Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna zabawa na zamarzniętych zbiornikach retencyjnych w Gdańsku. Strażnicy miejscy apelują: "To igranie ze śmiercią" [zdjęcia]

(KGK)
Spacer po lodzie  zamarzniętym akwenie jest śmiertelnie niebezpieczny - ostrzegają strażnicy miejscy. Na zdjęciu Zbiornik Retencyjny Srebrzysko w Gdańsku
Spacer po lodzie zamarzniętym akwenie jest śmiertelnie niebezpieczny - ostrzegają strażnicy miejscy. Na zdjęciu Zbiornik Retencyjny Srebrzysko w Gdańsku Piotr Hukało
Na zamarzniętych zbiornikach retencyjnych w Gdańsku pojawili się amatorzy ślizgania się na lodzie – nawet całe rodziny. Służby ostrzegają, że taka zabawa jest bardzo niebezpieczna. Niestety, nie ma żadnych kar za wchodzenie na lód na zamarzniętych akwenach. Od początku 2018 roku w wyniku utonięcia po zarwaniu się lodu w Polsce zginęło już 12 osób.

Zimą wyobraźnia niektórych przestaje pracować. Co roku ogromną popularnością cieszą się zbiorniki retencyjne, m.in. w Gdańsku Zakoniczynie czy na gdańskiej Żabiance. Gdy tylko „złapią” pierwsze mrozy, od razu pojawiają się na nich okoliczni mieszkańcy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to igranie ze śmiercią.

Czytaj również: Oderwał się kawałek lodu. Pięciu wędkarzy było uwięzionych na krze w miejscowości Owink na jeziorze Karsińskim [zdjęcia]

Szczególnie narażone są dzieci i młodzież, które dla zabawy wchodzą na lód. Do jednego z takich wypadków doszło 16 stycznia w Skarbimierzu w województwie opolskim. Nastolatek zmarł po tym, jak załamał się pod nim lód na nieczynnym basenie.

Spacer po lodzie na akwenie. Czy grozi za to kara?

Funkcjonariusze Straży Miejskiej nie mają możliwości dyscyplinowania miłośników ślizgania się po zamarzniętych zbiornikach i sadzawkach. Mogą tyko zwrócić uwagę na czyhające zagrożenia.
- Nie ma podstawy prawnej, która w takich sytuacjach dawałby strażnikom miejskim możliwość podejmowania interwencji. Osoby, które wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne, robią to na własną odpowiedzialność – mówi Wojciech Siółkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku. - Nasi funkcjonariusze wielokrotnie ostrzegali chodzących po lodzie, apelowali do nich o ostrożność i rozwagę, rozmawiali o narażaniu się na niebezpieczeństwo. I to wszystko, co w związku z takimi zdarzeniami mogą zrobić strażnicy miejscy zgodnie z ich uprawnieniami – dodaje rzecznik.

Funkcjonariusze wielokrotnie ostrzegali chodzących po lodzie, apelowali do nich o ostrożność i rozwagę, rozmawiali o narażaniu się na niebezpieczeństwo. I to wszystko, co w związku z takimi zdarzeniami mogą zrobić strażnicy miejscy zgodnie z ich uprawnieniami.

Co robić, gdy załamie się lód?

Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.

  • Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod nami. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów.
  • Udzielając pomocy nie należy biec w kierunku osoby poszkodowanej. Najlepiej podać takiej osobie np. grubą gałąź lub długi szalik i w ten sposób próbować wyciągnąć ją na brzeg.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć z poszkodowanego mokre ubranie i okryć go czymś ciepłym. W razie konieczności należy udzielić pierwszej pomocy.

Gdzie po pomoc? Telefony alarmowe

Strażacy apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci i młodzież bawiące się w pobliżu zbiorników wodnych. Gdy widzimy, że pod kimś zarwał się lód w pierwszej kolejności należy zaalarmować służby ratownicze, dzwoniąc pod numer 112 lub na jeden z trzech numerów: 997, 998, 999.

Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok

Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż

Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki