18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilnuj się, robiąc świąteczne zakupy

Redakcja
Grudzień to miesiąc szczególny nie tylko ze względu na święta Bożego Narodzenia. To wtedy uaktywniają się kieszonkowcy i oszuści - pisze Ewelina Oleksy

Ogarnęło cię szaleństwo świątecznych zakupów? Uważaj na złodziei i internetowych oszustów, bo tylko czekają na takich jak ty! Pomorscy policjanci apelują o ostrożność i podpowiadają, co zrobić, by święta upłynęły spokojnie i bezpiecznie. Mundurowi nie mają wątpliwości - grudzień to miesiąc szczególny.

- Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok , kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki do samochodu itd. To dla kieszonkowców najlepszy czas do działania. Sprzyjają im nasz pośpiech i rozkojarzenie - wskazuje podkom. Joanna Kowalik-Kosińska z KWP Gdańsk. Złodzieje wykorzystują tłok lub sami umiejętnie go tworzą. - Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę albo płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione - zaznacza policjantka.

Jak pokrzyżować kieszonkowcowi plany? Przede wszystkim chować pieniądze do wewnętrznej kieszeni. Torebki i plecaki koniecznie trzeba zamykać i najlepiej trzymać blisko siebie. Policja zwraca uwagę, by być szczególnie czujnym przy bankomatach - bo oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart albo minikamery do przechwycenia numeru PIN. Biegając po galeriach handlowych, trzeba pilnować kluczyków do samochodu i broń Boże nie chować ich do zewnętrznych kieszeni.

- Kradzież każdego auta jest poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową. Nawet najlepszy alarm nie zadziała, jeżeli został dezaktywowany oryginalnym pilotem - informuje Kowalik- Kosińska.

Jeśli myślisz, że nie ruszając się z domu i robiąc zakupy przez internet, kradzież ci nie grozi, jesteś w błędzie. Tymczasem w świecie wirtualnym na zakupoholików także czyha sporo pułapek.

- Nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych - przestrzega Kowalik-Kosińska. - Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć - dodaje.

Przed odwiedzeniem wirtualnego sklepu nie zaszkodzi też zrobić krótkiego wywiadu na jego temat. Warto zasięgnąć opinii znajomych i poczytać komentarze na internetowych forach. Brak komentarzy lub niewielka liczba tych pozytywnych to jasny znak, że lepiej nie ryzykować. Lepiej nie korzystać też z linków przesyłanych w ofertach e-mailowych. Na stronę sklepu powinno się wchodzić, wpisując adres w oknie przeglądarki.- Unikniemy w ten sposób podszywania się pod legalnie działające sklepy - wyjaśnia Kowalik- -Kosińska. Gdy kupujesz telefon, zawsze się domagaj ładowarki i dowodu zakupu - te kradzione bowiem są sprzedawane bez akcesoriów i dokumentacji.

Bożonarodzeniowe szaleństwo to nie tylko zakupy, ale i wyjazdy z domu. A włamywacze nie świętują i wykorzystują nawet kilkudniową nieobecność. By ograniczyć ryzyko włamania do minimum, nie wystarczą dobre zamki i alarm. Jak podkreśla policja, najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad.
ŚWIĄTECZNE ZAKUPY W TRÓJMIEŚCIE

ILE WYDAMY NA ŚWIĘTA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki