Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori Latawiec już niedługo w Gdyni. Będzie jedyną taką placówką na Pomorzu

red
Nowa placówka ma się mieścić przy ul. Wachowiaka 6, jak podkreślają gdyńscy urzędnicy, będzie to jedyna taka placówka na Pomorzu o charakterze integracyjnym, w której uczyć się będą m.in. dzieci pokonujące trudności w sferze komunikacyjnej i językowej.

Od 2017 roku Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori Latawiec działa w Sopocie, gdzie wspólnie uczą się dzieci bez trudności oraz dziećmi z zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, niedowidzące, z autyzmem, z zespołem Aspergera oraz uczniowie z niepełnosprawnością ruchową.

– Nie mam wątpliwości, że udostępnienie szkole Latawiec budynku przy ul. Wachowiaka 6 jest dobrą propozycją. Ta placówka, jedyna w naszym regionie o takiej specjalizacji nauczania, w pełni odpowiada na potrzeby najmłodszych mieszkańców borykających się z trudnościami komunikacyjnymi. A zapotrzebowanie na tego typu usługi w Gdyni jest duże i na pewno będzie rosnąć w najbliższych latach. Zawsze stawiamy na indywidualne podejście do ucznia, szczególnie takiego ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, i wspieranie go we wszechstronnym rozwoju. To z kolei gwarantuje poprawę jakości życia całych rodzin. Szkoła Latawiec zapewnia indywidualizację procesu kształcenia, na której tak nam zależy. To także szansa dla nieruchomości przy Wachowiaka 6. Budynek mocno niszczeje, a tak dostanie drugie życie. Poprawią się też walory estetyczne dzielnicy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Szkoła Latawiec w Gdyni realizuje podstawę programową i plany nauczania zgodnie z zapisami prawa oświatowego, łącząc je z filozofią Marii Montessori. Równolegle nauczyciele zrealizują ideę włączania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i doświadczeniem migracyjnym, m.in. poprzez szeroko pojętą sztukę jako język wspólny. Będą zatem pracować metodą projektów artystycznych.

– Cieszę się ogromnie z nowej siedziby dla szkoły. To wielka szansa rozwoju dla naszych uczniów i nas jako nauczycieli. Do nowej przestrzeni chcemy przenieść model wspólnej nauki i wychowania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dzieci nieobjętych kształceniem specjalnym. Dzięki temu wszyscy uczą się m.in. zachowań społecznych oraz radzenia sobie z emocjami w sposób społecznie akceptowalny. W ten sposób będziemy realizować ideę różnorodności w edukacji – podkreśla Krystyna Kolwas, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Montessori Latawiec. – Wraz z mężem jesteśmy mieszkańcami Gdyni. Naszym wielkim marzeniem był powrót szkoły do naszego miasta i wzbogacenie oferty edukacyjnej Gdyni o nową placówkę z dobrym pomysłem na edukację. Zawsze chcieliśmy pracować na rzecz naszego miasta i mieszkańców. Teraz to marzenie może stać się faktem.

Jakie zmiany przejdzie budynek przy ul. Wachowiaka 6?

Docelowo w szkole powstanie osiem oddziałów, po jednym na wszystkich poziomach edukacji. W każdym będzie uczyć się średnio po 10 osób, w tym po 2 osoby z niepełnosprawnością na oddział. Łącznie w placówce będzie edukować około 100 dzieci.

– Obiekt zyska dawną świetność i będzie nadal służył mieszkańcom dzielnicy oraz całej Gdyni. Szkoła Latawiec przeprowadzi w nim niezbędne prace remontowe oraz dostosuje go do potrzeb klas integracyjnych i bezpiecznego rozwoju uczniów – mówi Bartosz Bartoszewicz.

Placówka zostanie zaaranżowana jako przestrzeń sztuki, pomieszczenia będą odpowiednio zaadaptowane.
W szkole powstaną:

  • sale plastyczna, teatralna, muzyczna, filmowa czy wielofunkcyjna,
  • gabinet logopedyczny,
  • pokój nauczycielski,
  • sanitariaty
  • sekretariat,
  • oraz pomieszczenia do spożywania posiłków.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie