reklama

Palmiarnia w gdańskim Parku Oliwskim. Umowa na oszklenie obiektu podpisana. Warte 8,5 mln zł prace potrwają 9 miesięcy

MPZaktualizowano 
Nowa palmiarnia w gdańskim Parku Oliwskim będzie gotowa latem mat. prasowe
Po wielu perypetiach z wykonawcami i dwuletnim opóźnieniu inwestycji, wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku wreszcie uda się zakończyć budowę nowego domu dla 180-letniego daktylowca i innych roślin. Szkleniem rotundy palmiarni zajmie się firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic.

Oszklenie palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim - umowa podpisana
Umowa dotycząca przeszklenia całego obiektu i montażu instalacji odgromowej została podpisana w poniedziałek, 4 października 2019 roku.

- Przetarg na realizację zadania wygrała firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic - informuje Aneta Niezgoda z nadzorującej inwestycję Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Wspomniane przedsiębiorstwo specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie czy Port Łódź. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy 13 listopada. W kolejnych tygodniach trwać będą szczegółowe pomiary, które są koniecznie do złożenia zamówienia na szkło. Właściwe prace rozpoczną się w połowie I kwartału 2020 roku. Wykonawca będzie pielęgnował daktylowiec w czasie prowadzenia prac. Obecnie nad zapewnieniem roślinności właściwych warunków również czuwa botanik.

Czytaj także

Nowa palmiarnia w Parku Oliwskim z przeszkodami

Przypomnijmy, że projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji na obciążenia wiatrem. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia nietypowej bryły rotundy, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. W tym celu opracowana została zamienna dokumentacja projektowa, która określiła nowe parametry konstrukcji.

Czytaj także

Z uwagi na stopień zaangażowania robót oraz technologię szklenia, zamawiający w porozumieniu z wykonawcą robót, zdecydował iż prace związane z oszkleniem obiektu wykonywać będzie firma wyspecjalizowana w tej dziedzinie, a umowa z pierwszym wykonawcą została rozwiązana.

Ogłoszono przetarg na szklenie obiektu, który jednak został unieważniony. Wpłynęła wówczas jedna oferta, która była zbyt wysoka. Firmy zajmujące się szkleniem obiektów nie przystąpiły do poprzedniego postępowania, gdyż zakres prac był zbyt szeroki i wykraczał poza ich specjalizację. Zdecydowano zatem o ograniczeniu zakresu robót. W nowym postępowaniu nie ujęto m.in. montażu monitoringu i sterowania okien czy budowy oczka wodnego. Te wszystkie czynniki wpłynęły na ponad dwuletnie opóźnienie ukończenia inwestycji.

- Jeszcze w tym roku planujemy ogłosić przetarg na realizację III etapu modernizacji palmiarni związaną z przebudową oranżerii. Co ważne, to właśnie z oranżerii będziemy przechodzić do rotundy, w której znajduje się 180-letnia palma - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, szef DRMG.

Wideo: Przebudowa palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim - 2017 rok

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie