W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego pomorscy przedsiębiorcy zwracają się z apelem o sprawiedliwy i przejrzysty podział alokacji przeznaczonej na kontynuację regionalnych programów operacyjnych w ramach projektu Umowy Partnerstwa w ramach realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce.
- Uważamy, że aktualna debata prowadzona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z samorządami wojewódzkimi, której celem jest wypracowanie ostatecznej wersji Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności w latach 2021-2027 jest istotnym elementem określającym dalszą strategię alokacji środków z funduszy europejskich - czytamy w stanowisku. -
Reprezentując niżej podpisane organizacje przedsiębiorców z zaniepokojeniem przyjmujemy zapisy zmniejszające znacząco alokację środków przeznaczonych na kontynuację regionalnych programów operacyjnych w niektórych województwach w tym dla woj. pomorskiego. Oczekujemy zawarcia w Umowie Partnerstwa przejrzystych zasad i kryteriów podziału tych środków w skali ogólnokrajowej.
Obawy biznesu budzi także to, że podczas procesu przygotowawczego związanego z przedstawianiem koncepcji podziału środków w województwie pomorskim nie zostały podjęte ze strony Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jakiekolwiek konsultacje społeczne w tym zakresie, a algorytm podziału tych środków nie został poddany krytycznej weryfikacji co miało miejsce na etapie przygotowywania alokacji środków dedykowanych dla poszczególnych regionów w latach ubiegłych.
- Z alokacji środków przewidzianych na kontynuację regionalnych programów operacyjnych wydzielona została pula w wysokości 25 proc. ogólnej alokacji przeznaczonej na programy regionalne w kwocie ok. 7 mld euro. Oczekujemy, że rozdysponowanie tych środków między poszczególne województwa nastąpi w ramach indywidualnych negocjacji kontraktów programowych pomiędzy Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz właściwymi zarządami województw z zachowaniem przejrzystych zasad i kryteriów tego podziału - postulują organizacje pracodawców.
Według nich planowany na lata 2021-2027 podział środków europejskich stawia województwo pomorskie jako jedno z najbardziej poszkodowanych regionów w kraju. Ma to również negatywne odzwierciedlenie w zakresie podziału środków w przeliczeniu na mieszkańca, które po wstępnym wyliczeniu wyniesie 482 euro w porównaniu do 810 euro w latach 2014-2020.
- Negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy spadną nie tylko na wszystkich mieszkańców pomorskich miast i gmin, ale również na przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i wszelkie podmioty funkcjonujące w przestrzeni naszego regionu - głosi stanowisko.
Przedsiębiorcy oczekują pilnego podjęcia publicznej debaty na temat kryteriów i algorytmu podziału alokacji na kontynuację regionalnych programów operacyjnych, określenia przejrzystych zasad i kryteriów podziału dodatkowych środków, które mają być rozdysponowane między programy regionalne.
Oświadczenie podpisały:
- Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
- Loża Gdańska Business Centre Club,
- Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN,
- Pracodawcy Pomorza,
- Gdański Klub Biznesu,
- Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
- Kaszubski Związek Pracodawców,
- Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA,
- Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców,
- Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług,
- Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego,
- Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej „Dobra robota”,
- Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy. Oddział Pomorski,
- Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?