Mundurowi apelują, by w czasie zakupowego szaleństwa zachować ostrożność i nie spuszczać z oczu swoich torebek i portfeli. Podobnie jak w okresie przedświątecznym, tak i przy okazji noworocznych wyprzedaży na naszą nieuwagę czyhają kieszonkowcy.

- Noworoczne wyprzedaże to czas, kiedy ludzie zaaferowani robieniem zakupów zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W centrach handlowych, na targowiskach, a także w innych zatłoczonych miejscach łatwo można paść ofiarą kieszonkowców - przestrzegają policjanci. - Pamiętajmy, złodzieje mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą niefrasobliwość, dlatego starajmy się unikać szczególnie zatłoczonych miejsc, jednocześnie zwracając uwagę, czy nie znaleźliśmy się w tzw. sztucznym tłoku, w którym nietrudno o utratę portfela – dodają.

Mundurowi radzą też, by podczas płacenia nie pokazywać większej ilości gotówki. Torebkę warto nosić zawsze przy sobie, w zasięgu wzroku, a portfel - w głębiej położonej przedniej kieszeni.

- Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich, które zdejmujemy w sklepach i niejednokrotnie umieszczamy np. w sklepowym wózku, od którego oddalamy się podczas zakupów. Złodzieje chętnie wykorzystują takie sytuacje - mówią funkcjonariusze.

Zasady ostrożności i wzmożoną uwagę zachować należy również w środkach komunikacji publicznej, a także na parkingach w okolicach centrów handlowych.

- Pamiętajmy też o zamykaniu naszych aut i niepozostawianiu wewnątrz rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja. Ofiarą oszustów możemy stać się również poprzez nie zachowanie ostrożności podczas robienia zakupów w internecie. Warto zabezpieczyć się przed przestępstwami w sieci i najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze - podsumowują policjanci.

Jak nie paść ofiarą kieszonkowców – radzi policja

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: