65 lat Remontowa SA w Gdańsku. Jubileuszowa gala w Operze Bałtyckiej [zdjęcia]

MP
65-lecie Stoczni Remontowa SA
65-lecie Stoczni Remontowa SA Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
W czwartek, 16 listopada Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego SA świętowała 65-lecie działalności. Z tej okazji w Operze Bałtyckiej odbyła się jubileuszowa gala. Wśród gości byli posłowie Ziemi Gdańskiej, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa oraz instytucji i firm gospodarki morskiej, a także stoczniowców.

- Remontowa to nasze życie. Ja sam jestem z nią związany od ponad pięćdziesięciu lat, a przez mojego Ojca - od lat sześćdziesięciu pięciu - mówił podczas Gali prezes grupy Remontowa Holding Piotr Soyka.

7 listopada 1952 roku powstała Gdańska Stocznie Remontowa. Wydzielono ją jako samodzielny podmiot z Bazy Remontowej Ostrów, która wcześniej była Wydziałem Remontu Okrętów Stoczni Gdańskiej. Podpis pod dokumentem podpisał ówczesny główny inżynier Stoczni Gdańskiej, dyr. Henryk Soyka.

Przez 37 lat remontowała ona głównie statki z tzw. bloku wschodniego. W 1989 roku, gdy jej Dyrektorem Naczelnym, po wygraniu konkursu został Piotr Soyka, zapoczątkowano w niej zmiany, dzięki którym stocznia przekształciła się w nowoczesną firmę zdolną do konkurowania na wolnym rynku.

- Kiedyś miałem marzenie... Dostrzegłem, że Remontowa jest jak diament, który po oszlifowaniu może stać się brylantem. Można powiedzieć, że to szlifowanie wciąż trwa, bo z każdym rokiem kształt tego brylantu się zmienia - mówił podczas gali Piotr Soyka.
Od 2001 roku, w którym stocznię sprywatyzowano, rozpoczęła się budowa grupy kapitałowej, obecnie składającej się z ponad 20 spółek, zajmujących się projektowaniem, budową, remontami, przebudowami i wyposażaniem jednostek pływających. Na rzecz Grupy Remontowa Holding pracuje ponad 8 tysięcy ludzi zarówno w jej spółkach jak i firmach kooperacyjnych.

- Przed nami ekscytująca przyszłość! To promy elektryczne, które już zresztą budujemy, a także superluksusowe wycieczkowce średniej wielkości, czy projektowanie i budowa okrętów dla Marynarki Wojennej. Będziemy projektować i budować większe nić dotąd zbiornikowce do przewozu LNG, a jednym z naszych celów są statki autonomiczne!

- Przyszłość rodzi się dziś, na naszych oczach. Nasz sukces może się stać udziałem także innych przedsiębiorstw sektora. Jako Remontowa Holding mocno wsparliśmy INNOShip, czyli sektorowy program badawczo-rozwojowy tworzony we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Mogą z niego skorzystać także inne firmy - mówił Piotr Soyka.

"Składam gratulacje Prezesowi Remontowa Holding, osobie, bez której zdolności, talentu managerskiego oraz determinacji w dążeniu do celu nie byłoby, ani dzisiejszego jubileuszu stoczni, ani też całej grupy stoczniowej pielęgnującej najlepsze polskie tradycje budowy statków" - napisał w liście odczytanym podczas gali minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

Piotr Soyka wręczył jubileuszową nagrodę specjalną - szklany prostopadłościan z wygrawerowanym laserowo w środku wizerunkiem śruby okrętowej.

W gronie laureatów kategorii "Zasłużony dla Remontowej", oprócz pracowników stoczni, znalazł się Ks. Abp Metropolita Gdański Sławoj Leszek Glódź.

Z kolei w kategorii "Przyjaciel Remontowej" nagrody otrzymali: Poseł Dorota Arciszewska - Mielewczyk, Henryka Bochniarz (prezydent KPP LEWIATAN), marszałek pomorski Mieczysław Struk, kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, (przewodniczący Konwentu Morskiego) wojewoda pomorski Dariusz Drelich, zarządca PŻM Paweł Brzezicki, Marian Krzaklewski oraz przewodniczący Zarządu RG NSZZ Solidarność, Krzysztof Dośla.

Galę uświetnił występ Teatru Studio Buffo z Nataszą Urbańską i Januszem Józefowiczem.

65-lecie Stoczni Remontowa SA
65-lecie Stoczni Remontowa SA
Przemyslaw Swiderski


Dzień Otwartych Bram w Gdańskiej Stoczni "Remontowa" SA (czerwiec 2017)

[Agnieszka Fijałkowska]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Trep
Maetropolita Gdanski,przyjął najwięcej darowizn,prezentów,zaliczył najwiecej imprez firmowych,czy może to tak z urzędu i rozdzielnika jak w minionych czasach?
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie