Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog - cichy truciciel i zabójca. Każdego roku ponad 4 mln dzieci choruje na astmę. Przyczyną są zanieczyszczenia powietrza

Sandra Janikowska
Czasopismo naukowe The Lancet niedawno opublikowało raport, z którego wynika, że ponad 4 mln dzieci na świecie zachorowało na astmę i inne choroby układu oddechowego na skutek zanieczyszczeń powietrza związanych głównie z pojazdami i przemysłem. Jak podają naukowcy - w 92 proc. choroby zostały zdiagnozowane u najmłodszych - dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Jednakże to nie wszystko - kolejne badania dowodzą, że smog spowalnia rozwój i negatywnie wpływa na umiejętności poznawcze.

Smog cichy truciciel. Smog wywołuje astmę

10 kwietnia br. na łamach czasopisma naukowego The Lancet, badacze m.in z Oregon State University, University of British Columbia czy University of Washington opublikowali badania przedstawiające dużą zachorowalność na astmę wśród dzieci. Według badaczy główną przyczyną jest smog.

W raporcie można m.in wyczytać, że około 92 proc. przypadków zostało zdiagnozowanych u najmłodszych obywateli państw, które niestety tylko w teorii spełniają regulacje Narodowej Organizacji Zdrowia dotyczące dopuszczalnej ilości stężenia dwutlenku azotu w powietrzu.

Naukowcy w swoich badaniach dokonali pomiaru poziomu dwutlenku azotanu w poszczególnych miastach, co umożliwiło im określenie zanieczyszczenia powietrza w danym rejonie. Autorzy przestrzegają, że dwutlenek azotu nie jest jedyną szkodliwą substancją, która przedostaje się do naszego powietrza dzięki pojazdom samochodowym. Zaznaczają, że tzw. mix substancji zanieczyszczających może przyczynić się do wystąpienia wielu chorób układu oddechowego oraz znacząco wpłynąć na rozwój dzieci.

Smog cichy truciciel. Negatywny wpływ smogu na umiejętności poznawcze

Podobne badanie wcześniej przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu George'a Washingtona. Stwierdzili oni bowiem, że dzieci zamieszkałe na terenach o wysokim stopniu zanieczyszczenia drogowego, mają gorsze wyniki w testach poznawczych niż ich koledzy z terenów o mniejszym skażeniu atmosfery.

Badacze z Uniwersytetu Washingtona posłużyli się danymi zdrowotnymi dzieci z 194 krajów świata. Opierali się także na ogólnodostępnych informacjach dotyczących zanieczyszczeń powietrza we wszystkich stolicach świata.

Jedna z autorek raportu i profesor Uniwersytetu Washingtona Susan Anenberg mówi:

Najstraszniejsze jest to, że zdecydowanej większości zachorowań na astmę w grupie wiekowej od 6 do 10 lat można było łatwo uniknąć

Dodaje, że pojazdy pozbawione silników spalinowych powinny być standardem we wszystkich państwach. Według Anenberg rozbudowane sieci transportu publicznego, elektryczne samochody i rowery w znaczącym stopniu wpłynęłyby pozytywnie nie tylko na środowisko, ale na zdrowie mieszkańców planety.

Według danych statystycznych z 2015 roku, miejscem o największym stężeniu spalin w powietrzu jest Shanghai. Podobne warunki panują w Bogocie, Kolumbii czy Peru.

Zobacz także: PROGRAM STOP SMOG 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki