Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrót gruntem budzi emocje - reakcja ZIR

Tomasz Turczyn
Izba rolnicza zanegowała przygotowanie sprzedaży ziemi w okolicach Pieszcza w formie przetargów licytacyjnych. Chodzi o - łącznie - 300 ha
Izba rolnicza zanegowała przygotowanie sprzedaży ziemi w okolicach Pieszcza w formie przetargów licytacyjnych. Chodzi o - łącznie - 300 ha Piotr Krzyżanowski
Obrót ziemią budzi emocje wśród rolników. Zachodniopomorska Izba Rolnicza Powiatu Sławieńskiego zanegowała kilka przetargów na sprzedaż gruntów w okolicy Pieszcza. - Agencja Nieruchomości Rolnych planowała wystawić na sprzedaż 300 hektarów w formie kilku przetargów licytacyjnych - mówi Zdzisław Sieradzki, przewodniczący ZIR Powiatu Sławieńskiego. - Jako izba rolnicza oceniliśmy, że przetargi licytacyjne nie powinny być, a stawiamy na przetargi ofertowe i to pisemne.

Nasz rozmówca mówi, że ziemia powinna trafiać do polskich rolników oraz, że należy im umożliwić jej nabycie.

 

- Przetarg ofertowy jest lepszy, bo  wiadomo, kto do niego przystępuje. Nie może być tak, że jedynym kryterium jest cena - uważa Sieradzki.

 

Formalnie ZIR podjęło uchwałę, gdzie zanegowało rozpisanie przetargów licytacyjnych i ta uchwała trafiła do  ANR. ZIR liczy, że to wystarczy na  rozpisanie przetargów pisemnych - ofertowych. Formalnie uchwała wyraża wolę, a  więc w  praktyce nie ma mocy sprawczej.

Średnia cena wywoławcza podczas poprzednich przetargów za grunt w gm. Postomino  wynosiła 22 tysiące zł od hektara. I podczas przetargów organizowanych na tym terenie [okolice Złakowa - 2015 r.] osiągano średnio 66 tysięcy złotych za  hektar. Czyli kosmiczną stawkę. Rolnicy uważają, że cena jest sztucznie podbijana.

Wójt gminy Postomino Janusz Bojkowski ocenia, że rolnicy powinni walczyć o sprawiedliwy obrót ziemią i dodaje, że rolą ZIR jest czuwanie nad  tym, aby ziemia trafiała do rolników z naszego powiatu.

W tym roku ANR sprzedała w okolicy Złakowa blisko 200 hektarów w 11 przetargach. Kolejne grunty -  300 ha - w okolicy Pieszcza  pochodzą z tzw. ustawowych przekazań ziemi dla Skarbu Państwa przez wielkopowierzchniowe spółki rolne.

 

[email protected]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki