Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki na Uniwersytecie Gdańskim. Studenci nauczą się m.in. języka chińskiego i kaszubskiego

Anna Mizera-Nowicka
Już w grudniu rektor UG (w środku) gościł m.in. chińskiego wiceministra edukacji Chińskiej Rebubliki Ludowej Du Yubo (po prawej)
Już w grudniu rektor UG (w środku) gościł m.in. chińskiego wiceministra edukacji Chińskiej Rebubliki Ludowej Du Yubo (po prawej) Przemek Świderski
Od nowego roku akademickiegona Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować nowe kierunki, m.in. sinologię, etnofilologię kaszubską, iberystykę, zarządzanie instytucjami artystycznymi, pedagogikę wczesnej edukacji oraz bezpieczeństwo narodowe. W sumie na nowych studentów tej uczelni od października czekać będzie ponad 17 tys. miejsc.

Ostatnią nowością, powołaną zaledwie kilka dni temu, jest sinologia, po której ukończeniu, jak przekonują władze uczelni, nie będzie problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

- Kierunek odpowiada na współczesne wymagania rynku pracy w dobie zwiększonej ekspansji chińskich przedsiębiorstw i inwestycji w Azji, Europie i obu Amerykach i zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów biegle posługujących się językiem chińskim oraz dobrze znających realia kulturowe regionu - podkreśla dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. - Sinologia na naszej uczelni to unikatowa propozycja dla kandydatów na studia w skali kraju. Jej absolwenci, oprócz praktycznej znajomości języka oraz wiedzy z zakresu historii i kultury Chin, uzyskają również wiedzę z dziedzin takich jak kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, nauki o polityce, prawo i ekonomia.

Rzecznik podkreśla również, że kierunek ten otrzymał wsparcie Hanbanu - Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego jako Języka Obcego.

Pomysłowi otwarcia akurat takiej specjalności już teraz przyklaskują znawcy Chin.
- Cała Europa uczy się już chińskiego, ponieważ poszukiwani są przedstawiciele firm ze znajomością właśnie tego języka. Dzieje się tak, bo współpraca chińsko-europejska, nie tylko na płaszczyźnie biznesowej, wciąż się rozwija - mówi Krzysztof Karwasz, dyrektor Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej w Sopocie. Dodaje również, że jego siostrzenica po ukończeniu sinologii w Berlinie pracę znalazła od razu.

W ostatni czwartek władze uczelni zdecydowały, że od października studenci UG będą się mogli również uczyć na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na iberystyce. Będą mogli wybrać specjalizację translatoryczną - przygotowującą do pracy w charakterze tłumacza, albo międzykulturową - ukierunkowaną na zdobywanie kwalifikacji do pracy w instytucjach związanych z kulturą i polityką krajów postkolonialnych, głównie Ameryki Łacińskiej.

W planach na nowy rok akademicki jest również etnofilologia kaszubska.
- To unikatowy kierunek studiów w Polsce, międzywydziałowy, związany z nabywaniem wiedzy o Kaszubach, z praktyczną nauką języka kaszubskiego (w programie studiów ok. 600 godzin ćwiczeń) i nabywaniem kompetencji zawodowych w dwóch specjalnościach: nauczycielskiej oraz animacyjno-medialnej - informuje dr Beata Czechowska-Derkacz.

Poza tym władze UG przygotowują studia stacjonarne I stopnia z zarządzania instytucjami artystycznymi, po których ma być łatwiej o pracę w teatrach oraz instytucjach związanych z kulturą. Tegoroczni maturzyści mogą też liczyć na powołanie stacjonarnych i zaocznych kierunków bezpieczeństwo narodowe oraz pedagogika wczesnej edukacji.

Szczegółową ofertę edukacyjną pomorskich uczelni będzie można poznać m.in. podczas zbliżających się Targów Akademia, które się odbędą na terenie Bałtyckiego Kampusu UG w Oliwie w dniach 19-20 marca.

Skomentuj: Jaki jeszcze kierunek przydałby się na UG?

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki