Kolejne opóźnienie na budowie nowej palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim. Pojawiły się doniesienia o zejściu wykonawcy z placu budowy

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
Zaktualizowano 
O rzekomym porzuceniu placu budowy przez firmę odpowiadającą za konstrukcję rotundy nowej palmiarni poinformował portal staraoliwa.pl. Jak wyjaśnia nam szef nadzorującej inwestycję Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Włodzimierz Bartosiewicz wykonawca zakończył po prostu swoje zadanie, a w nadchodzących tygodniach ruszy skomplikowany proces oszklenia obiektu.

O opuszczeniu w ostatni piątek placu budowy palmiarni przez firmę Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka poinformował portal staraoliwa.pl. By zweryfikować te informacje zwróciliśmy się do dyrektora DRMG nadzorującej inwestycję ze strony miasta.

Jak się okazało z uwagi na stopień zaangażowania robót oraz technologię szklenia, Dyrekcja w porozumieniu z wykonawcą robót, zdecydował iż prace związane z oszkleniem obiektu wykonywać będzie inna firma wyspecjalizowana w tej dziedzinie. Umowa z obecnym wykonawcą zostanie rozwiązana.

- W trakcie realizacji inwestycji zmianie uległ projekt rotundy, a co za tym idzie zmieniła się także zakładana w przetargu technologia wykonania oszklenia, dlatego też przygotowujemy się do zakończenia współpracy z wykonawcą obecnie realizującym to zadanie. Równolegle przygotowujemy postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawcy, który wykona szklenie budynku rotundy. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a wyłoniona w postępowaniu firma na oszklenie obiektu będzie miała 8 miesięcy - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor DRMG.

Czytaj także

Modernizacja palmiarni w Oliwskim Parku to jedna z najbardziej problematycznych inwestycji w Gdańsku w ostatnich latach. Pierwszym terminem gdy nowa rotunda miała być ukończona był listopad... 2017 roku. W trakcie prac okazało się jednak, że konstrukcja będzie wymagała dodatkowych wzmocnień, co znacznie wydłużyło realizację inwestycji i jej koszty. Według ostatnich informacji, rotunda miała być gotowa do końca bieżącego roku a budowa miała pochłonąć ponad 12 mln zł.

Teraz już wiadomo, że ani data, ani liczba wydatków nie jest aktualna. Odwiedzający park, którzy chcieliby podziwiać słynnego daktylowca i inne egzotyczne rośliny, nie mają takiej możliwości już od ponad dwóch lat i poczekają jeszcze sporo.

Czytaj także

- Goście wrócą do palmiarni w przyszłe wakacje. Jak tylko uda nam się rozstrzygnąć przetarg na oszklenie ruszymy z kolejnym etapem prac przy palmiarni czyli postępowaniem na nową oranżerię i szklarnię. To będzie dopełnienie całej inwestycji, która będzie gotowa do końca przyszłego roku - dodaje dyr. Bartosiewicz.

Z uwagi na zmianę wykonawcy robót, w trakcie przerwy realizacyjnej oraz podczas prowadzenia prac związanych ze szkleniem rotundy, nadzór botanika nad roślinnością znajdującą się w obiekcie będzie kontynuowany. Do czasu wyłonienia nowego opiekuna znajdującej się w rotundzie roślinności nadzór sprawować będzie obecny jej opiekun.

Są też lepsze informacje z budowy palmiarni. Gotowy jest już przyległy do niej nowy budynek sanitarno-techniczny, w którym powstała m.in. ogólnodostępna toaleta. Zwiedzającym park ma ona zostać udostępniona na początku sierpnia (w najbliższych dniach prowadzone będą odbiory techniczne budynku).

Wspomniana, planowana przebudowa oranżerii pozwoli lepiej wyeksponować znajdujące się w niej rośliny. Renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. Dodatkowo w oranżerii znajdować się będzie przestrzeń przeznaczona na kawiarnię oraz pomieszczenie, które może zostać wykorzystane na sale konferencyjną lub dydaktyczną. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, zamontowana winda. Co ważne, to właśnie z oranżerii będziemy przechodzić do rotundy, w której znajduje się 180 letnia palma.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wyjątkowo odporna roślina...

Dodaj ogłoszenie