Oldtimery podniosą żagle na Motławie

  Oldtimery podniosą żagle na Motławie

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do starego portu gdańskiego od środy wpływają już archaiczne żaglowce i jachty, aby uczestniczyć w trzydniowym III Zlocie Oldtimerów, który jutro rozpocznie się w Gdańsku.
  Mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli podziwiać cumujące w Marinie Gdańsk oraz przy nabrzeżach Motławy, przy Targu Rybnym i ul. Wartkiej drewniane i stalowe żaglowe oldtimery z Danii, Litwy, Niemiec, Polski i Szkocji.

  W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku z żeglarzami ma spotkać się Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, a armatorzy historycznych żaglowców i jachtów opowiedzą o ich dziejach.

  - Pływając po morzach i oceanach świata, miałem okazję wiele razy brać udział w zlotach starych żaglowców - mówi kpt. Jerzy Wąsowicz, właściciel oldtimera "Antica" i pomysłodawca gdańskiego zlotu. - Dlatego też uważałem, że takie imprezy powinny odbywać się również w portowym Gdańsku, mającym bogatą historię morską.

  Moja inicjatywa została zaaprobowana przez władze miasta. Dzięki temu nasze miasto będzie gościć dawne żaglowce. Zlot powinien być na stałe wpisany do kalendarza gdańskich imprez żeglarskich.
  Kecz gaflowy "Johanne" (dwumasztowiec z trapezoidalnymi żaglami) zbudowany w 1905 roku, przypłynie do Gdańska z Lubeki.

  Dwumasztowy szkuner "Qualle" z Wismaru gościł już w tym roku w Gdańsku, uczestnicząc w zlocie Baltic Sail. Zbudowano go w 1930 roku. Ma drewniany kadłub o długości 17,5 m i ożaglowanie o powierzchni 280 m kw. Ze Szkocji przypłynął liczący pół wieku dawny ożaglowany kuter "Incentive".

  Polskę reprezentować będą m.in. drewniane żaglowce "Antica", "Bryza H", dawny kuter ratowniczy, mający prawie 60 lat, "Bonaventura", przebudowany z przedwojennego kutra rybackiego, i kecz "Norda", obchodzący w tym roku swoje 80-lecie, oraz historyczne, drewniane jachty z okresu międzywojennego - "Halibut" i "Korsarz" z 1936 roku, należący do Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku, działającego w grodzie nad Motławą od roku 1922.


  Program III Zlotu Oldtimerów  29.08, piątek - żaglowce i jachty wpływają na Motławę

  godz. 20 - wieczór żeglarski w klubie Zejman


  30.08, sobota

  godz. 10-12 - zwiedzanie żaglowców i jachtów
  godz. 13-15 - powitanie uczestników zlotu przez prezydenta Gdańska i prezentacja żaglowców przez ich kapitanów


  31.08, niedziela

  godz. 12 - parada żaglowców na Motławie

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo