Nowe zasady płatnego parkowania w Gdańsku. Od 28.05. Zmiany w Gdańsku Głównym. 1 lipca i 9 września nowe płatne strefy. Po wakacjach drożej

wie
Wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania poprzedzi akcja informacyjna
Wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania poprzedzi akcja informacyjna Przemysław Świderski
Zmiany w godzinach płatnego parkowania w Gdańsku. Od godziny 9 do 20 w dni powszednie, a nie jak dotąd w godz. 9-17 obowiązywały będą opłaty za parkowanie w sektorze Główne Miasto. Nowe zasady opłat za parkowanie wejdą w życie od wtorku 28 maja 2019 roku. Gdańska Strefa Płatnego Parkowania w nowych obszarach m.in. we Wrzeszczu i w centrum ma zacząć działać stopniowo od 1 lipca i od 9 września. Po wakacjach czekają nas też podwyżki.

Nowe zasady płatnego parkowania w Gdańsku. Od kiedy?

Najszybciej wejdą w życie zmiany, dotyczące godzin poboru opłat za postój w sektorze Główne Miast. Do tej pory kierowcy płacili za parkowanie tam pojazdu w dni powszednie w godzinach 9 - 17. Od 28 maja 2019 roku pobór opłat będzie obowiązywał w dni powszednie w godz. 9 - 20.

- Celem wydłużenia czasu pobierania opłat jest zwiększenie rotacji pojazdów pozostawianych na postoju na Głównym Mieście. Obszar Głównego Miasta, częściej niż inne, jest odwiedzany przez kierowców z całego miasta oraz turystów – tłumaczą urzędnicy.

Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku. Nowe oznaczenia

W związku z wprowadzonymi zmianami zmodyfikowane zostanie oznaczenie literowe sektora Główne Miasto, które pojawi się na znakach. Dotychczas sektor Głównego Miasta posiadał oznaczenie AG, od 28 maja będzie to EG. Litera „E” wskazuje, że w danym sektorze opłaty pobierane są w godz. 9:00 – 20:00. Adekwatne oznaczenia pojawią się również na parkometrach, by osoby posługujące się aplikacjami mobilnymi mogły wprowadzić właściwy skrót (GDAE) podczas wnoszenia opłaty.

Kolejne zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca 2019 oraz od 9 września 2019.

1 lipca rozpocznie się pobór opłat w godz. 9 – 17 (oznaczenie sektora AS) na Targu Rakowym.

Z kolei 9 września opłaty zaczną być pobierane w godz. 9-20 na ul. 3 Maja (oznaczenie sektora EK), we Wrzeszczu w godzinach 9 - 17 na ulicach Jaśkowa Dolina i Pawłowskiego (oznaczenie sektora AW), a także na ulicach Robotniczej, Nowomiejskiej i Jaracza w Śródmieściu - w godzinach 9 - 17 (oznaczenie sektora AS).

Również 9 września zmienią się stawki opłat za postój w SPP – zarówno jednorazowe, jak i dodatkowe.

Opłaty jednorazowe za postój pojazdu samochodowego na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska w SPP wyniosą wówczas:

  • za pierwszą godzinę – 3,30 zł (dotychczas 3 zł)
  • za drugą godzinę – 3,90 zł (dotychczas 3,60 zł)
  • za trzecią – 4,60 zł (dotychczas 4,30 zł)
  • za czwartą godzinę i następne – 3,30 zł (dotychczas 3 zł)

Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku. "Mandat" nawet 200 zł!

Wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój w SPP wynosić będzie 200 zł (dotychczas 50 zł). W przypadku wniesienia opłaty dodatkowej w terminie 7 dniu (nie częściej niż 2 razy w roku kalendarzowym) jej wysokość wyniesie 130 zł (dotychczas 30 zł).

Nowe wysokości opłat zryczałtowanych za parkowanie

Od 9 września będą obowiązywać również nowe wysokości opłat zryczałtowanych dla mieszkańców użytkujących większą liczbę pojazdów. Wydanie karty opłaty zryczałtowanej mieszkańca dla trzeciego i każdego następnego pojazdu wiązało się będzie z koniecznością zapłacenia 50 zł miesięcznie.

Za pierwszy i drugi pojazd opłata pozostaje w dotychczasowej wysokości 10 zł za miesiąc. Karty dla trzeciego i następnego pojazdu wykupione przed 9 września zachowują ważność do daty, do której zostały wydane.

- Wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu SPP poprzedzi akcja informacyjna – zapowiada GZDiZ. - Na tydzień przed rozpoczęciem obowiązywania nowych zasad Gdański Zarząd Dróg i Zieleni umieszczać będzie ulotki z informacjami na ich temat za wycieraczkami parkujących w danym sektorze pojazdów. Stosowne informacje pojawią się także na plakatach wywieszanych m.in.  szkołach czy instytucjach użyteczności publicznej. Z wyprzedzeniem komunikaty o zmianach zamieszczone również zostaną na stronach internetowych Miasta Gdańska (www.gdansk.pl) oraz GZDiZ (www.gzdiz.gda.pl), a także w mediach społecznościowych.

Najtragiczniejsze wypadki na Pomorzu w 2018 r.:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie