Od września darmowe leki odbierze w aptece 2,7 mln polskich seniorów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Zaktualizowano 
Dzięki darmowym lekom w kieszeniach najstarszych chorych ma zostać nawet 310 mln zł<br>
Dzięki darmowym lekom w kieszeniach najstarszych chorych ma zostać nawet 310 mln zł fot. Bartłomiej Ryzy
Ochrona zdrowia. Na senioralnej liście refundacyjnej znaleźć ma się ponad tysiąc różnych lekarstw. Zyskają m.in. cukrzycy, astmatycy, chorzy na nadciśnienie tętnicze, osteoporozę czy jaskrę. Pod warunkiem, że specjalną receptę na darmowy lek wypisze im lekarz rodzinny.

Do końca roku z budżetu państwa na pokrycie kosztów zakupu darmowych lekarstw dla seniorów przeznaczonych zostanie 125 mln zł. Gotowy jest już projekt listy medykamentów, które najstarsi Polacy dostaną w aptekach za darmo. Resort zdrowia umieścił na niej ponad tysiąc różnych produktów zawierających 68 substancji czynnych. Uwzględnione zostały wyłącznie lekarstwa na receptę, dotychczas już refundowane, za które obecnie pacjenci dopłacają 30 albo 50 proc. ceny.

Od września swoje leki za darmo dostaną m.in. chorzy na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzycę, astmę oskrzelową, osteoporozę czy jaskrę. Zdaniem ekspertów przygotowana przez ministerstwo lista jest zaskakująco szeroka, fachowo dobrana i odpowiada rzeczywistym potrzebom najstarszych pacjentów.

pobierz listę leków proponowanych przez resort zdrowia - cz. I

pobierz listę leków proponowanych przez resort zdrowia - cz. II

- W projekcie znalazły się produkty nowej generacji, np. długo działające insuliny dla cukrzyków czy nowoczesne doustne leki przeciwzakrzepowe, stosowane m.in. w profilaktyce udarów i zatorowości płucnej - podkreśla dr n. med. Krzysztof Czarnobilski, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii krakowskiego Szpitala MSW.

- Rozbudowany jest wykaz darmowych leków astmatycznych, chorób płuc i krążenia, leków przeciwzakrzepowych, łącznie z lekami najnowszej generacji, drogimi. Szeroko uwzględniono otępienie starcze. Oszczędnie natomiast potraktowano dobór leków dla chorych na cukrzycę, a także antydepresantów, proponując te z najtańszej grupy - ocenia z kolei Andrzej Bednarz, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej. Lekarzom na senioralnej liście leków brakuje również preparatów tarczycowych, onkologicznych, witaminowych czy antybiotyków.

Resort zdrowia szacuje, że dzięki darmowym lekom w kieszeniach najstarszych pacjentów zostanie nawet 310 mln zł. Według ministra zdrowia blisko 17 proc. polskich chorych odchodzi od okienek w aptekach z pustymi rękami, bo nie stać ich na wykupienie zaleconych przez lekarza środków. Senioralna lista ma ten stan rzeczy zmienić. Z bezpłatnych medykamentów skorzysta ok. 2,7 mln Polaków, którzy przekroczyli już 75. rok życia.

Recepta tylko od lekarza rodzinnego

Po receptę na darmowy lek trzeba będzie ustawić się w kolejce do lekarza rodzinnego, wskazanego w deklaracji wyboru. Tylko tym medykom resort dał możliwość wystawiania specjalnych senioralnych recept. Zdaniem ministra Radziwiłła ograniczyć ma to nadużycia i pozwolić na szczelną kontrolę, do kogo rzeczywiście trafiają darmowe środki.

To jednak spore utrudnienie dla pacjentów. Dodatkowa wizyta w poradni podstawowej opieki zdrowotnej czeka chorych, którzy na co dzień korzystają z usług specjalistów (również geriatrów), leczą się w prywatnych gabinetach albo właśnie opuścili szpitalny oddział. Nie do końca wiadomo również, na jakiej podstawie specjaliści POZ mają ordynować medykamenty wybrane przez swoich kolegów.

- Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której lekarz rodzinny odmówi pacjentowi wystawienia recepty na lek zalecony przez innego specjalistę. Ostatecznie to przecież na nim spoczywa odpowiedzialność za przepisanie takiego medykamentu. Chorego, który się do niego zgłosi, lekarz POZ powinien więc sam zdiagnozować i na tej podstawie podjąć decyzję, co będzie najlepsze dla jego zdrowia - zwraca uwagę dr Piotr Watoła, przewodniczący Regionu Małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Nie mam wątpliwości, że takie rozwiązanie w rzeczywistości ograniczy przyznany seniorom przywilej. Utrudni również dostęp do poradni pozostałym pacjentom, bo chcący skorzystać z darmowych leków zajmą ich miejsce w kolejkach - dodaje.

W uniknięciu paraliżu gabinetów lekarzy POZ pomóc mogłyby pielęgniarki. Im również przyznano możliwość wystawiania recept na senioralne leki. Specjalistek, które kurs potrzebny do ordynowania leków mają już za sobą, jest jednak jak na lekarstwo, a większość pielęgniarek zainteresowanych wypisywaniem recept dopiero szykuje się do rozpoczęcia szkoleń.

Następne listy jeszcze bardziej obszerne

Kształt spisu leków objętych senioralną refundacją nie jest jeszcze ostateczny. Minister Radziwiłł deklaruje, że następne listy, przedstawiane co dwa miesiące, będą uzupełniane o kolejne produkty. Na przeszkodzie ambitnym zamiarom mogą jednak stanąć wysokie koszty refundacji. Ze względu na ograniczony budżet wydatki na senioralne leki będą ściśle monitorowane. A jeśli we wrześniu pacjenci wyjątkowo tłumnie ruszą do aptek, ministerstwo przygotowaną listę może wyraźnie okroić.

Jak szukać leku w wykazie ministerstwa?

Produkty uporządkowane są według substancji czynnych. Żeby dowiedzieć się, czy dany lek będzie można otrzymać w aptece za darmo, należy więc w pierwszej kolejności odszukać w tabeli nazwę substancji czynnej w nim zawartej. Są one podane w porządku alfabetycznym. Informację o tym, jaki środek czynny został zastosowany w danym leku, znaleźć można na opakowaniu lub dołączonej ulotce.

Nawet jeśli konkretny produkt nie został uwzględniony w senioralnym wykazie, warto zapytać swojego lekarza, czy istnieje możliwość zastąpienia go którymś z bezpłatnych zamienników zawierających tę samą substancję czynną.

iwona.krzywda@dziennik.krakow.pl

pobierz listę leków proponowanych przez resort zdrowia - cz. I

pobierz listę leków proponowanych przez resort zdrowia - cz. II

JUTRO U NAS KOLEJNE CZĘŚCI WSTĘPNEJ LISTY DARMOWYCH LEKÓW DLA SENIORÓW. W jutrzejszym wydaniu „Dziennika Polskiego” następne pozycje z projektu listy bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Znajduje się na niej 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Od września darmowe leki odbierze w aptece 2,7 mln polskich seniorów - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

e
en avant

Będzie generalna mobilizacja pacjentów w POZach. Każdy darmowy lek trzeba wydobyć, nawet na noszach.

G
Gość
Do końca roku z budżetu państwa na pokrycie kosztów zakupu darmowych lekarstw dla seniorów przeznaczonych zostanie 125 mln zł.

"Darmowe" leki - NIE MA NIC ZA DARMO !!!

g
grzeg

To wszystko.

g
grzeg

Znakomita inicjatywa! Brawo PiS.

P
PolakPatriota

ciekawe za co mają sobie kupić resztę skoro ta kur.. straSzydełko sobie dała 7000 zł podwyżki a emerytom 70 groszy podwyżki. Głupia cipcia będzie wisieć po wyborach. Sami emeryci ją wywieszą jak nie zdechną wcześniej. :)

Dodaj ogłoszenie