MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NIK: Gdański Uniwersytet Medyczny pozytywnie z minusem

Artur S. Górski
NIK skontrolowała nadzór nad badaniami klinicznymi prowadzonymi w szpitalach klinicznych i na uczelniach medycznych. Gdański Uniwersytet Medyczny, jako jedyny z dwunastu skontrolowanych jednostek, otrzymał ocenę pozytywną choć stwierdzono niewielkie uchybienia.

Kontrolą objęto lata 2006-2009. - Celem kontroli GUMed była ocena wywiązywania się uczelni z funkcji nadzoru nad szpitalami klinicznymi i ocena realizacji zadań w zakresie badań klinicznych oraz funkcjonowanie komisji bioetycznych - informuje Michał Thomas, główny specjalista kontroli państwowej z gdańskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

Oceniono m.in. gospodarowanie majątkiem uczelni i zawieranie umów na realizację badań klinicznych.
- Naszą misją jest prowadzenie badań klinicznych na jak najwyższym poziomie. Raport NIK dał nam wskazówki do poprawienia procedur i lepszego nadzoru - ocenia dr Tadeusz Jędrzejczyk, z-ca dyrektora i lekarz naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w w Gdańsku.

Jak informuje nas gdańska delegatura NIK podstawą pozytywnej oceny GUMedu były m.in. prawidłowe wywiązywanie się z funkcji podmiotu sprawującego nadzór nad Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz prawidłowe rozliczenie dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Jednak kontrolerzy NIK wykazali także uchybienia: z zaplanowanych 29 kontroli w podległych uczelni szpitalach faktycznie zrealizowano jedynie 5.

NIK wykazała też, że chociaż Niezależna Komisja Bioetyczna do Spraw Badań Naukowych prawidłowo wywiązywała się z zadań, to rektor uczelni powołując Komisję na czteroletnią kadencję, naruszył rozporządzenie MZiOS określające kadencję na trzy lata. Stwierdzono też braki w dokumentacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki