Pierwsze komisje już szacują straty w uprawach. Susza w Polsce

RedakcjaZaktualizowano 
Agata Wodzień
Sucha wiosna dała się we znaki uprawom. Jak wynika z 3. raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który monitoruje suszę, zagrożenie suszą występuje w 248 gminach.

 

- W 6 województwach powołano już komisje do oszacowania strat lub trwają prace nad powołaniem takich komisji. W 3 województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i opolskim komisje rozpoczęły już szacowanie strat w gospodarstwach rolnych - podaje Iwona Chromiak, Biuro Prasowe ministerstwa rolnictwa.

 

Ostatni raport IUNG, obejmujący okres 21 kwietnia - 20 czerwca, wskazuje na zagrożenie suszą obszaru 2,09% gruntów ornych w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, pomorskim. Straty stwierdzono przede wszystkim w uprawach: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych i roślin strączkowych.

 

Komisja musi oszacować straty w terminie do 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego wystąpienia szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.

- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano nowy wzór protokołu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym, który powinien być wykorzystywany przez komisje szacujące straty. W nowym wzorze protokołu uproszczono w szczególności metodę określania średniorocznej produkcji z trzech poprzednich lat, a także strat spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne - podaje biuro prasowe resortu rolnictwa. Poziom strat spowodowanych suszą będzie znany po zakończeniu prac przez komisje.

 

Najgorzej mają się zboża jare, suszę eksperci instytutu stwierdzili w 8 województwach w 248 gminach. Brak wody odczuły także oziminy, suszę odnotowano w tym przypadku na obszarze 5 województw naszego kraju, w 104 gminach.

 

Ucierpiała również część krzewów owocowych, w ich przypadku suszę odnotowano w 3 województwach, w 20 gminach kraju. zaś wśród roślin strączkowych, susza wystąpiła w 4 województwach w 64 gminach.

____________________________________________________________________________

Pierwsze zgłoszenia o potrzebie powołania komisji są już w województwie kujawsko-pomorskim. Do 29 czerwca do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wpłynęło 8 wniosków o powołanie komisji do szacowania strat z tytułu suszy. - Wydano 1 zarządzenie, do zaopiniowania przez prawnika z Biura Obsługo Prawnej przekazanych zostało 7 zarządzeń - podaje nam Adrian Mól, rzecznik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
.

 

Źródło: informacja prasowa

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsze komisje już szacują straty w uprawach. Susza w Polsce - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie