Piece węglowe pod lupą sopockiej Straży Miejskiej

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Andrzej Wisniewski / Archiwum Polskapresse
W związku z przygotowywaną dla nadmorskiego kurortu uchwałą antysmogową, strażnicy miejscy zapowiadają wzmożone kontrole domów i mieszkań, wyposażonych w piece. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czym ogrzewane są pomieszczenia. Pobrane próbki popiołu trafią do analizy.

Dwie uchwały antysmogowe - jedną wyłącznie dla Sopotu, drugą dla pozostałych miast naszego regionu, zarząd województwa pomorskiego przyjąć ma na sesji zaraz na początku roku. Zgodnie z nowymi przepisami, do 2024 roku z nadmorskiego kurortu będą musiały zniknąć wszystkie piece węglowe. Zanim jednak do tego dojdzie, sopocianie powinni nastawić się na wzmożone kontrole swoich posesji ze strony strażników miejskich.

- W 2019 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 58 kontroli palenisk w piecach domowych. W wyniku tych czynności nałożono 15 mandatów karnych. Do pieców wrzucane były m.in. panele podłogowe, drewno pokryte lepikiem czy lakierowane elementy mebli - informuje Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej w sopockim magistracie.

Czytaj także

Spalanie w przydomowych piecach niedozwolonych odpadów zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

- Mieszkania, w których ujawniono tego rodzaju wykroczenia, objęte są stałymi kontrolami - mówi Marek Niziołek.

Wzmożone działania strażnicy miejscy będą prowadzić także w przyszłym roku. W czasie kontroli pobierane będą z pieców próbki do analizy składu chemicznego popiołu.

- Urząd Miasta podpisał umowę z placówką badawczą, która dokona szczegółowej oceny dostarczonego materiału. Właściciele posesji lub użytkownicy pieców mają obowiązek umożliwić służbom kontrolę palenisk - przypominają sopoccy urzędnicy. - Na terenie prywatnej posesji strażnicy miejscy mogą prowadzić działania w godz. 6-22, przedstawiając imienne upoważnienie wydane przez prezydenta miasta. Utrudnianie bądź uniemożliwianie przeprowadzenia kontroli stanowi przestępstwo, za które przewidziana jest kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Czytaj także

Straż Miejska przypomina również, że w związku z nowelizacją uchwały Rady Miasta w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Sopotu, pojawiły się nowe obostrzenia.

- Od wiosny tego roku zabrania się spalania drobnych pozostałości roślinnych, gałęzi i liści na terenie całego miasta - informują sopoccy funkcjonariusze.

Warto dodać, że w związku z szykowaną uchwałą antysmogową, na ostatniej sesji radni podjęli decyzję o zmianie dotychczasowego systemu dopłat do likwidacji urządzeń grzewczych opalanych węglem. Przyjęta uchwała zakłada, że w latach 2020-2021 miasto będzie finansowało wymianę pieców w stu procentach. W kolejnych latach poziom dofinansowania będzie się stopniowo obniżał. W roku 2022 sięgnie 80 proc., a w roku 2023 - 60 proc. Od stycznia 2024 roku dofinansowania nie będzie już wcale.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie