„Niezłomni i nieugięci”. Poznaj niezwykłe historie bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego

Akcja specjalna Dzień Żołnierzy Wyklętych
„Szczerbiec” nie miał postury herosa, średniego wzrostu, korpulentny, z okrągłą twarzą. Ale miał serce i ducha Rzymianina, tak jakby imiona Gracjan Klaudiusz, nadane mu na chrzcie, wyznaczyły jego życiową drogę.

11 maja 1951 r. z celi śmierci mokotowskiego więzienia strażnicy wywołali trzech mężczyzn: Rolfa-Heinza Höppnera, niemieckiego zbrodniarza, byłego szefa Służby Bezpieczeństwa SS w Kraju Warty; Mieczysława Chojnackiego, żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego; Gracjana Fróga, byłego dowódcę 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Skazańcy po wyjściu na korytarz ustawili się pod ścianą. Höppnera i Chojnackiego funkcjonariusze służby więziennej skierowali do pobliskiej celi. To oznaczało, że ci dwaj zachowają życie. Fróga poprowadzono korytarzem. Kilka minut później zginął zamordowany przez „czerwonego” kata, Aleksandra Dreja.

Co zadecydowało o tym, że komuniści nie wykonali kary śmierci na niemieckim zbrodniarzu, mało tego – darowali życie polskiemu żołnierzowi, który walczył przeciw nim z bronią w ręku, a zamordowali oficera niebędącego aktywnym członkiem antykomunistycznego podziemia. Zabili więc osobę, która z ich perspektywy stanowiła najmniejsze zagrożenie dla reżimu. Dlaczego?

Poznaj historię „Szczerbca” oraz innych bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Kliknij na link i zobacz projekt multimedialny „NIEZŁOMNI i NIEUGIĘCI”. Poznaj bliżej dzieje Żołnierzy Wyklętych. W hołdzie ich pamięci powstał ten projekt.

1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa - tego dnia w 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali zamordowani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, a także jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała ukryto w nieznanym miejscu. Takich postaci, jak wspomniany już ppłk Ciepliński, jest zdecydowanie więcej, a ich historia życia oraz walki z komunizmem stanowi cenne źródło wiedzy, a także wielki dowód patriotyzmu w polskim społeczeństwie.

Warto pamiętać, o co walczyli Żołnierze Niezłomni. Najważniejszym celem było odzyskanie przez Polskę wolności. Równie istotnym, była ochrona ludności polskich wsi i miast przed okupantem.

Żołnierze Wyklęci to prócz walki – także działalność propagandowa, edukacyjna. W ulotkach, gazetkach, czy większych wydawnictwach przestrzegali rodaków przed podstępnym i zbrodniczym okupantem i prosili, aby Polacy pozostali przy wartościach, które przyświecały ich przodkom.

„Niezłomni i nieugięci”. Poznaj niezwykłe historie bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Niezłomni i nieugięci”. Poznaj niezwykłe historie bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki