MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Piotr Soyka - twórca Grupy „Remontowa” i dyrektor Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Zmarł w Sopocie, miał 76 lat

Jacek Klein
Jacek Klein
Piotr Soyka związany był z Grupą „Remontowa” od 1972 roku. Od 1980 do 1983 był dyrektorem naczelnym Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Zmarł nagle w swoim mieszkaniu w Sopocie. Jak potwierdzają nam śledczy, śmierć nastąpiła wskutek postrzału z rewolweru, na który Piotr Soyka miał zezwolenie.

Jak potwierdzają nam śledczy, śmierć nastąpiła wskutek postrzału z rewolweru, na który Piotr Soyka miał zezwolenie.

- Oględziny i czynności przeprowadzone na miejscu zdarzenia oraz zabezpieczone ślady nie wskazują na to by w zdarzeniu brały udział osoby trzecie. Wersja zakładająca akt samobójczy jest na tę chwilę najbardziej uprawdopodobniona, natomiast wszczęte postępowanie pozwoli ją zweryfikować m.in. w oparciu o opinie biegłych ekspertów - relacjonuje prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Remontowa Holding to jedna z największych grup przemysłowych na Pomorzu. W ubiegłym roku wykazała ponad 1 mld skonsolidowanych przychodów i 100 mln zł zysku brutto. W tym roku mimo światowego kryzysy stocznie i firmy holdingu pracowały bez przerw. Nieco spada liczba kontraktów remontowych, ale liczba kontraktów na nowe jednostki nie zmieniła się.

- Do Gdańskiej Stoczni Remontowej statki cały czas wpływają. Pozyskaliśmy kilka nowych, interesujących projektów, jak choćby dokończenie budowy pogłębiarki, nieukończonej w stoczni chorwackiej, czy przebudowa dużej, półzanurzalnej jednostki pływającej, która potem przetransportuje na swoim pokładzie wielką platformę wiertniczą. Jeśli chodzi o stocznię Remontowa Shipbuilding, liczba kontraktów nie zmieniła się. Budujemy siedemnaście całkowicie wyposażonych jednostek, w tym statki i okręty. Pracujemy na pełnych obrotach, na kilka zmian - mówił Dziennikowi Bałtyckiemu Piotr Soyka w maju .

Piotr Soyka w 1989 roku został prezesem stoczni, którą zarządzał aż do 2009, dokonując restrukturyzacji i przekształcenia przedsiębiorstwa w grupę stoczniową.

Piotr Soyka w 1998 został wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność na radnego sejmiku pomorskiego. Kierował Forum Okrętowym (2001–2003) i Gdańskim Klubem Biznesu (2004–2006). W 2016 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Objął również funkcję prezesa związku pracodawców Forum Okrętowe, przewodniczącego rady programowej Baltexpo oraz członka rady Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2002 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego). Wcześniej otrzymał Krzyż Kawalerski tego orderu (1997) oraz Złoty Krzyż Zasługi (1993).

W 2003 wyróżniony tytułem „Top Menedżer Roku” w konkursie Dziennika Bałtyckiego. W 2005 otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego przyznawaną przez Konfederację Lewiatan. Od 2015 był członkiem honorowym Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Piotr Soyka zmarł nagle w swoim mieszkaniu w Sopocie. W grudniu tego roku skończyłby 76 lat.

Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej BCC
Jestem wstrząśnięty informacją o nagłej śmierci mojego przyjaciela Piotra Soyki, którą przyjąłem z ogromnym żalem.
Piotr był człowiekiem obdarzonym niezwykłą charyzmą, wybiegającym ponad przeciętność. Był ikoną przedsiębiorczości Pomorza i wielkim autorytetem w obecnych trudnych czasach , aktywnie działając na rzecz rozwoju Kraju i Holdingu Remontowa. Branża stoczniowa ogromnie ceniła w nim jego głęboką wiedzę w zakresie remontu i budowy statków na każdym etapie ich produkcji. Piotr z determinacją oraz wiarą w sukces realizował nowoczesne projekty na najwyższym światowym poziomie zarażając swoją energią współpracowników.
Przyjaźń, która połączyła nas lata temu, była wyjątkowa, albowiem szczególnie zbliżyła nas wspólna pasja do kultury krajów śródziemnomorskich. Piotr wielkim sentymentem darzył Portugalię i Hiszpanię, i jakże ciepło wspominał swój kilkuletni pobyt w Angolii, w której pracował jako wykładowca.
Piotr kochał drzewa, dla mnie był jak dąb– symbol szlachetności, siły oraz nieprzemijalności jego dzieła życia- „Remontowej.”

Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza
Piotr Soyka był wyjątkową postacią. Odcisnął niesamowite piętno na gospodarce regionu i kraju. Był menedżerem nie tylko krajowej, ale i światowej klasy, Zdecydowanie wybijającym się ponad przeciętność. Od początku miał wizję, którą realizował z niezłomną konsekwencją. Cechował się ogromną charyzmą. Rozmowa z nim zapadała w pamięci na wiele lat. Czuć było ogromną wiedzę i doświadczenie.
Piotr całkowicie poświęcał się Grupie Remontowa. Pracował praktycznie od świtu do nocy. Uratował nie tylko obie stocznie ale też wiele firm, które obecnie należą do holdingu. Zbudował jedną z największych grup przemysłowych w branży morskiej, mało komu się to udało. Swoją wizją i determinacją w działaniu potrafił zarazić innych. Był niezwykłym menedżerem, co rzadko się zdarza bardzo cenionym przez pracowników.
Brak Piotra Soyki pozostawi wielką wyrwę w branży stoczniowej i gospodarce regionu. Mam nadzieję, że jego dzieło znajdzie kontynuatorów, którzy nie zaprzepaszczą jego niewątpliwie wielkich osiągnięć.

Jeśli masz silne myśli samobójcze, zgłoś się do Izby Przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. Otrzymasz pomoc lekarską tego samego dnia. Masz kryzys? Zadzwoń do Centrum Wsparcia na bezpłatny numer: 800 70 2222, lub porozmawiaj na czacie- www.liniawsparcia.pl.
Możesz też uzyskać pomoc dzwoniąc na bezpłatny kryzysowy: telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie od godz. 14.00 - do 22.00). Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny codziennie od godz. 12.00 do 2.00). Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie www.pokonackryzys.pl. W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki