ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" w manewrach NATO

red.
W poniedziałek na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia NATO - "Noble Mariner 2011". W manewrach uczestniczy polski okręt dowodzenia ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Polska jednostka stoi na czele sił przeciwminowych ćwiczenia. "Noble Mariner 2011" zakończy się 10 marca.

W manewrach Noble Mariner 2011 uczestniczy około 3,5 tysiąca marynarzy i lotników morskich, 25 okrętów (w tym 4 podwodne) oraz 4 samoloty z 11 państw NATO. W ćwiczeniu udział biorą siły morskie Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Marynarka Wojenna RP w Gdyni skierowała do udziału w "Noble Mariner 2011" okręt dowodzenia i wsparcia logistycznego ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Dowodzona przez kpt. mar. Marka Szwarca jednostka to okręt flagowy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1 (ang. Standing NATO Minecountermeasures Group One) znanego jako "Tarcza Przeciwminowa" NATO. Z pokładu "Czernickiego" holendersko-belgijski sztab SNMCMG1 dowodzi całymi siłami przeciwminowymi w ćwiczeniu.

Manewry "Noble Mariner 2011" przebiegają według scenariusza przewidującego fikcyjną sytuację stanowiącą tzw. "tło" ćwiczenia. Zakłada on, że pomiędzy fikcyjnymi państwami dochodzi do napięć politycznych, które powodują, że w regionie odnotowuje się coraz częstsze akty piractwa i ataki na transport morski oraz rosnący przemyt broni. ONZ zwraca się z prośbą do NATO o przywrócenie pokoju i stabilności w regionie. Sojusz Północnoatlantyckie kieruje w rejon kryzysu Siły Odpowiedzi NATO (NRF - NATO Response Force). Zadaniem NATO-wskiej armady jest opanowanie sytuacji, niedopuszczenie do pogłębienia kryzysu i przywrócenie stabilizacji w regionie.

Ćwiczenia "Noble Mariner 2011" zostały zorganizowane aby sprawdzić i poddać certyfikacji 17. zestaw Sił Odpowiedzi NATO (NRF 17). W trakcie manewrów siły okrętowe i lotnicze prowadzą ćwiczebne operacje polegające na opanowaniu przestrzeni morskiej i powietrznej, zapewnieniu swobody żeglugi i transportu morskiego, przywróceniu stabilizacji w rejonie działań, zwalczaniu piractwa morskiego oraz nielegalnego przemytu broni i innych towarów niebezpiecznych oraz niesieniu pomocy humanitarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie