Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie naciskajmy na facetów, dajmy im czas [ROZMOWA]

Agnieszka Piech
Z okazji Dnia Mężczyzny przygotowaliśmy psychologiczny portret mężczyzny. Portret maluje psycholog Aleksandra Sarna.

Kim są mężczyźni?
Trudno jednoznacznie powiedzieć. Dzisiejszy mężczyzna różni się od swojej tradycyjnej roli, natomiast nowe role nie są jeszcze do końca zdefiniowane. Mówi się, że mężczyzna za nas odpowiada, jest ostoją. Tradycyjny facet miał zarobić na dom, zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, a nie do końca zajmować się sprzątaniem i ich wychowywaniem. Dzisiejsze kobiety starają się być samowystarczalne. Dają wyraźny sygnał, że nie potrzebują kogoś, kto będzie gwarantem ich bytu. Nowoczesna kobieta, to kobieta silna, niezależna, niepotrzebująca opieki. Wszystko za sprawą równouprawnienia. Role płciowe są komplementarne, trudno je od siebie oderwać. Jeśli układ po jednej ze stron ulega zmianie, ciężko się do tego dostosować.

Jakie cechy odróżniają mężczyzn od kobiet?
Większa stabilność. Mężczyźni są postrzegani jako mniej emocjonalni, spokojniejsi, silniejsi zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Wielu z nich traktuje swoje słabości jako czynnik, który odbiera im męskość. Wielu mężczyzn wstydzi się swoich łez. Nieustannie walczą z przyczepianymi im etykietami.

Z jakimi stereotypami mężczyzn można się spotkać?
Takich stereotypów jest bardzo dużo. Od typowego „Janusza” z dużym, piwnym brzuszkiem, siedzącego na kanapie przed telewizorem w poplamionym podkoszulku. Przez wyjęty z ustroju stereotyp młodszych mężczyzn, którzy są zniewieściali, egocentryczni i egoistyczni. Przez rzadziej spotykany typ dżentelmena. Po „korpo-szczury” utożsamiane z uzależnieniem od grupy społecznej, zdobywające średnio atrakcyjną karierę.

Jak najlepiej dotrzeć do mężczyzny?
Przede wszystkim nie oceniajmy mężczyzn w kategoriach, dobre/złe, a szczególnie w kategoriach męskie/niemęskie. Na tym punkcie mężczyźni są szczególnie czuli. Bycie facetem jest systemem zero jedynkowym. Nie naciskajmy na facetów, dajmy im czas. Najgorszą rzeczą jest piłowanie dziury w brzuchu. Nie wynika to z biologii, tylko z wychowania. Mężczyźni rzadko chcą się zwierzać, często wolą najpierw ochłonąć i usłyszeć od nas komunikat „poradzisz sobie”, „wyjdziesz z tego” zamiast zbędnego pocieszania.

Jak sprawić mężczyźnie przyjemność? Czy mężczyźni zwracają uwagę na małe gesty, przywiązują wagę do drobiazgów?
Oczywiście, że tak. Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy sprawić przyjemność mężczyźnie skupmy się na nim, a nie na sobie. Niektóre prezenty takie jak przeciwzmarszczkowy krem do twarzy, czy koszula w kolorze modnego burgundu często są prezentem dla nas - kobiet, a nie dla naszych facetów, którzy nie znają się na modzie, albo uważają, że zmarszczki dodają charakteru. Najlepszym sposobem jest znajomość drugiego człowieka i jego pragnień. Często mężczyźni oczekują od nas małych gestów. Pozwólmy im poczuć się jak samce alfa. Podajmy mu kolację pod nos i kufel schłodzonego piwa, podczas gdy on zawzięcie będzie oglądał mecz. Nie bójmy się, że ujmie to nam kobiecości. Na pewno nie wyjdziemy na typową kurę domową, wręcz przeciwnie, nasz mężczyzna to doceni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki