Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Adamowicz podsumował rok swojej pracy

Kazimierz Netka
Wiadomości o wydatkach dostępne każdemu za pośrednictwem internetu, budżet on-line – to jedne z najważniejszych publicznych odsłon działalności władz Gdańska, wprowadzonych podczas pierwszego roku obecnej ich kadencji.

Unikatem jest też możliwość porównywania budżetów miasta od 2005 roku - za pośrednictwem internetu, a także sprawdzanie, na co i w jakim procencie są dzielnie podatki od każdego mieszkańca (np. na budowę chodników, mostów, na finansowanie wydarzeń kulturalnych). Wystarczy „wejść” na stronę: www.gdansk.pl/budzet. To udogodnienia i odsłony niezwykłe w skali kraju i Europy Środkowowschodniej (niewiele jest miast w podobnie szerokim zakresie dającym dostęp do wiedzy na temat swej działalności i jej efektów).

PiS chce odsunąć od władzy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Będzie referendum?

Podsumowania pierwszego roku obecnej kadencji sprawowania przez siebie władzy dokonał w środę, Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska. Rozliczał się z tego, co obiecał podczas kampanii przed wyborami samorządowymi.

Główne cele programu wyborczego Pawła Adamowicza to: poprawa codziennego życia mieszkańców (dzielnica, ulica); wykorzystanie nowej perspektywy finansowej EU (kolejne 5 mld złotych dla Gdańska); budowanie trwałego, długoletniego rozwoju miasta (strategia Gdańsk 2030+, strategia obszaru metropolitalnego) Główne filary tych obietnic to: Lepsza przestrzeń • Zadowoleni mieszkańcy • Mobilnie w Gdańsku • Razem w Gdańsku.

- Program wyborczy prezydenta Gdańska zawiera 144 działania szczegółowe – przypomniał Paweł Adamowicz. Powiedział, że w pierwszym roku (2015) kadencji sprawowania przez niego urzędu prezydenta Gdańska, w stu procentach udało się m.in.: znaczne zwiększenie środków na zagospodarowywanie podwórek – zwiększenie z 0,5 mln w 2014 do 1,5 mln w 2016; kontynuacja wsparcia finansowego wspólnot remontujących elewacje - wsparcie ponad 100 remontów rocznie oraz konkurs na najładniejszą elewację roku z pulą nagród 50 tys.; budowa 5 nowych boisk sportowych.

Paweł Adamowicz uczył się tańczyć z maturzystami [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Tylko w 2015 wybudowaliśmy 10 obiektów – powiedział prezydent Paweł Adamowicz. Do spełnienia obietnic, prezydent zaliczył tez udostępnienie szkolnej infrastruktury sportowej mieszkańcom – wszystkie boiska posiadają regulamin, a większość z nich animatorów prowadzących zajęcia; Trwa budowa boiska i basenu w Kokoszkach – otwarcie wrzesień 2015. Odbywa się rozwój Gdańskiej Karty Dużej Rodziny – dodatkowe podmioty uczestniczące w programie. Spełnieniem programu to także: budowa węzłów przesiadkowych park&ride: Jasień; Kiełpinek: Brętowo – we wrzesniu2015; wspieranie rozwoju siatki połączeń lotniczych oraz dokończenie budowy terminalu przylotów – wrzesień 2015; zakończenie instalacji systemu ILS II w porcie lotniczym (umożliwiającego lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych) – listopad 2015; dalszy wzrost bezpośredniego udziału obywateli miasta we współdecydowaniu o kierunkach rozwoju Gdańska – szerokie konsultacje w ramach prac nad Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz bieżące spotkania w dzielnicach nt. planów zagospodarowania przestrzennego.

Jedno z najważniejszych i unikatowych na skalę województwa osiągnięć prezydenta Gdańska jest prowadzenie polityki otwartości (danych) - open data – od stycznia 2015 roku. Dzięki temu każdy obywatel może sprawdzić na co wydawane są pieniądze, na przykład w przetargach.

Znacznie zwiększone zostały nakłady na zagospodarowywanie podwórek – w 2015 roku miasto wyremontowało wspólnie ze wspólnotami 21 podwórek za kwotę 1 mln (w roku 2014 - 0,5 mln). W 2016 roku na kolejne projekty gmina przeznaczy 1,5 mln. Sukcesem jest tez budowa 5 nowych boisk sportowych – do tej pory wybudowaliśmy 79 boisk ze sztuczną nawierzchnią. W I roku kadencji oddano do użytku 10 kolejnych obiektów. Na rok 2016 planwane jest otwarcie 8 boisk;. Realizowany jest program budowy basenów dzielnicowych: Kokoszki (otwarcie wrzesień 2015), Osowa (wrzesień 2016), Kowale (rozpoczęcie budowy szkoły w 2016) i Zaspa (przebudowa basenu w XV LO- oddanie do użytku 1 września 2016). Powstaną dwa baseny: Stogi (2017) i Orunia (2018). W latach 2016 i 2017 gmina przeznaczy po 8 mln rocznie na remonty pustostanów – łącznie wyremontujemy 600 lokali - tj. cały zasób. Zapewniono 1000 dodatkowych nowych miejsc w przedszkolach i podjęto w 2015 roku decyzję o budowie 10 nowych przedszkoli w miejscach, gdzie jest to niezbędne - głównie Gdańsk Południe. Przedszkola powstaną do 2018 (w tym roku oddajemy do użytku 3 przedszkola oraz 2 żłobki); • intensywne prace nad rozpoczęciem budowy międzygminnej szkoły w Kowalach z basenem – pierwsza łopata zostanie tam wbita we wrześniu 2016 roku.

Dodatkowo – powołanie nowej Gdańskiej Rady ds. Seniorów (z czynnym udziałem środowisk senioralnych).

Zadania, których nie udało się przeprowadzić w poprzednich kadencjach, a które obecnie są w toku, to: zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów – rozstrzygane są kolejne konkursy na zabudowę kolejnych etapów inwestycji, „wbicie łopaty” – październik 2016; budowa mostu zwodzonego na Wyspę Sobieszewską – przygotowane są wszystkie dokumenty, posiadamy wstępną promesę finansowania – jeżeli zostanie potwierdzona, rozpoczęcie prac – czerwiec 2016. W roku 2016 gmina zabezpieczyła na ten cel 17 mln zł.

W działalności prezydenta Gdańska ważnym elementem jest bieżąca koordynacja prac i funkcjonowania Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot, gdzie Paweł Adamowicz jest prezesem zarządu. Stale prezydent Gdańska współpracuje z Unią Metropolii Polskich (członek zarządu UMP); bierze udział w pracach Komitetu Regionów UE (Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetowej UE, w Komisji Polityki Gospodarczej, CORLEAP - Partnerstwo Współpracy Europejsko – Wschodniej).

Niemałym osiągnięciem Gdańska jest podniesienie jogo oceny ratingowej (Fitch Ratings) do poziomu A- dla zadłużania w walucie krajowej i zagranicznej oraz krajowy rating długoterminowy do poziomu AA. To sprawia, że miasto może zaciągać kredyty w instytucjach europejskich. Tam kredyty są tańsze niż w bankach działających w Polsce.

Niezwykłą nowością jest udostępnienie on-line wiadomości na temat budżetów Gdańska. Zasady korzystania przedstawił Tomasz Nadolny, dyrektor Kancelarii Prezydenta Gdańska. Jak funkcjonuje ten sposób wglądu w finanse miasta, jak daleko sięga, co zawiera – można sprawdzić, otwierając stronę: www.gdansk.pl/budzet - tam znajduje się kalkulator budżetowy. Gdańsk to prawdopodobnie pierwsze miasto w Europie Środkowowschodniej w ten sposób udostępniające wiedzę mieszkańcom na temat swej polityki finansowej – od 2005 roku. Jest to również skarbnica wiadomości na temat finansowania działalności samorządów.

Od maja bieżącego roku stopień zaawansowania realizacji wszystkich 144 zadań z programu wyborczego prezydenta Gdańska będzie przedstawiany w internecie.

Wiadomości z Gdańska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki