Ostatni dzień Festiwalu Kultury Utraconej za nami. 27.05 w Muzeum II Wojny Światowej można było oglądać monodram "Matka" S.I. Witkiewicza

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Ostatni dzień Festiwalu Kultury Utraconej za nami. 27.05 w Muzeum II Wojny Światowej można było oglądać monodram "Matka" S.I. Witkiewicza
Ostatni dzień Festiwalu Kultury Utraconej za nami. 27.05 w Muzeum II Wojny Światowej można było oglądać monodram "Matka" S.I. Witkiewicza Jakub Steinborn
W sobotę wieczorem zakończył się II Festiwal Kultury Utraconej. Autorski projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwał blisko miesiąc - od 29 kwietnia.

Dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej powitał gości na ostatnim dniu Festiwalu Kultury Utraconej. Podkreślał, jak ważną rolę pełnili w tym projekcie pracownicy Muzeum II Wojny Światowej i jaką popularnością cieszył się festiwal.

Festiwal Kultury Utraconej w Gdańsku

- Miałem przyjemność brać udział w większości wydarzeń, które były zorganizowane w ramach naszego festiwalu... mi się podobało - powiedział z uśmiechem dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

W ocenie dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorza Berendta tegoroczny festiwal można uznać za absolutny sukces - koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy filmów z lat międzywojennych przywołały "zdolnych, twórczych ludzi, którzy działali przed 1 września 1939 roku, których niekiedy bezpowrotnie straciliśmy w okresie II wojny światowej".

Muzeum II Wojny Światowej i Festiwal Kultury Utraconej

- Przypominamy widzom i słuchaczom osoby i świat, który te osoby tworzyły, a równocześnie mamy okazję prezentować doskonały kunszt i talent naszych artystów, muzyków, śpiewaków, tancerzy - powiedział Berendt.

27 maja, na ostatnim dniu festiwalu sala kinowa została zapełniona do połowy. Ludzie przyszli podziwiać monodram "Matka", Stanisława I. Witkiewicza. Miał on swoją premierę w 2001 roku w Sydney, w Australii. Jest to opowieść o silnej relacji między matką i synem, mającej charakter nieprzerwanej pępowiny. Podczas spektaklu wystąpiła Jolanta Juszkiewicz z Teatru Kropka Theatre, która wraz z Anatoly Frusin podjęła się reżyserii.

Festiwal Kultury Utraconej zakończył się, lecz jak zapowiedział dr hab. Grzegorz Berendt, spotkamy się za rok, na kolejnej edycji.

Co działo się w tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Utraconej:

  • 29.04 - Inauguracja, prelekcja
  • 05.05 - Koncert "To co nam pozostało"
  • 06.05 - Koncert " Z zadrą w sercu"
  • 07.05 - Koncert "A to Polska właśnie!"
  • 13.05 - Pokazy filmowe z prelekcją
  • 20.05 - Spektakl uliczny "Echa"
  • 21.05 - Spektakl uliczny " T de Ł. Nienasycona"
  • 27.05 Finisaż, monodram "Matka, S.I. Witkiewicz

Festiwal Kultury Utraconej w sposób naturalny wpisuje się w hasło "Kultura wielu wymiarów", która przyświeca działalność Muzeum. Jego stałym i niezmiennym celem jest przybliżenie strajk, które polska kultura poniosła w latach 1939-1945 - zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Wyjątkowy dorobek artystyczny II Rzeczypospolitej i jego fenomen przypominamy na przykładzie wybranych twórców ich dzieł - mówił dr hab. Grzegorz Berendt, zapraszając gości na Festiwal Kultury Utraconej

Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A jego patronem medialnym był m.in. Dziennik Bałtycki.

Koncert Zakopower - Piaseczno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie