Oświadczenie majątkowe Magdaleny Adamowicz za 2020 rok. Milionerka z 780 tysiącami zł zarobku

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Na stronach internetowych Sejmu RP opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Magdaleny Adamowicz za 2020 rok. Jak deklaruje, jako europosłanka zarobiła wówczas 480 tysięcy złotych, ale z licznych innych źródeł wpłynęło do niej kolejne ponad 300 tys. zł. Oszczędności i majątek polityk Koalicji Obywatelskiej to niemal 2,5 mln zł, a do tego należy doliczyć, otrzymane w spadku, dziesiątki tysięcy giełdowych akcji o imponującej wartości około 2,89 mln zł (przy przybliżonych kursach na dzień 1.06.2021 r.) i 4 mieszkania, których jest współwłaścicielką, ale trzeba też uwzględnić kredyty, których koszt spłaty na koniec minionego roku szacowany był na ponad 900 tys. zł.

Oświadczenie majątkowe Magdaleny Adamowicz. Majątek

W formie pieniężnej europarlamentarzystka deklaruje oszczędności na poziomie:

 • prawie 283 tysięcy złotych,
 • 1990 franków szwajcarskich (8,1 tys. zł),
 • 3680 dolarów (13,5 tys. zł),
 • 111.233 euro (500 tys. zł),
 • 44 funty brytyjskie (230 zł).

Zastrzega jednak, że w tych kwotach uwzględnia także pieniądze z subkont niepełnoletnich córek.

Do tego informuje, że

 • w funduszu inwestycyjnym i na kontach emerytalnych zgromadziła łącznie prawie 230 tys. zł
 • oraz że posiada dwie polisy ubezpieczeniowe na łączną wartość ponad 46 tys. zł

Polityk jest właścicielką ponad 150-metrowego mieszkania (z połączenia 2 lokali) i miejsce w hali garażowej, czego łączną wartość wycenia na 909 tysięcy złotych, a także jest współwłaścicielką 4 innych – mniejszych mieszkań, pod wynajem - o nich piszemy poniżej.
Na majątek składają się również trzy niezabudowane działki o powierzchniach: 0,12 hektara, 0,13 ha i 1,5 ha, szacunkowo – według wyliczeń samej Magdaleny Adamowicz – warte odpowiednio: 150 tys. zł, 180 tys. zł i 45 tys. zł.
Wśród bardziej wartościowych składników swojego majątku europosłanka wymienia jeszcze mercedesa GLK z 2013 roku (57 tys. zł) i biżuterię, zegarki oraz dzieła sztuki (łącznie ok. 40 tys. zł).

Niemałe aktywa, z wykształcenia doktor nauk prawnych, posiada także na giełdzie. Z oświadczenia dowiadujemy się, że w nabytych w drodze spadku państwowych spółkach ma: 30,4 tys. akcji PZU i 1,5 tys. akcji KGHM, a także – również pochodzące ze spadku - ponad 30 tysięcy akcji w kilku spółkach prawa handlowego (z czego ponad 21 tys. firmach deweloperskich). Jeśli założymy, że giełdowy stan posiadania nie zmienił się do dnia 1 czerwca 2021 r. to łączna wartość portfela wynosi na ten dzień ok. 2,89 mln zł (z czego 1,14 mln to państwowe PZU, a łącznie ponad 950 tys. zł – 2 spółki z branży budowlanej).

Oświadczenie majątkowe Magdaleny Adamowicz. Zarobki

Właśnie z tytułu dywidend osiąganych dzięki papierom wartościowym europosłanka w 2020 r. zarobiła ogółem ponad 67 tys. zł. Był to jednak tylko niewielki wycinek jej przychodów, których lista źródeł jest dość długa.

W ubiegłym roku

 • 27 tysięcy złotych Magdalena Adamowicz otrzymała za zajmowane od dekady miejsce w radzie nadzorczej spółki produkującej stalowe liny,
 • a 46,4 tys. zł – za członkostwo w nadzorze firmy ubezpieczeniowej.
 • Kolejne niespełna 19 tys. zł zarobiła dzięki pracy na Uniwersytecie Gdańskim,
 • 12,3 tys. zł - w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu,
 • a z branży księgarskiej dostała niespełna... 54 zł.
 • Bilans zarobków 2020 roku zamyka wreszcie prawie okrągłe 107,5 tys. euro diety i wynagrodzenia z Parlamentu Europejskiego (480,5 tys. zł),
 • do czego doliczyć trzeba jeszcze 130,8 tys. zł z najmu 4 mieszkań. Lokale o powierzchni od 52 do niemal 79 metrów kwadratowych – warte łącznie ponad 1,8 mln zł, w połowie są własnością gdańskiej europarlamentarzystki.

Oświadczenie majątkowe Magdaleny Adamowicz. Kredyty

Polityk Koalicji Obywatelskiej w dokumentacji ujawnić musiała również 2 karty kredytowe oraz 3 kredyty frankowe, w których - jak sama pisze, opierając się na kursach NBP z końca minionego roku - do spłaty pozostawało wciąż ok. 916 tys. zł.

Oświadczenie majątkowe Magdaleny Adamowicz za 2020 rok. Mili...

Oświadczenia majątkowe posłów i senatorów z Pomorza. Który z...

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Napiszcie coś o oświadczeniach majątkowych Ryszarda Czarneckiego to uwierzę, że jesteście niezależnym medium a nie tubą propagandową kaczystowskiego reżimu

Dodaj ogłoszenie