Pałace na piasku, czyli jak zamienić Hel w Miami [POLEMIKA]

Danuta Makowska
Udostępnij:
Z przykrością informuję, że treści zawarte w artykule pt. „Pałace na piasku, czyli jak zamienić Hel w Miami” („Dziennik Bałtycki” z dnia 22.04.2016 r.), dotyczące obecnej działalności Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, są niezgodne z prawdą.

Czytaj cały tekst: Pałace na piasku, czyli jak zmienić Hel w Miami

Przedstawiono tu wypowiedzi i stwierdzenia, których nigdy nie użyłam jako dyrektor RDOŚ, np. porównanie obszarów Natura 2000 do „drożdżowej baby” lub „na pierwszej linii frontu ochrony środowiska znajdują się wójtowie, burmistrzowie i prezydenci”. Nigdy też nie powiedziałam, że RDOŚ jest organem „formalnoprawnym”.

Nieprawdziwa jest i budzi moje największe oburzenie również teza wysnuta przez autorów artykułu - jakobym jako nowa szefowa RDOŚ zmieniła podejście do zgłaszanych inwestycji. Teza mocno zabarwiona raczej emocjami dziennikarzy niż rzetelną oceną mojej kilkumiesięcznej działalności. Bo jak inaczej czytelnik ma zrozumieć sformułowanie: „W gdańskiej RDOŚ widać wyraźnie przestawienie zwrotnicy” i dalej, że „poprzedniczka Makowskiej była raczej skłonna traktować obszary naturowe jako »strefy podwyższonego ryzyka«, a inwestorzy musieli się napocić, by uczynić zadość wymogom poprzedniej dyrekcji”. Jako doświadczony redaktor, przyzna Pan zapewne, że takie sformułowania nadają się raczej do oddzielnego redakcyjnego komentarza niż do informacyjnego artykułu, który zgodnie z dobrymi dziennikarskimi zasadami nie powinien zawierać ocen autora.

Ze swojej strony zapewniam Państwa, że żadnego „przestawienia zwrotnicy” na złe tory w tym obszarze nie było, a jeśli chodzi o inwestorów, to ciągle mocno się gimnastykują, by spełnić wymogi obecnej dyrekcji, wolimy jednak, by nie musieli się pocić w naszym towarzystwie.

Chcę też dodać, że jestem z wykształcenia biologiem, ekologiem roślin i nie zamierzam, zgodnie z sugestią dziennikarzy „DB”, „przestawiać zwrotnicy” RDOŚ w kierunku zagospodarowania obszarów chronionych. Głównym celem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jest szeroko pojęta ochrona przyrody oraz podniesienie świadomości ekologicznej zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców działających na terenie naszego województwa.

Pierwsze wersje inwestycji planowanych w Helu, które trafiły do RDOŚ w Gdańsku, rzeczywiście nie budziły naszych zastrzeżeń. Dopiero ostatnie (trzecie) planowane przedsięwzięcie, skierowane do nas w marcu br. przez burmistrza Helu, spotkało się ze zdecydowaną odmową RDOŚ (z dnia 05.04.16 r.). Inwestycja ta dotyczy budowy wielopoziomowych garaży w pobliżu zamierzonej zabudowy hotelowej. Jednak żaden z przedstawionych nam projektów decyzji o warunkach zabudowy nie uwzględniał możliwości lokalizacji lądowiska helikopterów.

Mam nadzieję, że niewłaściwa interpretacja mojego stanowiska jako szefa RDOŚ, przedstawiona w ww. artykule, spowodowana została niezrozumieniem przez dziennikarzy koncepcji działania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w ramach nowych założeń przyjętych przez Komisję Europejską. Stymulatorem przyszłego rozwoju gospodarczego regionów europejskich, wynikającego ze Strategii Europa 2020, ma być bioekonomia, czyli taka gospodarka, która uwzględnia nie tylko rozwój zrównoważony, ale również inteligentny, wykorzystujący nowe innowacyjne rozwiązania sprzyjające ochronie różnorodności biologicznej i środowiska.

Danuta Makowska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku

W środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 27.04.2016 r. zamieścimy odpowiedź autorów tekstu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie