Ostrzeżenie IMGW dotyczące upałów. Wysokie temperatury w...

  Ostrzeżenie IMGW dotyczące upałów. Wysokie temperatury w Polsce w weekend 28.07-29.07.2018. Jaka temperatura będzie na Pomorzu?

  IMGW-PIB/oprac. SS

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nadchodzący weekend przyniesie bardzo wysokie temperatury. IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące głównie centralnej i zachodniej Polski. Zagrożona upałami jest również spora część województwa pomorskiego.
  Ostrzeżenie IMGW dotyczące upałów. Wysokie temperatury w Polsce w weekend 28.07 - 29.07. Jaka temperatura będzie na Pomorzu?
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  IMGW: ostrzeżenia przed upałami 28-29.07.2018 roku


  Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w weekend w dużej części Polski będą panować wysokie temperatury. Upały zagrażają województwom położonym w centralnej, zachodniej i połowie północnej części naszego kraju.

  Zobacz galerię

  Ostrzeżenie obowiązuje od piątku 27 lipca godziny 13, do niedzieli 29 lipca godziny 20. Temperatura maksymalna w niektórych regionach Polski może wynieść nawet 32°C.

  IMGW ostrzeżenia dla województw:


  Ostrzeżenie IMGW dla województw IMGW-PIB


  Ostrzeżenie 2 stopnia wydane zostało dla województw:
  • łódzkie
  • wielkopolskie
  • lubuskie
  • kujawsko-pomorskie
  • pomorskie (część)
  • zachodniopomorskie (część)


  Ostrzeżenie 2 stopnia oznacza, że
  : "Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."

  Ostrzeżenie IMGW dotyczące upałów. Wysokie temperatury w Polsce w weekend 28.07 - 29.07. Jaka temperatura będzie na Pomorzu? Piotr Hukało

  Ostrzeżenie o upale dla Pomorza


  Dla części województwa pomorskiego zostało wydane ostrzeżenie 2 stopnia. Temperatura maksymalna, w weekend 28-29.07, w tych miejscach może wynieść od 29°C do 31°C.

  Zagrożone upałami są też pomorskie powiaty:
  • powiat bytowski
  • powiat kartuski
  • powiat gdański
  • powiat malborski
  • powiat sztumski
  • powiat kwidzyński
  • powiat tczewski
  • powiat starogardzki
  • powiat kościerski
  • powiat chojnicki
  • powiat człuchowski


  Nawodnienie w upalne dni


  Ile płynów powinniśmy wypijać w ciągu doby?
  Co najmniej 2,5 litra, a w taką pogodę nawet trzy litry, jeśli pozwala na to stan układu krążenia. U chorych z niewydolnością mięśnia sercowego jest to 2-2,5 litra płynu na dobę. Najlepiej, by była to woda niegazowana, może być także schłodzona herbata. Najważniejsze, by płyny podawano w temperaturze pokojowej. Jeśli są gorące, zostają wyparowane przez skórę. Człowiek jest zespołem naczyń połączonych i ujemny bilans płynów przekłada się na nasilenie różnych schorzeń. Wpływa on na poziom sodu i potasu w organizmie i powstawanie zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Objawami niedoboru potasu są skurcze mięśniowe, osłabienie mięśni i problemy w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Zdarza się, że tacy odwodnieni pacjenci trafiają na SOR w stanie ciężkim - mówi dr. Janusz Bałanda, z oddziału chorób wewnętrznych i hipertensjologii w szpitalu "Copernicus".

  Więcej o nawodnieniu w upalne dni: Dr Janusz Bałanda: W upalny dzień trzeba wypijać trzy litry wody

  Pamiętajmy o nawodnieniu w upalne dni! Przemek Świderski


  Pogoda na sobotę dla województwa pomorskiego


  W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 5 mm do 15 mm. Temperatura maksymalna od 29°C do 31°C, nad samym morzem od 26°C do 28°C. Wiatr słaby, w strefie brzegowej okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

  W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami silne zamglenia, lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m Temperatura minimalna od 16°C do 18°C, nad morzem około 20°C. Wiatr słaby, zmienny.

  Zobacz też pogodę na weekend 28 i 29 lipca dla całej Polski:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!