MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy przeszczep wysp trzustkowych przeprowadzili specjaliści w UCK. To jedyny szpital w Polsce, który wykonuje takie transplantacje

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdański Uniwersytet Medyczny. Spotkanie z pierwszym pacjentem po przeszczepie wysp trzustkowych.
Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdański Uniwersytet Medyczny. Spotkanie z pierwszym pacjentem po przeszczepie wysp trzustkowych. Przemysław Świderski
Pierwszy przeszczep wysp trzustkowych na Pomorzu. Uratować może on życie mieszkańcowi Wejherowa od lat zmagającemu się z ciężką cukrzycą. Przeprowadzono go pod koniec października w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

To aktualnie jedyny w Polsce i jeden z ok. 30 szpitali w Europie, w którym takie przeszczepy się wykonuje. Przeszczep wysp trzustkowych jest szansą na uniknięcie zastrzyków z insuliny dla pacjentów chorujących na cukrzycę insulinozależną. To właśnie te wyspy odpowiedzialne są w trzustce za produkcję insuliny. Przeszczepione zakotwiczają się w wątrobie i zaczynają ją produkować.

Pierwszy przeszczep wysp trzustkowych w UCK odbył się 27 października br.

Pierwszy okres po zabiegu był dla pacjenta bardzo trudny i dopiero teraz, gdy poczuł się on lepiej, zarząd szpitala zdecydował się ogłosić ten sukces.
- Na cukrzycę typu I, insulinozależną zachorowałem w wieku 9 lat, czyli zmagam się z nią już 32 lata - wspomina Ireneusz Betlej, 41-letni pacjent Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych w UCK.

Cukrzyca wyrządziła mu mnóstwo krzywd – 15 lat temu stracił przez nią wzrok, 9 lat temu przeszedł w Warszawie transplantację nerki i trzustki. Nerka pracuje nadal, jednak trzustka uległa zniszczeniu. Rok temu Ireneusz trafił pod opiekę prof. dr hab. Dębskiej-Ślizień, wybitnej specjalistce w zakresie chorób nerek i transplantacji narządów. To właśnie Pani Profesor zaproponowała mu ten nowatorski zabieg, którego celem było wyrównanie niestabilnej cukrzycy.

Poziom cukru bardzo mi skakał. Raz jego poziom miałem bardzo wysoki a po podaniu insuliny gwałtownie mi spadał. Czułem się z tego powodu fatalnie- przyznaje pacjent.

Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdański Uniwersytet Medyczny. Spotkanie z pierwszym pacjentem po przeszczepie wysp trzustkowych.

Pierwszy przeszczep wysp trzustkowych przeprowadzili specjal...

Głównym wskazaniem do przeszczepu wysp trzustkowych u naszego pacjenta były tzw. nieświadome hipoglikemie -gwałtowne spadki poziomu cukru, powodujące nawet utratę świadomości, które groziły uszkodzeniem centralnego układu nerwowego a nawet śmiercią– tłumaczy prof. Alicja Dębska-Slizień, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych w UCK.
Przeszczep wysp trzustkowych to niezwykle skomplikowana procedura w który zaangażowany był w UCK cały sztab ludzi i to różnych specjalności medycznych, m.in. internistów, nefrologów, chirurgów, radiologów, anestezjologów, pracowników laboratorium itd., koordynatorów programu transplantacji.

Sama transplantacja rozpoczęła się od pobrania przez chirurga trzustki od zmarłego dawcy. W tym czasie laboratorium HLA (zgodności tkankowej) zajmowało się doborem immunologicznym dawcy i biorcy. Pobraną od dawcy trzustką zajęło się następnie laboratorium – Cell-T znajdujące się w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku . Tam wyizolowano z niej wyspy trzustkowe i gotowe do przeszczepienia przekazano do Banku Tkanek i Komórek UCK. Dopiero bank tkanek po skontrolowaniu jakości wysp zwolnił preparat wysp trzustkowych do przeszczepu.

- Podczas zabiegu radiolog interwencyjny, w tym przypadku dr Tomasz Gorycki (wraz z dr Tomaszem Nowickim ) - wkłuł się do żyły wrotnej pacjenta i za pomocą specjalnej strzykawki wprowadził do niej wyspy trzustkowe - tłumaczy prof. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii i prorektor ds. klinicznych GUMed. - Komórki wysp krążąc z krwią zagnieździły się następnie w wątrobie i zaczęły produkować insulinę. Na ile ta terapia okaże się skuteczna dla pana Ireneusza będzie wiadomo dopiero za jakiś czas. Przeszczepy takie można jednak powtarzać.

Obaj radiolodzy, podobnie jak szereg innych osób uczestniczących w tej transplantacji, szkoliło się wcześniej w University od Chicago u prof. Piotra Witkowskiego, który prowadzi tam Program Przeszczepów Wysp Trzustkowych.

Prof. Piotr Witkowski, nota bene absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, chirurg i jeden z doktorantów prof. dr hab. Zbigniewa Śledzińskiego, szefa chirugii w UCK, specjalnie przyleciał w USA do Polski by uczestniczyć w tym pierwszym przeszczepie wysp trzustkowych w UCK. To prof. Witkowski zainicjował współpracę ośrodka w Chicago z uczelnią w Gdańsku. Prof. Piotr Trzonkowski, koordynator projektu, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii GUMed zgłębiał tajniki metody izolowania wysp trzustkowych podczas pobytu w USA dobrych kilka lat temu. Dzięki dofinansowaniu w ramach Programu StrategMed, który koordynuje prof. Trzonkowski udało się opracować terapię przeszczepów wysp trzustkowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Kooperantem, który spina Uniwersytet w Chicago, Park Naukowo-Technologiczny (gdzie znajduje się laboratorium) oraz UCK jest spółka Cell-T.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki