Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NSA oddalił skargę ministerstwa ws. Hucińskiego

Łukasz Kłos
Tadeusz Huciński
Tadeusz Huciński Tomasz Bołt/Archiwum
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w piątek skargę kasacyjną, jaką złożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort żądał uchylenia wyroku, w którym stwierdzono, że minister Barbara Kudrycka dopuściła się błędów proceduralnych w trakcie odwołania Tadeusza Hucińskiego z funkcji rektora gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Orzeczenie NSA podtrzymało wydany w tej sprawie wyrok. Tym samym jest on prawomocny.

- Zasmucające jest, iż pani Barbara Kudrycka, minister polskiego rządu, a zarazem profesor prawa, broniąca habilitacji z zakresu prawa administracyjnego, wydała decyzję z naruszeniem zasad panujących w demokratycznym państwie - skomentował Tadeusz Huciński. - Teraz resort ma problem, gdyż orzeczenie NSA otwiera dla mnie prostą drogę do powrotu na stanowisko rektora AWFiS.

Czytaj także: Były rektor AWFiS Tadeusz Huciński oczyszczony z zarzutów

Resort nauki z ostrożnością interpretuje skutki piątkowego postanowienia NSA.

- Musimy zapoznać się z uzasadnieniem do wyroku, a ponadto przeanalizować sytuację prawną oraz faktyczną. Dopiero wtedy będą podejmowane dalsze decyzje - podkreśla rzecznik ministerstwa Bartosz Loba.

Plany Tadeusza Hucińskiego mamy natomiast poznać w najbliższą niedzielę. Na ten dzień zaplanował bowiem konferencję prasową, w której mają wziąć udział również jego pełnomocnicy prawni. Sytuacja prawna jest skomplikowana, gdyż zarówno odwołanie rektora AWFiS, jak i dalsze sądowe losy tej decyzji są precedensem w skali kraju.

Czytaj także: Ministerstwo Nauki zaskarżyło orzeczenie warszawskiego sądu administracyjnego w sprawie b. rektora gdańskiej AWFiS Tadeusza Hucińskiego

Piątkowym postanowieniem Naczelny Sąd Administracyjny zamknął tylko jeden wątek w wieloletnim konflikcie związanym z gdańską Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu. Jego początki sięgają 2009 r., kiedy to stopniowo narastało napięcie między rektorem Tadeuszem Hucińskim (powołanym we wrześniu 2008 r.) a niektórymi akademikami.

Czytaj także: Tadeusz Huciński wrócił do pracy w AWFiS i został... zawieszony

Efektem była w lipcu 2009 r. pierwsza próba odwołania Hucińskiego przez senat uczelni z piastowanej funkcji. Wniosek w głosowaniu przepadł. Rok później Huciński został zawieszony w pełnionej funkcji przez minister Kudrycką, a w lipcu 2010 r. znaczna część kadry akademickiej przygotowała strajk przeciwko rektorowi. Władzę w uczelni usiłowało przejąć kolegium, w skład którego weszli prorektorzy i dziekani. Ostatecznie jednak Huciński powrócił do pełnionych obowiązków. Nie na długo. W sierpniu 2010 r. minister Kudrycka wydała kontrowersyjną decyzję o odwołaniu go z funkcji rektora.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki