Nowe pomniki przypomną o historii

  Nowe pomniki przypomną o historii

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Projekt pomnika księcia Świętopełka...
  1/3
  przejdź do galerii

  Projekt pomnika księcia Świętopełka...

  Za sprawą dwóch monumentów, których odsłonięcie jest planowane w najbliższym czasie, zarówno gdańszczanie, jak i turyści będą mogli zwrócić uwagę na mało znane wątki z historii. Ich znaczenie podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

  - Kształtowanie lokalnej świadomości mieszkańców jest zadaniem niezwykle ważnym - mówi.
  - Jednym z elementów tej świadomości jest odbudowywanie pamięci. Także poprzez stawianie pomników. W 2010 r., o ile nic nie stanie na przeszkodzie, powinniśmy doczekać się pomnika księcia Świętopełka Wielkiego, najwybitniejszego z władców Pomorza Wschodniego. Siłą napędową tej inwestycji jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

  - Pomysł godnego uczczenia księcia obecny był w naszym środowisku od dawna - przyznaje Tomasz Szymański, prezes Oddziału Gdańskiego ZKP. - Świętopełk był przecież tym, który Gdańskowi nadał prawa miejskie i sprowadził do niego zakon dominikanów. Wspierał rozwój gospodarczy i jako pierwszy skutecznie przeciwstawił się Krzyżakom. Nie na darmo nazywany jest "Wielkim".

  Członkowie zrzeszenia z żalem zauważają, że mimo tych zasług wspomniany władca w zasadzie jest nieobecny w świadomości współczesnych gdańszczan. W przeciwieństwie do Kaszubów, którzy darzą go ogromnym szacunkiem. Wyraz temu dawali już niejednokrotnie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo