Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszędzie kąpiel jest bezpieczna [INTERAKTYWNA MAPA KĄPIELISK]

Edyta Okoniewska
Jak pokazują statystyki, do największej liczby wypadków nad wodą dochodzi w miejscach niestrzeżonych przez ratowników. Sprawdź, które plaże naszego powiatu są bezpieczne.

Alkohol, a także brawura to najczęstsze przyczyny wypadków nad wodą. Choć jak dotąd na szczęście udało się uniknąć tragedii, to ratownicy przyznają, że amatorów mocniejszych trunków nie brakuje na plażach powiatu kościerskiego.

- Kiedy widzimy, że na plaży jest alkohol, a ktoś chce wejść do wody chwiejnym krokiem, to natychmiast reagujemy - mówi ratownik z Kościerzyny. - Podchodzę wówczas i ostrzegam, że albo taka osoba natychmiast wyjdzie z wody, albo od razu wzywam policję. Takie ostrzeżenie zazwyczaj skutkuje.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie także trzymają rękę na pulsie.- Pierwsze dwa tygodnie wakacji były bardzo spokojne - mówi Anna Troka, zastępca rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Nasi policjanci każdego dnia sprawdzają kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli na terenie powiatu.

Warto dodać, że osoby które pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego korzystają ze sprzętu wodnego, mogą zostać ukarane przez policję mandatem w wysokości do 500 zł, lub grzywną do 5 tys. zł.

Niestety nie we wszystkich gminach naszego powiatu mieszkańcy mogą korzystać ze strzeżonych plaż. Takich brakuje w gminach Liniewo i Nowa Karczma.

- Na terenie naszej gminy nie ma wyodrębnionych, strzeżonych miejsc do kąpieli - mówi Mirosław Warczak, wójt Liniewa. - Występują tu małe, urokliwe jeziora, nie ma tu w zasadzie ośrodków wypoczynkowych, a ruch turystyczny jest niewielki.
W tym roku powody do zadowolenia mają mieszkańcy gm. Stara Kiszewa. W Strudze nad Jeziorem Wielkim po raz pierwszy uruchomiono kąpielisko gminne. Jest ono strzeżone w weekendy w godz. od 10 do 20.

- Mieliśmy spore trudności ze znalezieniem ratowników - mówi Marian Pick, wójt Starej Kiszewy. - Większość z nich wybiera się na szlaki morskie. Z uwagi na ten problem byliśmy zmuszeni do wydania pieniędzy na przeszkolenie dwóch ratowników, którzy zadbają o bezpieczeństwo nad jeziorem.

Ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się także na plaży przy Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Miejsce to jest strzeżone od 1 lipca do końca sierpnia.

W gminie Karsin można się kąpać bezpiecznie w Wielu nad Jeziorem Wielewskim. Ratownicy pracują tu każdego dnia w godzinach 10-18.

Każdego dnia w godz. 9-17 ratownicy są obecni także nad Jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie. Dodatkowo, od poniedziałku do soboty prowadzone są tu zajęcia z nauki pływania.

Gmina Lipusz przygotowała strzeżone miejsce do kąpieli nad Jeziorem Skrzynki Duże. Została tu przygotowana również plaża, pomosty, boisko do siatkówki i odnowiony parking z lepszą nawierzchnią.

Gmina Dziemiany oferuje kąpielisko gminne nad Jeziorem Rzuno w samych Dziemianach. Kąpielisko zostało wyposażone w zjeżdżalnię, przebieralnię oraz trakt spacerowy. Jest strzeżone przez 2 ratowników. Co więcej, przy kąpielisku znajdziemy bezpłatną wypożyczalnię kajaków, czy rowerów wodnych, a także najdłuższy na Kaszubach ślizg. Miejsce to jest strzeżone codziennie w godzinach 10 - 18.

Gmina Kościerzyna w tym roku przygotowała dwa miejsca wykorzystywane do kąpieli. Jedno z nich znajduje się nad Jeziorem Zagnanie w Wielkim Podlesiu i jest ono pod opieką ratownika weekendowo, w godzinach 10-18. Drugie znajduje się nad Jeziorem Dobrogoszcz w miejscowości Dobrogoszcz, strzeżone codziennie do końca sierpnia w godzinach 10-18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki