Nowoczesne materiały i technologie obróbki z Krakowa

red.
Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie to instytut badawczy specjalizujący się w technologiach obróbki skrawaniem i ściernej, technologiach niekonwencjonalnych i hybrydowych, inżynierii materiałowej, metrologii technicznej, montażu i automatyzacji procesów wytwarzania oraz procesów pakowania substancji ciekłych i stałych.

Ponad 65 lat tradycji w realizacji badań i konkretnych rozwiązań na potrzeby przemysłu, kiedyś – głównie maszynowego, a obecnie na potrzeby różnych dziedzin, jest dobrym przykładem adaptowania aktywności naukowej oraz czysto inżynierskiej do wymagań stawianych przez niepohamowany rozwój technologii. Szeroki zakres działań Instytutu daje możliwość kompleksowej realizacji przedsięwzięć począwszy od opracowania materiałów do specjalnych zastosowań przemysłowych przez technologię obróbki oraz pomiary, łącznie z wykonaniem urządzeń do tego przeznaczonych. Wysoko wykwalifikowana kadra specjalistów prowadzi prace badawcze i rozwojowe ukierunkowane na ekologiczne i energooszczędne technologie kształtowania ubytkowego i przyrostowego materiałów trudno obrabialnych oraz opracowywanie nowych materiałów, przede wszystkim przeznaczonych na ostrza narzędzi skrawających, jak ceramika, kompozyty diamentowe i regularny azotek boru. Uzupełnieniem wymienionych wyżej kierunków są prace dotyczące metod i urządzeń do pomiarów wielkości geometrycznych, w tym metod współrzędnościowych oraz metod pomiaru i analizy topografii powierzchni, a także opracowywanie i wykonywanie urządzeń dozujących i pakujących, głównie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego.

Raz do roku w ramach organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ,,Nocy Naukowców” wszyscy zainteresowani mogą przekonać się naocznie, jak funkcjonują niektóre urządzenia stosowane w zaawansowanych badaniach materiałowych, urządzenia do pomiaru niektórych wielkości fizycznych czy też obserwować z bliska przebieg obróbki ubytkowej przy udziale ,,tradycyjnych” i niekonwencjonalnych narzędzi albo drukowania 3D o kluczowym znaczeniu dla procesu projektowania produktu.

Dzięki unikatowemu wyposażeniu laboratoriów Centrum Inżynierii Materiałowej i Technik Spiekania Instytut stał się prężnym ośrodkiem w zakresie badań materiałowych i technik spiekania. Rozwój potencjału badawczego Centrum jest przedmiotem projektu REGPOT-CT-2013-2016-316232-SINTERCER „Rozwój centrum procesów spiekania i wymiana wiedzy dotyczącej metod spiekania specjalnych materiałów kompozytowych o osnowie ceramicznej w warunkach braku równowagi termodynamicznej”.

Działania w ramach projektu SINTERCER obejmują badania procesu spiekania zaawansowanych materiałów ceramicznych, otrzymywanie oraz badania właściwości materiałów o dużym potencjale aplikacyjnym, wymianę doświadczeń kadry naukowej zaangażowanej w realizację projektu oraz udział w konferencjach i seminariach ukierunkowany na intensyfikację współpracy z europejskimi ośrodkami naukowymi. W wydarzeniach organizowanych w ramach projektu oraz pracach SINTERCER biorą udział przedstawiciele 11 partnerskich instytucji badawczych: Aalto University School of Chemical Technology (AU), Institute of Ceramics and Glass (ICV-CSIC), Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN (IMIM), National Institute of Materials Physics (NIMP), Politecnico di Torino (POLITO) Torino (Italy), RHP-Technology GmbH & Co. KG (RHP), Universidad de Aveiro (UA), University of Rostock (UR), El Instituto de Tecnología Cerámica (ITC) de las Industrias Cerámicas (AICE) y la Universitat Jaume I de Castellón (UJI), Tallinn University of Technology (TUT) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH).

Nowoczesna aparatura Centrum umożliwia otrzymywanie zaawansowanych materiałów metodą spiekania swobodnego z użyciem wysokotemperaturowych pieców próżniowych, metodą spiekania mikrofalowego (MW), izostatycznego spiekania wysokociśnieniowego (HP-HT) z zastosowaniem prądu zmiennego oraz prądu impulsowego (HP-HT-SPS) pod ciśnieniem 8 GPa, spiekania prądem impulsowym (SPS) pod ciśnieniem do 35 MPa oraz metodą selektywnego spiekania laserowego (SLS). Zagadnienia, wokół których koncentrują się prace badawcze uczestników projektu dotyczą rozwoju metod spiekania (HP-HT, SPS, SLS, MW) w warunkach nierównowagowych materiałów z udziałem faz metastabilnych, nanomateriałów, materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur oraz materiałów termoelektrycznych, doskonalenia i rozwijania metodyki badawczej w odniesieniu do materiałów otrzymywanych na drodze spiekania w warunkach braku równowagi termodynamicznej, w szczególności badania właściwości materiałów w temperaturach powyżej 2000C.

W ramach projektu zakupiono m.in. komorę HTK 2000N na potrzeby badań dyfrakcyjnych w zakresie wysokich temperatur oraz wysokotemperaturowy dylatometr DIL 402E z dwiema jednostkami grzewczymi do pomiarów w atmosferze ochronnej w zakresie temperatur 25÷2800ºC oraz bez atmosfery ochronnej w temperaturach 25÷1600ºC. Ponadto zaprojektowano i wykonano innowacyjne hybrydowe urządzenie do spiekania umożliwiające otrzymywanie materiałów o stopniu zagęszczenia na poziomie 99,9% i izotropowych właściwościach.

Nowoczesne materiały opracowane w Centrum zyskują uznanie na wielu krajowych i międzynarodowych wystawach wynalazków i targach branżowych. Opracowany w Centrum Inżynierii Materiałowej i Technik Spiekania wynalazek - Kompozyt na osnowie węglika spiekanego dla narzędzi skrawających i sposób wytwarzania kompozytu na osnowie węglika spiekanego dla narzędzi skrawających - został nagrodzony Złotym Medalem na Międzynarodowych Targach Innowacji Technologicznych Brussels EUREKA! 2015. Kompozyt ten to materiał na narzędzia skrawające, zawierający węglik wolframu i kobalt z dodatkiem tlenkowej fazy ceramicznej Al2O3.

Tendencja do zmiany składu chemicznego węglików spiekanych typu WC-Co, której przyczyną jest znaczny wzrost cen mieszanek do produkcji węglików spiekanych na osnowie węglika wolframu i kobaltu, stanowiła impuls dla prac badawczych ukierunkowanych na zmniejszenie zawartości WC i zastąpienie go innymi składnikami, np. tlenkiem glinu Al2O3. Wyniki badań realizowanych przez naukowców z Centrum potwierdziły możliwość zachowania bardzo dobrych właściwości fizycznych, mechanicznych i tribologicznych spieków WC-Co z dodatkiem tlenku glinu. Częściowe zastąpienie węglika wolframu znacznie tańszym i łatwo dostępnym tlenkiem glinu otwiera nowe perspektywy wytwarzania materiałów narzędziowych o wysokich walorach użytkowych.

Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (dawniej Instytut Obróbki Skrawaniem, rok założenia 1949) posiada Certyfikat systemu zarządzania jakością Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. nr 1970/3/2013 w zakresie prac badawczo-rozwojowych, wdrożeniowych i innowacyjnych, badań laboratoryjnych, usług badawczych i rozwojowych, usług projektowo-produkcyjnych, wytwarzania, doradztwa, szkoleń, informacji naukowo-technicznej, w tym związanych z pakowaniem substancji płynnych i stałych - spełniając wymagania normy PN-EN ISO 9001: 2009; jest jednostką autoryzowaną przez polski rząd i notyfikowaną w Unii Europejskiej (nr notyfikacji 1455) w zakresie czterech dyrektyw UE - maszynowej, niskonapięciowej, emisji hałasu do środowiska i kompatybilności elektromagnetycznej.

W skład Laboratorium IZTW (akredytacja PCA Nr AB 197) wchodzą sekcje prowadzące badania: maszyn i urządzeń, badań materiałowych i płynów technologicznych oraz pomiaru długości i kąta.

Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania
ul. Wrocławska 37a, 30-011 Kraków
tel. 12 6317100, fax 12 6339490, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowoczesne materiały i technologie obróbki z Krakowa - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie