Nielegalne fotoradary muszą zniknąć. Czy Debrzno będzie zmuszone oddać pieniądze za mandaty?

Łukasz Kłos
Dwa fotoradary - ten z Cierzna i z Uniechowa - mają zniknąć z pobocza drogi krajowej nr 22. Taką decyzję wydał właśnie wojewoda Ryszard Stachurski w związku ze skargą Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Co mogą zrobić ci, którzy zapłacili za mandat wystawiony na podstawie nielegalnych fotoradarów? Przeczytajcie!

- Uczestniczyliśmy w procesie sądowym jednego z naszych członków, który został namierzony przez fotoradar. Po zapoznaniu się z dokumentacją tego postępowania nabraliśmy poważnych wątpliwości co do tego, czy urządzenia zostały zamontowane zgodnie z prawem. Postanowiliśmy więc zaalarmować wojewodę - tłumaczy ks. Artur Mezglewski, prezes stowarzyszenia, profesor prawa.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim, ta skarga doprowadziła do przeprowadzenia kontroli w komendzie Straży Miejskiej w Debrznie, która to ustawiła wspomniane urządzenia.

- Wojewoda zlecił ją w ramach uprawnień do nadzoru nad działalnością straży gminnych - informuje Roman Nowak, rzecznik wojewody. - Kontrola została przeprowadzona przez Komendę Wojewódzką Policji i potwierdziła, że Straż Miejska zainstalowała dwa maszty na podstawie zgody nieuprawnionego organu. Wojewoda wezwał więc do natychmiastowego usunięcia bezprawnie zainstalowanych urządzeń.

Burmistrz Debrzna, Mirosław Burak, zapowiedział jednak, że zanim podejmie działania, samorząd będzie chciał wyczerpać procedurę odwoławczą. Z decyzją wojewody nie zgadza się sam komendant straży, twierdząc, że został wprowadzony w błąd. Jak więc doszło do montażu kontrowersyjnych fotoradarów?

Z informacji, do jakich dotarliśmy, wynika, że wniosek o montaż fotoradarów Straż Miejska w Debrznie złożyła w listopadzie 2010 r. - zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami - w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA poinformowała jednak, że wstrzymuje się z wydaniem zgody - ze względu na wchodzące z nowym rokiem zmiany w prawie (od 2011 r. zgodę na montaż fotoradarów wydaje wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego). Karol Markowski, zastępca dyrektora gdańskiego oddziału GDDKiA, poinformował też strażników pisemnie, że po zmianie przepisów ich wniosek zostanie przekazany - zgodnie z nowymi zasadami - Inspekcji Transportu Drogowego i to ona będzie odpowiedzialna za jego rozpatrzenie.

Tyle że po czterech miesiącach Markowski wysłał do Debrzna kolejne pismo. 28 marca 2011 roku informuje tamtejszą Straż Miejską, że "w nawiązaniu do wniosku (...) oraz po zapoznaniu się z opinią Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego" gdańska GDDKiA wyraża zgodę na montaż fotoradarów w Uniechowie i Cierznie. To właśnie na ten dokument powołują się od miesięcy debrznieńscy strażnicy.

Jak to możliwe, że trzy miesiące po wejściu w życie nowych przepisów powstał podobny dokument, w dodatku sygnowany przez tego samego urzędnika, który wcześniej uprzedzał o następujących zmianach? Pismo wydaje się tym bardziej zaskakujące, że jeszcze w styczniu 2011 r. GDDKiA zameldowała o przekazaniu wniosku straży - zgodnie z kompetencjami - do ITD, a ta z kolei po kilku tygodniach powiadomiła, że z jego rozpatrzeniem musi zaczekać do przygotowania szczegółowych przepisów.

- Wynikłą sytuację traktuję jako nieporozumienie - mówi dziś sam Markowski. - To że w świetle obowiązujących przepisów nie mieliśmy prawa wydać ostatecznej zgody na lokalizację fotoradarów, jest oczywiste. Wydając naszą zgodę, nie sądziliśmy że Straż Miejska w Debrznie potraktuje ją jako jedynie wystarczający warunek do ich postawienia - tłumaczy wicedyrektor GDDKiA. Twierdzi też, że jego zgodę należy traktować tylko jako opinię wobec planów montażu urządzeń. - Być może nastąpiła niefortunna gra słowna - przyznał w rozmowie z nami.

- Skoro pismo, które uzyskaliśmy z GDDKiA nie było ostateczną zgodą, to jak wytłumaczyć to, że ci, którzy powinni ją wydać, przez dwa lata nie odpowiedzieli na nasz wniosek? Dotąd nie uzyskaliśmy żadnej decyzji w tej sprawie z Inspekcji Transportu Drogowego - irytuje się Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie.

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego nie była w stanie w piątek odnieść się do sprawy. W GITD usłyszeliśmy zapewnienie, że jeszcze w tym tygodniu zostanie nam udzielona odpowiedź.

W 2011 roku, czyli pierwszym roku, gdy zainstalowane zostały maszty z fotoradarami, Debrzno zainkasowało blisko 4,8 mln zł z tytułu mandatów i grzywien. Rok wcześniej suma ta wynosiła "tylko" 1,5 mln zł. Z kolei na 2013 r. władze Debrzna prognozują, że samorząd zbierze z mandatów niemal 2,5 mln zł.

Co możemy zrobić?

Z mec. Łukaszem Isenko, adwokatem, rozmawia Łukasz Kłos

Czy mandat z nielegalnego fotoradaru jest ważny?
Sytuacja nie jest prosta. Przepisy w sprawach o wykroczenia dają niewielką możliwość uchylania kar nałożonych jako mandaty. Kodeks daje ukaranemu 7 dni na zwrócenie się do sądu z wnioskiem o jego uchylenie. Przy tym jedyną przesłanką, jaką może badać sąd, jest to, czy czyn, za który dana osoba została ukarana, stanowi wykroczenie.

Czyli "legalność" fotoradaru nie ma znaczenia?
Jeżeli trzymać się literalnie obowiązujących przepisów, to tak. Jednak w 2007 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż rozpatrując wniosek o uchylenie mandatu, sąd powinien zbadać sprawę w szerszym kontekście, w tym oceniając też dowody oskarżyciela, np. Straż Miejską.

Co może zrobić kierowca, ukarany na podstawie bezprawnego fotorejestratora?
Należy we właściwym miejscowo sądzie rejonowym złożyć wniosek o uchylenie mandatu, w którym opiszemy stan faktyczny, zaznaczając też, że urządzenie rejestrujące postawione zostało bezprawnie. Ostateczne rozstrzygnięcie zależy zawsze od oceny stanu prawnego, jak i faktycznego, dokonanej przez sędziego.

Czy władze Debrzna mają prawo nadal korzystać z fotoradarów?

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
robinslav

Moja typowa trasa: Słubice - Poznań - Oborniki Wlkp. - Piła = 0 mandatów, Piła - DEBRZNO!!! - Człuchów = 2 mandaty, Człuchów - Starogard Gdański - Pelplin - Tczew - Gdynia = 0 mandatów. Czy to nie daje Wam do myślenia!? I tak prawie za każdym razem ilekroć tamtędy jadę!?

c
ciekawy

Czytając fora internetowe na temat fotoradarów, nasuwa mi się spostrzeżenie, że nie ważne kto, nieważne czym, nie ważne jak i nie ważne czy zgodnie z prawem - ważne aby obywatel zapłacił. Uważam, że jakiekolwiek uchybienie władzy w kontroli, sprawności i legalności sprzętu oraz jakakolwiek pomyłka w wystawieniu mandatu powinna prowadzić do bezwzględnego zwrotu pieniędzy obywatelowi i wykreślenia punktów karnych jeśli takie zostały nałożone.

P
Piotr Multan

Brak krawędzi jezdni i środkowego pasa ruchu w związku z powyzszym nie mozna ustawić fotoradaru przenośnego pod katem 22 stopni do jezdni

p
piki

Straż Miejska w Debrznie jest nastawiona tylko na kasę.Zapewnie "pan burmistrz"na odprawie przykazał,tyle ile założono w budżecie ma być,a najlepiej jak będzie 200% Ciekawe co to za radar w Myśligoszczu,też bezprawnie?

b
bezradny

Trzeba jechać zgodnie z przepisami i tyle albo aż tyle,pytać się mieszkańców Uniechowa,Cierzni,Barkowa oraz tych miejscowości gdzie "stoją"fotoradary.Ciekowe co Oni o tym sądzą?

B
Bartłomiej W

Jestem ciekaw czy niebawem zaczną zdejmować resztę fotoradarów? tzn mi to nie pomoże bo ja jadę z yanosikiem ale może wreszcie sprawiedliwosci stanie sie zadość :P

P
Piotr Multan

Zabawa sie skończyła, czas nauczyć się przestrzegania praw obywatelskich, procedur karnych, KPoW i gospodarności. Ulica was nienawidzi jak i waszego guru Burmistrza ja się dopiero rozgrzewam.Dam wam posmak prawa.

S
Stefan

Podejrzewam, że nie masz zielonego pojęcia iż była to słynna maksyma św.Augustyna. To on powiedział : "kochaj i rób co chcesz". Owsiak zacytował św.Augustyna a ty z tego nic nie zrozumiałeś. No, ale jeszcze masz szansę się doszkolić. Czytanie ze zrozumieniem może jest i trudne ale chyba nie boli.

P
Piotr Multan

Skierować sprawę do prokuratury o poświadczenie nieprawdy, przekroczenie uprawnień i wyłudzenie pieniędzy

P
Piotr Multan

Złożyć zawiadomienie do prokuratury o przekroczeniu uprawnień, poświadczenia nieprawdy i wyłudzeniu pieniędzy

e
endek

2 lata z rzędu jechałem ta droga na przystanek Woodstock, z racji tego i z wiem ze na tej trasie jest mnóstwo fotoradarów starałem się jechać ostrożnie i przestrzegać wszystkich ograniczeń prędkości i jakie są tego skutki 2 mandaty rok do roku z gminy Debrzno, pierwszy mandat zapłaciłem ale drugi dał mi do myślenia, poszperałem w tym temacie i postanowiłem nie płacić za drugi mandat (złodzieja) teraz dostaje od nich pisma ze nakładają mi 250 zł dodatkowej kary za nie odpowiadanie na pisma odnośnie nielegalnych fotoradarów. Człowiek jedzie 400km uważa na prędkość co chwila jakąś miejscowość po drodze kilkadziesiąt fotoradarów (skrzynek) i tylko od tej "wielkiej, uczciwej, stojącej na straży bezpieczeństwa swoich obywateli" straży z Debrzna dostaje 2 mandaty, ta miejscowość jet negatywnie odbierana już przez dużo cześć Pomorzan, bo mnóstwo osób dostało już tam mandaty czasami po 2 za jeden przejazd. Teraz będę omijał te miejscowość wielkim lukiem i radze wszystkim do samo i współczuje tylko tym uczciwym mieszkańcom tej gminy ze przez pryzmat kilku ......i tez są negatywnie odbierani.
Miesiąc wcześniej dostałem mandat z fotoradaru z Redy, ten mandat zapłacony bo spieszyłem się i liczyłem się ze taki mandat mogę dostać. ale złodzieja z Debrzna nie zapłacę

e
endek

2 lata z rzędu jechałem ta droga na przystanek Woodstock, z racji tego i z wiem ze na tej trasie jest mnóstwo fotoradarów starałem się jechać ostrożnie i przestrzegać wszystkich ograniczeń prędkości i jakie są tego skutki 2 mandaty rok do roku z gminy Debrzno, pierwszy mandat zapłaciłem ale drugi dał mi do myślenia, poszperałem w tym temacie i postanowiłem nie płacić za drugi mandat (złodzieja) teraz dostaje od nich pisma ze nakładają mi 250 zł dodatkowej kary za nie odpowiadanie na pisma odnośnie nielegalnych fotoradarów. Człowiek jedzie 400km uważa na prędkość co chwila jakąś miejscowość po drodze kilkadziesiąt fotoradarów (skrzynek) i tylko od tej "wielkiej, uczciwej, stojącej na straży bezpieczeństwa swoich obywateli" straży z Debrzna dostaje 2 mandaty, ta miejscowość jet negatywnie odbierana już przez dużo cześć Pomorzan, bo mnóstwo osób dostało już tam mandaty czasami po 2 za jeden przejazd. Teraz będę omijał te miejscowość wielkim lukiem i radze wszystkim do samo i współczuje tylko tym uczciwym mieszkańcom tej gminy ze przez pryzmat kilku debili tez są negatywnie odbierani.
Miesiąc wcześniej dostałem mandat z fotoradaru z Redy, ten mandat zapłacony bo spieszyłem się i liczyłem się ze taki mandat mogę dostać. ale złodzieja z Debrzna nie zapłacę

e
endek

2 lata z rzędu jechałem ta droga na przystanek Woodstock, z racji tego i z wiem ze na tej trasie jest mnóstwo fotoradarów starałem się jechać ostrożnie i przestrzegać wszystkich ograniczeń prędkości i jakie są tego skutki 2 mandaty rok do roku z gminy Debrzno, pierwszy mandat zapłaciłem ale drugi dał mi do myślenia, poszperałem w tym temacie i postanowiłem nie płacić za drugi mandat (złodzieja) teraz dostaje od nich pisma ze nakładają mi 250 zł dodatkowej kary za nie odpowiadanie na pisma odnośnie nielegalnych fotoradarów. Człowiek jedzie 400km uważa na prędkość co chwila jakąś miejscowość po drodze kilkadziesiąt fotoradarów (skrzynek) i tylko od tej "wielkiej, uczciwej, stojącej na straży bezpieczeństwa swoich obywateli" straży z Debrzna dostaje 2 mandaty, ta miejscowość jet negatywnie odbierana już przez dużo cześć Pomorzan, bo mnóstwo osób dostało już tam mandaty czasami po 2 za jeden przejazd. Teraz będę omijał te miejscowość wielkim lukiem i radze wszystkim do samo i współczuje tylko tym uczciwym mieszkańcom tej gminy ze przez pryzmat kilku debili tez są negatywnie odbierani.
Miesiąc wcześniej dostałem mandat z fotoradaru z Redy, ten mandat zapłacony bo spieszyłem się i liczyłem się ze taki mandat mogę dostać. ale złodzieja z Debrzna nie zapłacę

o
okradziony przez system

no dobra , jak ktoś wie jak odzyskac UKRADZIONE MI pieniądze ( z odsetkami ) to proszę napisać

N
Namor

Z artykułu wyraźnie wynika że głównym winowajcą całego zamieszania jest Karol Markowski, zastępca dyrektora gdańskiego oddziału GDDKiA, który wysłał zgodę na montaż fotoradarów w Uniechowie i Cierznie. To właśnie na ten dokument powołują się od miesięcy debrznieńscy strażnicy. I mają rację - ale święta krowa z Województwa nie odpowiada za to tylko jeszcze
-"Wynikłą sytuację traktuję jako nieporozumienie " taka jest odpowiedzialność naszych urzędasów !!!!!

Dodaj ogłoszenie