Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały dawne mecze Gdańsk kontra Warszawa. Nie zawsze w nich grali Polacy. Sportowa historia Gdańska. Zobacz ARCHIWALNE ZDJĘCIA

INO
Sierpień 1936 roku. Mecz piłki nożnej Warszawa - Gdańsk na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zwyciężyła Warszawa 1-0.
Sierpień 1936 roku. Mecz piłki nożnej Warszawa - Gdańsk na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zwyciężyła Warszawa 1-0. Kurier Ilustrowany Codzienny/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Historia piłki nożnej zaczęła się w Gdańsku pod koniec XIX wieku i związana była z pobytami angielskich marynarzy, którzy prezentowali grę w „football”. Pierwsze rozgrywane zawody odbyły się na terenie 36. Pułku Artylerii Polowej w okolicach ulicy Wałowej około roku 1902. Rok później powstał pierwszy gdański klub piłkarski - Fußball-Club Danzig.

Sport w Gdańsku - taka była to historia

Mimo że w kolejnych latach drużyny piłkarskie powstawały jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, to nadal modne były mecze reprezentacji… miast. Największą popularnością cieszyły się te między Krakowem, Lwowem, Warszawą oraz… Gdańskiem.

Mecze takie były reklamowane jako „pojedynek miast” i przyciągały pełne stadiony. Gdańsk mierzył się z Warszawą wiele razy, zdarzało się, że nawet dwukrotnie w ciągu jednego roku.

Po wybuchu II wojny światowej mecze były kontynuowane, ale w drużynie z Warszawy grali przede wszystkim niemieccy żołnierze…

Sierpień 1936 roku. Mecz piłki nożnej Warszawa - Gdańsk na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zwyciężyła Warszawa 1-0.

Tak wyglądały dawne mecze Gdańsk kontra Warszawa. Nie zawsze...

ZOBACZ TEŻ: Czarno-białe zdjęcia Gdańska teraz w kolorze! Efekt? Niesamowity! Tak historia Gdańska "zmieniła" sztuczna inteligencja | ZDJĘCIA, WIDEO

Fußball Club Danzig zadebiutował w 1903 roku, a gdy w klubie dorzucono też sekcję łyżwiarską zmieniła się też nazwa. Tak na sportowej mapie pojawił się Ballspiel- und Eislauf-Verein Danzig (BuEV Danzig). Na kolejną zmianę nazwy trzeba było czekać do 1916 roku, gdy BuEV Danizg przekształcił się w Verein für Leibesübungen Danzig.

Największy sukces drużyna osiągnęła w lidze Gauliga Ostpreußen w sezonie 1937/1938, kiedy wygrała. Tego wyniku nie udało się powtórzyć, choć w sezonie 1935/1936 było blisko (gdy dawny Fußball Club Danzig zajął drugie miejsce).

Taki stan rzeczy trał do 1930 roku, w którym klub wrócił do poprzedniego miana - Ballspiel- und Eislauf-Verein Danzig (BuEV Danzig).

Klub przestał istnieć w 1945 roku, gdy Gdańsk wrócił w granice Polski.

DZIENNIK BAŁTYCKI w GOOGLE NEWS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki