Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszust internetowy ukradł 75 tys. zł mieszkance powiatu sztumskiego. Kobieta chciała tylko sprzedać coś na znanej platformie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Oszuści internetowi cały czas zarzucają wirtualne sieci na swoje potencjalne ofiary.
Oszuści internetowi cały czas zarzucają wirtualne sieci na swoje potencjalne ofiary. Pixabay
Mieszkanka powiatu sztumskiego straciła 75 tys. złotych. Chciała sprzedać przedmiot na znanej platformie ogłoszeniowej i padła ofiarą oszustów. Policja niezmiennie apeluje, by być bardzo uważnym podczas transakcji internetowych i nie klikać w podejrzane linki.

Mieszkanka powiatu sztumskiego oszukana w internecie

Komenda Powiatowa Policji w Sztumie poinformowała w poniedziałek (31 lipca) o przestępstwie, którego ofiarą padła w ubiegłym tygodniu 39-latka z powiatu sztumskiego. Kobieta korzystała ze znanej platformy ogłoszeniowej OLX.

Na swoim profilu użytkownika wystawiła przedmiot na sprzedaż. Szybko pojawił się nabywca, który przesłał 39-latce spreparowany link do strony bankowej. Skorzystała z przesłanego linka i po chwili zauważyła, że na jej koncie bankowym dokonywane są wypłaty. Zanim zablokowała konto, straciła 75 tysięcy złotych. Kobieta natychmiast skontaktowała się z bankiem, a następnie o sprawie powiadomiła policjantów – informuje asp. sztab. Karolina Kosmowska, oficer prasowy KPP Malbork.

Na OLX można przeczytać, że ta platforma „nie generuje linków do opłacenia zakupu czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy podczas finalizacji płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata”.

Oszuści czyhają w sieci, policjanci ostrzegają

Rozwój technologii cyfrowych przyniósł wiele zalet, ale z drugiej strony sprawił, że znajdujemy się na ciągłej „wojnie” z cyberprzestępcami. Policja apeluje, by nieustannie zwracać uwagę na to, kto i co do nas pisze w SMS-ach lub aplikacjach internetowych.

O tym warto pamiętać:

  • nie klikaj w nieznane linki do stron. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego, tak samo jak i każdą inną stronę internetową. Trzeba zwracać uwagę na adres widoczny w przeglądarce, na poprawność językową strony. Fałszywe serwisy często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie;
  • nie podawaj swoich danych do logowania. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty;
  • uważnie czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
  • miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, na przykład przez WhatsApp czy Messenger.

Gdy zostaniesz oszukany, koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię. Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay. O całej sytuacji poinformuj policję.

Więcej ostrzeżeń o internetowych oszustwach można znaleźć w raporcie na stronie CERT Polska, który działając w strukturach NASK, prowadzi listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. NASK to Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy. Natomiast CERT (z angielskiego Computer Emergency Response Team) to organizacja, której zadaniem jest całodobowe nadzorowanie ruchu internetowego i podejmowanie natychmiastowych akcji w razie pojawienia się zagrożeń.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki