Niezwykłe odkrycie na cmentarzu w Pruszczu Gdańskim! Podczas prac odsłonięto dawne grobowce

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Podczas prac na terenie dawnego cmentarza katolickiego przy Wita Stwosza w Pruszczu Gdańskim robotnicy odsłonili grobowce oraz fragmenty nagrobków, w tym dość sporych rozmiarów krzyż. Prace w tym miejscu wstrzymano i wezwano archeologów.

Znaleziska na terenie dawnego cmentarza w Pruszczu

Na dawnym cmentarza katolickim między ulicami Wita Stwosza i Grota Roweckiego w Pruszczu Gdańskim trwają prace mające na celu uporządkowanie tego terenu, odtworzenie alejek cmentarno-parkowych oraz stworzenie miejsca zadumy i wypoczynku z Pomnikiem Katyńskim. W tym tygodniu podczas robót odsłonięto cztery grobowce leżące wzdłuż przy murku oddzielającym dawny cmentarz od ulicy oraz pozostałości po nagrobkach i niewielkie szczątki kostne.

- Prace w tym miejscu zostały wstrzymane, wezwano archeologa - mówi Bartosz Gondek, kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. - To jest teren, który jest w strefie ochrony archeologicznej stanowisk rzymskich bardzo cenny, więc przy każdych pracach w tym miejscu jest nadzór archeologa. Te grobowce, które zostały odnalezione, wszystkie są już ekshumowane. Odbyło się to ponad 20 lat temu podczas likwidacji cmentarza. To, co jest to w zasadzie tylko ich konstrukcja. Jeśli chodzi o elementy nagrobków, to zostaną zabezpieczone i powinny trafić do lapidarium.

Niezwykłe odkrycie na cmentarzu w Pruszczu Gdańskim! Podczas...

Mogą być kolejne znaleziska

Wszystkie prace, które są wykonywane na tym terenie, prowadzone są na głębokości 30 cm.

- Nie ingerujemy głębiej. Są odtwarzane dawne alejki parkowo-cmentarne i przygotowywany teren pod pomnik więc te elementy pomników, nagrobków mogą jeszcze cały czas na tym terenie zielonym być - mówi Bartosz Gondek.

- Z punktu widzenia zachowania dziedzictwa, patrząc przez dzisiejszy sposób postrzegania tego problemu, największym problemem jest sam fakt, że ten cmentarz - funkcjonujący najpierw w latach 1926-1946 jako katolicki, później polsko-katolicki - został w ogóle zlikwidowany. Pamiętajmy też, że Pruszcz Gdański był miejscem działań wojennych i takie znaleziska możemy dalej znajdować - dodaje historyk.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie