czytamy w raporcie.

Z kwoty wolnej do końca 2022 roku nie skorzystają osoby uzyskujące dochody na podstawie umów zlecenia czy umów o dzieło, bo kwota wolna nie jest dla tych osób ujmowana przy obliczeniach zaliczek (takie prawo będą miały od 1 stycznia 2023 roku) w przeciwieństwie do pracowników etatowych, którzy składają PIT-2.

Wobec zbliżającego się końca roku 2022 wielu pracowników zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście dwukrotna w ciągu roku zmiana rozliczeń w zakresie wynagrodzeń nie odbije się niekorzystnie na ich rozliczeniu rocznym.

– Przede wszystkim należy pamiętać, że od 1 lipca pracodawcy/płatnicy podatku, wyliczając zaliczkę na podatek, przestali stosować ulgę dla klasy średniej. Podobnie podatnik – pracownik nie rozliczy tej ulgi w rozliczeniu rocznym za 2022 rok (ulga znika od 1 stycznia 2022 roku, a więc wstecznie), gdyż zastąpiła ją stawka w wysokości 12% (brak możliwości rozliczenia ulgi dla klasy średniej wprost wynika z art. 18 ustawy nowelizującej) – dowiadujemy się z raportu.

Co w sytuacji, gdyby jednak w przypadku konkretnego pracownika likwidacja ulgi była niekorzystna?

– Jeśli podatek należny za 2022 rok wynikający z zeznania złożonego przez pracownika będzie wyższy od hipotetycznego podatku należnego za 2022 rok (liczonego według zasad obowiązujących do 30 czerwca 2022 roku), organ podatkowy zwróci kwotę tej różnicy (tryb bezdecyzyjny). Naczelnik urzędu skarbowego ma 21 dni od dnia złożenia przez podatnika zeznania na poinformowanie podatnika o kwocie tej różnicy (na informację tę nie przysługuje zażalenie) - czytamy w raporcie.

Sytuację tę regulują przepisy przejściowe, a dokładnie art. 26 ustawy nowelizującej. Zgodnie z tymi przepisami na naczelnika urzędu skarbowego został wprowadzony obowiązek wyliczenia hipotetycznego podatku. Obowiązek przeliczenia przychodów z pracy będzie obowiązywał każdorazowo, gdy przychody roczne zmieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł (a więc tych podatników, do których miała zastosowanie ulga dla klasy średniej).

Naczelnik urzędu skarbowego będzie wyliczał podatek według zasad obowiązujących do 30 czerwca 2022 roku według skali 17%, z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej – w tym przy rozliczeniu z małżonkiem uwzględniona będzie również ulga na dzieci. Celem obliczenia ma być zweryfikowanie, czy podatnik nie stracił na zmianach wprowadzonych w trakcie roku podatkowego.

Kwota zwrotu będzie traktowana jako nadpłata. Kwota ta będzie podlegała zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania drogą papierową lub w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Oznacza to, że podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie roczne za 2022 rok, stosując zasady obowiązujące od 1 lipca 2022 roku. Zgodnie z przepisami to naczelnik urzędu skarbowego będzie dokonywał wyliczenia hipotetycznego podatku.

Co zatem w przypadku podatnika, który uważa, że zwrot mu się należy (pomimo, że nie otrzymał stosownej informacji), ewentualnie zwrot powinien być w większej wysokości?

– Taki podatnik winien wystąpić z wnioskiem o zwrot kwoty różnicy (bez korekty zeznania, gdyż zgodnie z przepisami nie będzie obowiązującego formularza, w którym zostanie uwzględniona ulga dla klasy średniej). Jeżeli wniosek będzie zasadny, organ dokona zwrotu w trybie bezdecyzyjnym – czytamy w raporcie e-pity „Sposoby na Polski Ład”.

Jeśli organ nie zgodzi się z wnioskiem podatnika, wyda decyzję o odmowie zwrotu, która będzie podlegała zaskarżeniu na ogólnych zasadach (a zatem będzie od niej przysługiwało odwołanie).

Kwota zmniejszająca podatek – pracownik zadecyduje o podziale

Pracownik będzie mógł decydować o podziale 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł) w danym miesiącu na 3 płatników (np. w przypadku 2 płatników – każdy z nich będzie mógł pomniejszać zaliczkę o 1/24 kwoty zmniejszającej podatek, czyli 150 zł).

Składka zdrowotna od podatku dla pracowników – nie będzie możliwości odliczenia

Bez zmian pozostaje brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dla pracowników (zmiany, które weszły od lipca w tym zakresie, dotyczą wyłącznie przedsiębiorców).

źródło: Raport e-pity „Sposoby na Polski Ład”
autor: Marcin Otręba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Materiał oryginalny: PIT dla pracownika. To się zmieniło w 2022 r. O tym trzeba pamiętać w czasie składania deklaracji - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie