Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Gdyni. Co działo się podczas wydarzenia? Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Gdynia pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
Gdynia pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Łukasz Kamasz
Mieszkańcy Gdyni zebrali się przed Pomnikiem Katyńskim, znajdującym się na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Redłowie. Wspólnie oddali hołd rodakom zamordowanym przez NKWD wiosną 1940 roku.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości w Gdyni

To właśnie 13 kwietnia 1943 roku niemieckie Radio Berlin podało, że odnaleziono ciała polskich oficerów w katyńskim lesie. Niemcy, na których Rosjanie chcieli zrzucić odpowiedzialność za Katyń, obliczyli, że w katyńskich dołach znajduje się około 10 tys. ciał.

- W 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, chylimy głowy i oddajemy cześć wszystkim zamordowanym - podkreślała Barbara Pytko, prezes stowarzyszenia Gdyńska Rodzina Katyńska. - Dokładnie wyselekcjonowano ofiary zbrodni katyńskiej, by unicestwić wszystkich, którym przyświecała myśl o przywróceniu suwerenności Polski. Namawiano ich do podjęcia współpracy z Sowietami, próbowano ich złamać, by porzucili myśl o wolnej Polsce. Nie złamali się. Pozostali wierni zasadom. Zostali wymordowani bez śledztwa, bez postawienia zarzutów, bez sądu, bez oskarżenia.

Ostatecznie liczba pomordowanych szacowana jest na około 21 tysięcy. Mord polskich żołnierzy był decyzją władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Oficerowie zostali pozbawieni życia m.in. w: Katyniu, Smoleńsku, Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, Piatichatkach, a także w więzieniach na Ukrainie i na Białorusi. ZSRR przyznało się do zbrodni dopiero w 1990 roku.

Zamordowano również gdynian

Wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej byli również mieszkańcy Gdyni oraz osoby, które zawodowo związały się w miastem. Najbardziej znanym z nich był admirał Xawery Czernicki, w latach 1932–1939 szef Służb Kierownictwa Marynarki Wojennej.

Gdynia pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
Gdynia pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Łukasz Kamasz

- Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej była zakazana - podkreślała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Ważne jest, żebyśmy pamiętali o nich. Musimy pamiętać o tej zbrodni dokonanej 83 lata temu. Podobnie jak ważne jest, abyśmy nie zapominali o tym, co dzieje się w sąsiedniej Ukrainie. Schemat działań Putina jest bardzo zbliżony do tego co robił Stalin. Zabrać dzieci, wynarodowić, mordować, torturować. Tu, w 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, podkreślmy, że pamiętamy i nie zapomnimy tego, co działo się wtedy, ale również tego, co dzieje się teraz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki