Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto, dlaczego warto jeść koperek! Sprawdź, jakie ma zalety! Zastosowanie koperku

OPRAC.: MM
Dlaczego warto jeść koperek? Sprawdź!
Dlaczego warto jeść koperek? Sprawdź! 123rf
Jedni go kochają, inni nienawidzą, ale jedno jest pewne - koperek to nieodłączny składnik polskiej kuchni. Czy warto go jeść? Jakie ma wartości odżywcze? Sprawdź!

Spis treści

Koperek - co to za warzywo?

Koper ogrodowy to gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Pochodzi prawdopodobnie z południowo-zachodniej Azji. Obecnie nie występuje już w stanie dzikim, jedynie w uprawie, i jest uprawiany na całym świecie.

Używa się go jako przyprawy, w postaci świeżej bądź suszonej.

Do czego używa się koperku w kuchni?

Młode pędy tej rośliny to tzw. koperek. Świeże liście koperku dodaje się do sałatek, gotowanych ziemniaków, jaj faszerowanych, serów twarogowych, zup gorących i chłodników, masła ziołowego, raków, krabów, ślimaków, i ryb. Typowym wyrobem z koperku jest sos koperkowy używany do gotowanych mięs (cielęciny, wołowiny, baraniny). Popularna jest również zupa koperkowa. Koperku używa się też do dekorowania potraw.

Pędy kopru wraz z baldachami stanowią istotny składnik podczas kiszenia ogórków i papryki. Używane są też jako składnik octów ziołowych. Owoce kopru używane są do przygotowania marynat i kapusty kiszonej. Przyprawia się nimi sałaty, zupy i sosy. Przyrządza się z nich nalewki i likiery.

Koper jako roślina lecznicza

Nie każdy wie, ale koper może być też stosowany w celach leczniczych! Napar z liści lub nasion działa lekko uspokajająco, wpływa korzystnie na proces trawienia i delikatnie obniża ciśnienie krwi. Jest też stosowany jako lek przeciw kolce, trudnościom z trawieniem i spowodowaną tym bezsennością, wzdęciom, nieprzyjemnemu zapachowi z ust, brakowi pokarmu u matek karmiących piersią, w bezsenności i nieżycie górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie okłady z owoców są stosowane przy schorzeniach oczu oraz w ropnych zakażeniach skóry (mają działanie antyseptyczne).

Dlaczego warto jeść koperek?

Wszystkie części kopru są bogate w witaminy i minerały oraz zawierają olejek eteryczny, m.in. karwon, felandren, limonen. Roślina zawiera również flawonoidy i kumaryny. Koper jest bardzo zasobny w:

  • sole mineralne,
  • wapń,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • magnez,
  • prowitaminę A,
  • witaminę D, E, K, B1, B2, B6, B12, H,
  • bardzo duże ilości witaminy C.

Warto go jeść, ponieważ działa antyoksydacyjnie i zwalcza wolne rodniki. Świetnie obniża również poziom złego cholesterolu. Koperek działa także antyseptycznie! Wykazuje działanie hamujące wielu bakterii. Dzięki zawartości magnezu i witamin z grupy B może działać antystresowo. Dodatkowo, jak wyżej wspomnieliśmy, napar z kopru świetnie działa na dolegliwości trawienne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki