Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Ruszają warsztaty nauki szkutnictwa

Tomasz Chudzyński
Tradycyjnego szkutnictwa młodzież będzie się uczyć w Muzeum Zalewu Wiślanego
Tradycyjnego szkutnictwa młodzież będzie się uczyć w Muzeum Zalewu Wiślanego Tomasz Chudzyński
Zapotrzebowanie na szkutników na pomorskim rynku pracy jest coraz większe. Zajęcia z tego fachu w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim mają być na to odpowiedzią. Pierwsze zajęcia dla uczniów właśnie się rozpoczęły

Ruszają pierwsze godziny nauki szkutnictwa w nowodworskim Zespole Szkół nr 2. Placówka, w której mieszą się klasy zawodowe i technikum, jest pierwszą w kraju szkołą przygotowującą młodzież do pracy w tym niecodziennym i zapomnianym zawodzie.

Co ciekawe, do niedawna zawód szkutnika nie miał nawet oficjalnego statusu. Szkoły zawodowe i technika nie mogły tworzyć klas o takim profilu. W Nowym Dworze Gd. szkutnictwo włączono do zajęć klasy stolarskiej. W pierwszej klasie będzie w sumie 60 godzin zajęć, w tym większość teoretycznych, w czasie których uczniowie uczyć się będą rysunku technicznego, systemów wyposażenia jachtów, a także zasad bezpiecznego zachowania się na wodzie, wstępu do żeglarstwa. 10 godzin zostanie poświęconych praktykom w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, którego częścią działalności są warsztaty szkutnictwa tradycyjnego. Poprowadzą je muzealnicy specjalizujący się w rekonstrukcji dawnych jednostek, którzy odtworzyli m.in. żaglową żakówkę.

W klasach II i III będzie już sama praktyka w stoczniach jachtowych, współpracujących z nowodworską szkołą. Szkutnictwa uczyć się będzie kilkanaście osób. Jednak już w przyszłym roku zawód szkutnika wejdzie do standardowej oferty nauczania nowodworskiego ZS nr 2.

Skąd pomysł, by młodzież z Żuław nauczać budowy jachtów?

- To bardzo perspektywiczny zawód, z uwagi na potrzeby rynku stoczniowego, bardzo ciekawy, dający pasjonatom możliwość uzyskania atrakcyjnej finansowo pracy, zarówno w regionie, jak i za granicą - tłumaczy Wioletta Przyborowska, dyrektor nowodworskiego ZS nr 2. - Analizowaliśmy potrzeby i perspektywy lokalnego rynku pracy. Szeroko rozumiany szkutnik to rzeczywista potrzeba rozwijającego się sektora. Szkutnik to nie tylko stoczniowiec, budowniczy jachtów czy pracownik wyposażający wnętrza jednostek. Zawód wiąże się z całym sektorem usług: konserwacją, remontami jednostek czy rynkiem budowy replik dawnych jednostek tradycyjnymi metodami.

Będą uczyć młodzież budowy i renowacji jachtów

Najświeższe informacje z powiatu nowodworskiego

Więcej czytaj w najnowszym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (15.09.2016r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki