Niezabezpieczone dane studentów w systemie informatycznym Uniwersytetu Morskiego. Przedstawiciele uczelni deklarują niezbędne wsparcie

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Udostępnij:
Władze uczelni poinformowały, że bezzwłocznie zablokowały dostęp do serwera stanowiącego źródło wycieku danych. Powiadomiony został również Urząd Ochrony Danych Osobowych. Uniwersytet Morski będzie refundował koszty podstawowej usługi zabezpieczenia danych w Biurze Informacji Kredytowej.

Dane studentów z systemu informatycznego Uniwersytetu Morskiego były niezabezpieczone

Władze uczelni twierdzą, że bezzwłocznie zablokowały dostęp do serwera stanowiącego źródło wycieku danych. Powiadomiony został również Urząd Ochrony Danych Osobowych. Operator Google usunął też zaindeksowane dane osobowe, pobrane przez Google z serwera UMG. Ponadto Uniwersytet Morski w Gdyni zapewni, w ramach czynności mających na celu złagodzenie skutków nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych, refundację kosztów podstawowej usługi zabezpieczenia danych w BIK.

- Przez kilka dni dane były niezabezpieczone i była potencjalna możliwość dostępu do nich. Nic takiego na szczęście się nie stało, sprawdziliśmy to - poinformowała nas Agnieszka Czarnecka, rzecznik prasowy UMG.

Komunikat rektora Uniwersytetu Morskiego

Szanowni Państwo,

w imieniu Administratora Danych Osobowych, którym jest Uniwersytet Morski w Gdyni, mam obowiązek poinformować Państwa o incydencie naruszenia danych osobowych gromadzonych w wewnętrznym systemie informatycznym wspierającym pracę naszej Uczelni.

Bezzwłocznie po stwierdzeniu incydentu w dniu 12.08.2021 r. zablokowany został dostęp do serwera stanowiącego źródło wycieku danych oraz powiadomiony został Urząd Ochrony Danych Osobowych. Skierowaliśmy również prośbę do operatora Google o usunięcie zaindeksowanych danych, w tym osobowych, pobranych przez Google z serwera UMG, co – jak stwierdziliśmy – zostało już zrealizowane. Jednocześnie podjęliśmy zdecydowane działania naprawcze, a nasz uczelniany zespół informatyków na moje polecenie weryfikuje istniejące oraz opracowuje nowe procedury eliminujące możliwość wystąpienia tego rodzaju zdarzeń w przyszłości.

Teraz, kiedy Państwa dane nie są już publicznie dostępne, przeprowadzona zostanie wszechstronna analiza i audyt systemów informatycznych UMG.

Deklaruję, że będziemy ściśle współpracować ze wszystkimi organami zewnętrznymi, które będą wyjaśniać skutki tego incydentu.

W imieniu władz Uczelni chciałbym Państwa przeprosić za zaistniałą sytuację oraz solennie zapewnić o wszechstronnej pomocy przy wyjaśnianiu jakichkolwiek wątpliwości lub obaw. Deklaruję, że zapewnimy Państwu również niezbędne wsparcie. W ramach czynności mających na celu złagodzenie skutków nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych wszystkie osoby, których sytuacja dotyczy, mogą ubiegać się o refundację kosztów podstawowej usługi zabezpieczenia danych w BIK.

Zidentyfikowane osoby, których dane osobowe mogły zostać naruszone, powiadamiane są indywidualnie w korespondenci mailowej.

Z wyrazami szacunku,

prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit
Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie