O pieniądze z programu 500 plus warto wystąpić przed lipcem 2016 r.

Redakcja
O pieniądze z programu 500 plus warto wystąpić przed lipcem 2016 r.<br>Do początku czerwca do pomorskich samorządów na realizację programu 500 plus trafiło blisko 214 mln zł
O pieniądze z programu 500 plus warto wystąpić przed lipcem 2016 r.Do początku czerwca do pomorskich samorządów na realizację programu 500 plus trafiło blisko 214 mln zł Piotr Hukało
Spieszcie się składać wnioski do Programu Rodzina 500 plus, ci, którzy jeszcze tego nie zrobiliście! 1 lipca mija bowiem termin, po którym pieniądze nie będą już wypłacane z wyrównaniem za okres od kwietnia - czyli za czas, od którego rządowy program zaczął funkcjonować. A to oznacza, że rodzinom, które wniosek złożą później, koło nosa przejść może co najmniej 1,5 tys. zł.

- Jeśli  złożymy  poprawnie  wypełniony wniosek o świadczenie do 1 lipca włącznie, to otrzymamy pieniądze z wyrównaniem od kwietnia - potwierdza Katarzyna Dańczyszyn z Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - Po tym czasie świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Gmina, licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, ma do trzech miesięcy na wydanie decyzji i wypłacenie  świadczenia wychowawczego. Oczywiście rozpatrzenie wniosku i wypłata świadczenia może nastąpić wcześniej.

Sprawdź: Jak wypełnić wniosek 500 plus? [INSTRUKCJA]

Jak informują urzędnicy wojewody, tych, którzy złożą wniosek między 1 a 10 lipca (lub każdego kolejnego miesiąca) obowiązuje zasada, że wydanie decyzji i wypłata świadczenia za ten miesiąc nastąpi do końca tego miesiąca. Wniosek złożony po 10 dniu danego miesiąca oznacza, że gmina wyda decyzję i wypłaci świadczenie najpóźniej do ostatniego dnia kolejnego miesiąca, z wyrównaniem za cały miesiąc, w którym wniosek został złożony.

Czytaj również: Ostra walka o 500 plus. Sieci handlowe, banki, deweloperzy biją się o klientów

Do początku czerwca 2016 r. wojewoda przekazał gminom na wypłatę 500+ blisko 214 mln zł. - Środki są przekazywane gminom co miesiąc. Nie odnotowaliśmy w tym zakresie żadnych problemów - mówi Dańczyszyn.

Najwięcej pieniędzy otrzymały do tej pory:

  • Gdańsk (28,5 mln zł),
  • Gdynia (19,6 mln zł),
  • Słupsk (6 mln zł),
  • Kartuzy (5,7 mln zł),
  • Starogard Gd. (4,4 mln zł),
  • Wejherowo (4,3 mln zł)
  • gmina Sierakowice (3,9 mln zł),
  • Puck (3,9 mln zł),
  • Przodkowo (2,5 mln zł), Wejherowo (2,6 mln zł) i Kościerzyna (ponad 2 mln zł).  

Pomorzanie złożyli już 158 689 wniosków o wypłatę 500+.  Gminy wydały w tej sprawie już 103 694 decyzje. W Gdańsku rozpatrzenie wniosku zajmuje przeciętnie ok. 1,5 miesiąca przy założeniu, że jest on kompletny.

Z podsumowania przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że  nasze województwo jest na szóstym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków.

Ewelina Oleksy

 

 

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie