Niesamowity film o Słupsku i Ustce z 1941 roku. 8 minut na taśmie 8 mm [wideo, zdjęcia]

red.

Wideo

Zobacz galerię (18 zdjęć)
Wspaniałe ujęcia Słupska i okolic oraz Ustki. Osiem minut ulicami Słupska i okolic w roku 1941 na ośmiominutowym filmie, wygrzebanym w archiwum w Bonn.

Spokojne, wręcz leniwe życie, witryny sklepowe, ruch w mieście Stolp (Słupsk). Wreszcie przejażdżka pociągiem do Stolpmünde (Ustki). Ośmiominutowy film wrzucony do sieci internetowej pochodzi ze Stolper Heimatstube w Bonn-Auerberg, czyli archiwum w Bonn gromadzącego pamiątki i dokumenty tego regionu. Wyszukali go autorzy kanału na Youtube Stolper Lande.

Zobacz także: Znani ludzie urodzeni w Słupsku [galeria foto]

Autorem (operatorem kamery) filmu jest bliżej nieznany Kurt Meyer, który kręci obrazek pt. „Wakacyjna podróż do ojczyzny”. Kręci go kamerą 8 mm, na kolorowej taśmie AGFA. Kolory na filmie są już wyblakłe, ale całość ogląda się świetnie.

Przez większość filmu w kadrach przewija się ta sama kobieta. Jest rok 1941. Rozwija się II wojna światowa, której w ogóle nie odczuwa się na ulicach prowincjonalnego Słupska. Życie toczy się tu spokojnie. Kamera zdąża ulicami centrum Słupska, pełnego wystaw sklepowych i ruchu miejskiego. Jesteśmy na ruchliwym Markplatz (Starym Rynku) i oczywiście przed ratuszem. Obiektyw nie ominął innych rejonów Słupska. Obecnej alei Sienkiewicza, ulic Armii Krajowej, Garncarskiej, parku przy Jana Pawła II.

Fani transportu szynowego będą zachwyceni bliskimi ujęciami słupskiego tramwaju oraz kadrami kręconymi z jednego z wagonów. Jeszcze bardziej usatysfakcjonowani będą miłośnicy kolei. Spory fragment filmu ukazuje słupską stację kolejową, po czym bohaterka filmu wraz z operatorem udają się w podróż ze Stolpu do Stolpmünde (Ustka). Jadą znaną nam do dziś trasą kolejową, mijają stacje Flinkow (Włynkowo), Strelin (Strzelino), Bedlin (Bydlino), Arnshagen (Charnowo), Hohnehagen (Mokrzyca) i dojeżdżając do Stolpmünde (Ustki). Film kończy kilka ujęć ze stacji w Ustce, portu i plaży.

Kapitalny, historyczny dokument, pozwalającą mieszkańcom regionu odbyć podróż w czasie di miasta sprzed 77 lat.

Zima stulecia w Słupsku i Ustce. Zobacz nasze unikatowe zdjęcia

Materiał oryginalny: Niesamowity film o Słupsku i Ustce z 1941 roku. 8 minut na taśmie 8 mm [wideo, zdjęcia] - Głos Pomorza

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 marca 2018, 21:04, Słupszczanin:

A co można było się spodziewać   po Ruskich co spalili nasze  piękne miasto Słupsk. Pamiętam tramwaje które zlikwidowali lewacy,Słupscy podobni do OBECNEJ władzy, co rozebrali oryginalną Niemiecką kostkę na Starym Rynku bo zachciało im się wykopalisk kto tą teraz kostkę ułoży,i czy w ogóle będzie ułożona, żaden lewak już nigdy nie powinien rządzić Słupskiem. Ile miasto zyskało na tych wykopaliskach na starym Rynku,jeśli nic to kto odpowie za straty,ale można mieć tylko pretensje do tych Słupszczan co glosowali na Biedronia.Ale czy można ich nazywać Słupszczanami.

Skręt w lewo nikomu nie wyjdzie na dobre.

G
Gość
W dniu 07.03.2018 o 09:47, Obywatel napisał:

Szanowny Panie lub Pani w związku z używanymi wyzwiskami i obrażającymi inwektywami zwróciłem się do moderatora GP24 oraz zgłosiłem do komendy Policji w Słupsku w celu ustalenia Pańskiej tożsamości jak się Pani Panu wydaje anonimowej.Zamierzam oddać sprawę do Sądu z powtarzającymi się atakami szkalującymi dobre imię demokratycznie wybranego Prezydenta Słupska.Mam nadzieję,że dotkliwa i nieunikniona kara przywoła Pana/Panią do przestrzegania prawa oraz szacunku do drugiego człowieka.

Nie zapomnij też podać tych którzy szkalują dobre imię demokratycznie wybranego Prezydenta Polski, pedale. 

c
czarna pantera
W dniu 07.03.2018 o 09:47, Obywatel napisał:

Szanowny Panie lub Pani w związku z używanymi wyzwiskami i obrażającymi inwektywami zwróciłem się do moderatora GP24 oraz zgłosiłem do komendy Policji w Słupsku w celu ustalenia Pańskiej tożsamości jak się Pani Panu wydaje anonimowej.Zamierzam oddać sprawę do Sądu z powtarzającymi się atakami szkalującymi dobre imię demokratycznie wybranego Prezydenta Słupska.Mam nadzieję,że dotkliwa i nieunikniona kara przywoła Pana/Panią do przestrzegania prawa oraz szacunku do drugiego człowieka.

Ojej !  :huh:  Znowu ?  :blink:  :D

Ty choopaku nie zamierzaj tylko oddawaj !  :D  Juz 10 lat mnie podajesz do sadu.  :D 
P.S.
Piekny niemy film, szkoda ze teraz ten homoseksualista z ratusza tak niszczy Slupsk,
ale aby do jesieni, do wyborow.  :) 
P.S.
Pamietasz jak kiedys opisywales smiers swojego duzego kundla ? 

c
czarna pantera

Piekny niemy film, rarytas !   :D 
Szkoda ze teraz homoseksualista z ratusza tak rozwala Slupsk, ale aby do jesieni do wyborow.  :D
:)

G
Gość

"kolorowy ptaku" kojarzysz choć część ulic z tego filmu?

J
JaCoOoOoS

Obywatel napisał:
"Szanowny Panie lub Pani w związku z używanymi wyzwiskami i obrażającymi inwektywami zwróciłem się do moderatora GP24 oraz zgłosiłem do komendy Policji w Słupsku w celu ustalenia Pańskiej tożsamości jak się Pani Panu wydaje anonimowej.Zamierzam oddać sprawę do Sądu z powtarzającymi się atakami szkalującymi dobre imię demokratycznie wybranego Prezydenta Słupska.Mam nadzieję,że dotkliwa i nieunikniona kara przywoła Pana/Panią do przestrzegania prawa oraz szacunku do drugiego człowieka."
Oho widzę, że ktoś był przykładnym obywatelem minionego ustroju i miał szacunek dla partii. Jeszcze donos zacznij od słów "uprzejmie donoszę".

G
Gość
W dniu 07.03.2018 o 11:34, Stańczyk napisał:

Kolego , od kiedy (w którym roku ),Słupsk stał się naszym miastem.Prawdą jest , iż Rosjanie nie wyzwoli a zdobyli Stolp i jak w biblii napisano postąpili zgodnie z zasadą "oko za oko .........". Oni pamiętali jak wyglądały po wyzwoleniu ich miasta .A teraz możesz mnie nazwać " ruskim trolem ".

 

Z twojego rozumowania wynika że nie należy ścigać zbrodniarzy wojennych ... no bo oko za oko ząb za ząb ...

S
Stańczyk
W dniu 06.03.2018 o 20:04, Słupszczanin napisał:

A co można było się spodziewać   po Ruskich co spalili nasze  piękne miasto Słupsk. Pamiętam tramwaje które zlikwidowali lewacy,Słupscy podobni do OBECNEJ władzy, co rozebrali oryginalną Niemiecką kostkę na Starym Rynku bo zachciało im się wykopalisk kto tą teraz kostkę ułoży,i czy w ogóle będzie ułożona, żaden lewak już nigdy nie powinien rządzić Słupskiem. Ile miasto zyskało na tych wykopaliskach na starym Rynku,jeśli nic to kto odpowie za straty,ale można mieć tylko pretensje do tych Słupszczan co glosowali na Biedronia.Ale czy można ich nazywać Słupszczanami.

Kolego , od kiedy (w którym roku ),Słupsk stał się naszym miastem.Prawdą jest , iż Rosjanie nie wyzwoli a zdobyli Stolp i jak w biblii napisano postąpili zgodnie z zasadą "oko za oko .........". Oni pamiętali jak wyglądały po wyzwoleniu ich miasta .A teraz możesz mnie nazwać " ruskim trolem ".

O
Obywatel
W dniu 06.03.2018 o 20:10, czarna pantera napisał:

Szanowny Panie lub Pani w związku z używanymi wyzwiskami i obrażającymi inwektywami zwróciłem się do moderatora GP24 oraz zgłosiłem do komendy Policji w Słupsku w celu ustalenia Pańskiej tożsamości jak się Pani Panu wydaje anonimowej.Zamierzam oddać sprawę do Sądu z powtarzającymi się atakami szkalującymi dobre imię demokratycznie wybranego Prezydenta Słupska.Mam nadzieję,że dotkliwa i nieunikniona kara przywoła Pana/Panią do przestrzegania prawa oraz szacunku do drugiego człowieka.
p
piotr mieczyslaw
W dniu 06.03.2018 o 18:24, Gość napisał:

Czyli nie niemce ale ruskie zniszczli to miasto, niemce spokojnie wyszli, a ruskie przez 2 tygodnie walili do opustoszalego srodmiescia z armat?

 
 

    poszukaj filmikow co niemce robili gdy wchodzili do ruskich

miasteczek  ....pomorze bylo niemieckie

Warto tez pomyslec co jeszcze mozna uratowac z zabytkow pozostawionych

przez niemcow i nie zniszczonych przez ruskich oraz naszych komunistow

G
Gość
W dniu 06.03.2018 o 18:45, wyborca robcia napisał:

Nie wiem co jest grane? czy tylko ja nie mam głosu w tym video?

Film jest bez głosu

S
Słupszczanin

A co można było się spodziewać   po Ruskich co spalili nasze  piękne miasto Słupsk. Pamiętam tramwaje które zlikwidowali lewacy,Słupscy podobni do OBECNEJ władzy, co rozebrali oryginalną Niemiecką kostkę na Starym Rynku bo zachciało im się wykopalisk kto tą teraz kostkę ułoży,i czy w ogóle będzie ułożona, żaden lewak już nigdy nie powinien rządzić Słupskiem. Ile miasto zyskało na tych wykopaliskach na starym Rynku,jeśli nic to kto odpowie za straty,ale można mieć tylko pretensje do tych Słupszczan co glosowali na Biedronia.Ale czy można ich nazywać Słupszczanami.

w
wyborca robcia

Nie wiem co jest grane? czy tylko ja nie mam głosu w tym video?

G
Gość

Czyli nie niemce ale ruskie zniszczli to miasto, niemce spokojnie wyszli, a ruskie przez 2 tygodnie walili do opustoszalego srodmiescia z armat?

-MISIA

Super, że udało się znaleźć w archiwach ten film . Zgrajcie go sobie na kompa - super

Dodaj ogłoszenie