Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Nowa przystań na Oksywiu za 2,5 miliona złotych

  Nowa przystań na Oksywiu za 2,5 miliona złotych

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Znacznie poprawią się warunki pracy rybaków wypływających na połowy z przystani w gdyńskiej dzielnicy Oksywie. Osada rybacka została kompleksowo zmodernizowana kosztem 2,5 mln zł.
  Dwa miliony złotych pochodziły z funduszy Unii Europejskiej, 500 tys. zł dorzucił Urząd Miasta Gdyni. Prace remontowe trwały 10 miesięcy. Z nowej przystani rybacy będą mogli korzystać już za tydzień.

  - Na plaży, w pobliżu osady rybackiej, zostały wybudowane boksy, w których rybacy mogą trzymać sprzęt służący do połowu ryb - mówi Jerzy Miotke, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. - Znajdują się tam pomieszczenia na sieci, boje i bosaki. Jest też miejsce służące do naprawy sieci.

  Zmodernizowana została winda, która na wysokość 24 metrów wciąga po torach wagoniki ze złowionymi rybami. Na samym klifie stanął budynek, w którym są części socjalna i magazynowa. Tam rybacy mogą wypatroszyć ryby i włożyć je do specjalnych chłodni.

  W części magazynowej są wagi oraz kostkarka do produkcji lodu. W pomieszczeniu socjalnym jest miejsce na zjedzenie posiłku i umycie się po ciężkiej pracy. Wymienione zostały także schody, po których rybacy i spacerowicze wspinają się na klif.

  Głównym celem modernizacji przystani rybackiej na Oksywiu było utrzymanie rybołówstwa przybrzeżnego, które silnie zakorzenione jest w tradycji nadmorskiej Gdyni.

  Na Oksywiu pracuje od 10 do 14 rybaków. W morze wypływają na 8-metrowych łodziach motorowych. Przed modernizacją musieli korzystać z drewnianych budek służących za magazyny rybackie. Nie posiadali też odpowiedniego pomieszczenia socjalnego i sanitariatów.

  - Na pewno praca na brzegu będzie teraz nieco lżejsza - mówi Stefan Siewert, rybak z Oksywia. - Bardzo ważne jest to, że w odpowiednich warunkach będziemy mogli przetwarzać ryby i je przechowywać. Nowe budynki są doskonale wkomponowane w krajobraz tej dzielnicy.

  Oficjalne uroczystości związane z przekazaniem zmodernizowanej przystani rybackiej odbędą się za tydzień. Planowane są występy muzyczne i poczęstunek - oczywiście w postaci ryb. Szykuje się prawdziwa uczta z wędzonych fląder oraz śledzi.

  Dwa lata temu gruntowną modernizację przeszła przystań rybacka w Orłowie. Tam też zostały wybudowane nowe boksy dla rybaków, wyposażone w zlewozmywaki oraz pomieszczenia chłodnicze.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo