Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oleica krówka - czy to prawda, że spotkanie z nią można przypłacić życiem? Polskie Parki Narodowe wydają oświadczenie

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Karkonoski Park Narodowy
"Kropelka może zabić", taki post o chrząszczu wydzielającym oleistą ciecz, zamieściło na Facebooku Nadleśnictwo Dojlidy. Faktycznie powinniśmy się bać tego owada? Głos w tej sprawie zabrały Polskie Parki Narodowe.

Oleica krówka to gatunek chrząszcza, który występuje na terenie całego kraju - na nasłonecznionych terenach, polanach, łąkach. Zrobiło się o nim głośno w momencie, gdy - w sieci - pojawił się post Nadleśnictwa Dojlidy.

"Podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trującą związek chemiczny - kantarydynę, jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, jego arsenał, może silnie podrażnić ludzką skórę, szczególnie gdy substancja dostanie się do nosa i oczu", czytamy na Facebooku.

Spacerując po lasach, rzeczywiście mamy się czego obawiać? Oświadczenie w sprawie oleicy krówki wydały Polskie Parki Narodowe.

"Toksyczna substancja, która służy chrząszczowi do obrony przed potencjalnymi drapieżnikami, nie występuje w ciele tego owada w ilości choćby zbliżonej do takiej, która mogłaby spowodować utratę życia przez człowieka. Kontakt ludzkiej skóry ze szczątkową ilością kantarydyny, którą jest w stanie wydzielić oleica, spowodować może podrażnienie, ale nie śmierć. Śmierć natomiast może ponieść niejeden osobnik (nie tylko!) tego pięknego gatunku - w wyniku paniki cynicznie rozsiewanej przez media", wskazują na Facebooku pracownicy Polskich Parków Narodowych.

Do swojego postu nawiązało również Nadleśnictwo Dojlidy wskazując: - Ma tylko i wyłącznie charakter edukacyjny, nie jest ani komunikatem, ani ostrzeżeniem Lasów Państwowych, jak to przedstawiają niektóre media.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oleica krówka - czy to prawda, że spotkanie z nią można przypłacić życiem? Polskie Parki Narodowe wydają oświadczenie - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki