Obdarowali dzieci chore na serce

  Obdarowali dzieci chore na serce

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Inteligentny aparat do podawania leków, specjalny wózek do transportu, materace przeciwodleżynowe - medyczny sprzęt o wartości ponad 13 tys. zł trafił we wtorek na oddział kardiochirurgii Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku.
  W uzgodnieniu z ordynatorem oddziału dr. n. med. Ireneuszem Haponiukiem zakupiła je dla małych pacjentów Pomorska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.

  - To bardzo cenne prezenty - twierdzi dr hab. med. Piotr Czauderna, szef kliniki chirurgii dziecięcej.
  Pompa PCA służy do podawania leków przeciwbólowych w okresie pooperacyjnym. To tzw. inteligentna analgezja - pompa podaje nie więcej niż może (dawki leków muszą być bezpieczne) i możliwie jak najmniej leku, bo tylko "na żądanie" chorego. Pompa służy pacjentom po operacjach kardiochirurgicznych, z bólem przewlekłym lub przedłużającymi się dolegliwościami (nowotwory, urazy, oparzenia termiczne i chemiczne).

  Wszystkim pacjentom leczonym w klinice służyć też będzie specjalny wózek przystosowany do przewozu w pozycji siedzącej. Łatwo będzie można nim przewieźć chore dziecko np. do gabinetu zabiegowego, na pobrania krwi czy na badanie do zakładu diagnostyki obrazowej. Możliwe też będzie wcześniejsze bezpieczne uruchamianie i pionizowanie chorych dzieci po zabiegach (dział rehabilitacji medycznej). Do wózka można dołączyć przewoźny stelaż do pomp infuzyjnych, dzięki czemu dziecko pobierające leki może korzystać np. ze świetlicy lub oglądać telewizję na placu zabaw. Natomiast specjalne materace zapobiegają bolesnym odparzeniom i odleżynom, występującym przy długotrwałym leżeniu w jednej pozycji.

  - Mamy nadzieję, że sprzęt pomoże przetrwać często wielotygodniowy pobyt w szpitalu, zminimalizuje ból oraz ułatwi funkcjonowanie małym pacjentom po ciężkich operacjach i zabiegach medycznych - mówi Katarzyna Wróblewicz, rzecznik prasowy Pomorskiej Spółki Gazownictwa.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo