MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenia majątkowe pomorskich parlamentarzystów. Kto zarobił najwięcej, kto ma najwięcej nieruchomości?

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Kancelarie Sejmu oraz Senatu opublikowały komplet oświadczeń majątkowych pomorskich posłów oraz senatorów za 2019 r. Z przedłożonych marszałkom deklaracji można dowiedzieć się m.in. kto zgromadził najwięcej oszczędności na kontach, która z parlamentarzystek chętnie lokuje zarobione pieniądze w nieruchomości oraz który z posłów ma trzy kredyty mieszkaniowe. Kliknij w galerię zdjęć i prześledź oświadczenia wszystkich parlamentarzystów z woj. pomorskiego.

Oświadczenia majątkowe posłów i senatorów z Pomorza

Posłowie 9. oraz senatorowie 10. kadencji byli zobligowani do złożenia oświadczeń do końca maja 2020 r. Dla części z nich były to pierwsze deklaracje złożone w roli parlamentarzystów, jak w przypadku Magdaleny Sroki i Kacpra Płażyńskiego, czy w ogóle pierwsze z racji pełnienia funkcji publicznej, m.in. dla Marka Rutki czy Artura Dziambora, którzy wraz objęciem mandatów poselskich, jesienią 2019 r., porzucili dotychczasowe zajęcia.

Jak co roku prześwietlenie majątków posłów i senatorów objęło posiadane na kontach i w gotówce środki pieniężne, papiery wartościowe, nieruchomości, osiągane dochody za ostatni rok, mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł oraz zobowiązania. Podpisem pod każdą z deklaracji parlamentarzyści potwierdzili, że są świadomi odpowiedzialności karnej za zatajenie prawdy.

Co znalazło się w oświadczeniach majątkowych?

Z oświadczeń za 2019 r. wynika, że najbardziej pokaźne majątki zgromadzili doświadczeni senatorowie oraz posłowie, z kilkunastoletnim stażem w parlamencie.

W pierwszej z grup wyróżnia się senator Sławomir Rybicki z ponad 2,5 mln zł na koncie, ponad 600 tys. zł w papierach wartościowych, kilkoma nieruchomościami, w tym niespełna 20-ha gospodarstwem rolnym oraz brakiem jakichkolwiek zobowiązań wobec banków.

Nie mniej imponującym majątkiem może pochwalić się Kazimierz Kleina, dla którego obecna kadencja jest szóstą w parlamencie. Na koncie senatora PO widnieje ponad 1,5 mln zł, a rubryce nieruchomości również kilka pozycji, w tym 300-metrowy dom, gospodarstwo rolne oraz ośrodek wczasowy warty ponad 1,3 mln zł.

Wśród posłów zdecydowanie najbardziej majętnym politykiem jest posłanka SLD Joanna Senyszyn, posiadaczka niespełna 500 tys. zł oraz ponad 500 tys. euro na koncie, papierów wartościowych o wartości niespełna 400 tys. zł, kilkunastu nieruchomości o różnym stopniu udziałów, w tym 130-metrowego domu wartego ponad pół miliona zł, do tego trzech samochodów i brakiem zobowiązań kredytowych.

Oświadczenia majątkowe pomorskich parlamentarzystów. Kto zar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki