Nauczycielki znęcały się nad dziećmi? Kuratorium Oświaty w Gdańsku potwierdza złe metody pracy w Przedszkolu "Skrzaty"

Anna Klaman
Anna Klaman
Nauczycielki znęcały się nad dziećmi? Kuratorium Oświaty w Gdańsku potwierdza złe metody pracy w Przedszkolu "Skrzaty".
Nauczycielki znęcały się nad dziećmi? Kuratorium Oświaty w Gdańsku potwierdza złe metody pracy w Przedszkolu "Skrzaty". Janusz Milanowski
Kuratorium Oświaty w Gdańsku zakończyło kontrolę w grupie "Malinki". Są zalecenia dla dyrektorki Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego "Skrzaty" w Chojnicach, bo i są ustalenia, że były nieprawidłowości. Wiadomo, bo przedszkolanki same się przyznały.

Wysłaliśmy pytania do Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Dostaliśmy odpowiedź nawet wcześniej niż Urząd Miejski w Chojnicach, bo tam na razie dotarł protokół kontroli, a nie wyniki.

Poniżej publikujemy całą treść odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Kuratorium:

"Wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Gdańsku zakończyli czynności kontrolne prowadzone w Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym "Skrzaty" w Chojnicach. W wyniku kontroli ustalono, że dyrektor placówki w ramach prowadzonego przez siebie nadzoru podjął działania zmierzające do rozwiązania problemu oraz na czas prowadzonych czynności wyjaśniających przez organy ścigania, zawiesił nauczycielki w wykonywaniu obowiązków. Dyrektor przedszkola przekazał wizytatorom dokumentację i złożył wyjaśnienia, z których wynika, że placówka podejmuje działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa, jednakże potwierdzone przez nauczycielki zamknięcie dzieci w pomieszczeniu zawierającym między innymi środki chemiczne oraz stosowanie klamerek na zajęciach z dziećmi może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia wychowanków. Takie działania nauczycieli wskazują, iż zastosowali oni niewłaściwe metody wychowawcze zagrażające bezpieczeństwu dzieci. Dokumentacja nadzoru pedagogicznego dyrektora pokazuje, że monitoruje on wykonywanie obowiązków nauczycieli w sposób planowy, a także doraźny. Przewidziane prawem kompetencje kuratora oświaty obejmują nadzór pedagogiczny, ale nie przewidują dokonywania przez kontrolujących ustaleń na gruncie prawa karnego. Kwestię tę wyjaśni postępowanie prowadzone przez organy ścigania. Z zapisów statutowych Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego "Skrzaty" w Chojnicach wynika, że dyrektor przedszkola nie jest uprawniony do rozwiązania grupy, natomiast może skreślić dziecko z listy przedszkolnej zgodnie z przewidzianymi zasadami. Na podstawie stwierdzonych nieprawidłowości wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Gdańsku wydali dyrektorowi przedszkola stosowne zalecenia".

Działania nauczycieli wskazują, iż zastosowali oni niewłaściwe metody wychowawcze zagrażające bezpieczeństwu dzieci.

Dyrektor wydziału edukacji Grzegorz Czarnowski mówi, że z komentarzem czeka na ustalenia prokuratury, bo domniemanie niewinności powinno być zachowane: - Skoro "Pomorska" dostała informację o zakończonej kontroli, to myślę, że lada dzień i my dostaniemy wyniki. Mamy tylko protokół kontroli, ale dużo z niego nie wynika.

Ojciec autystycznych bliźniaków podkreśla, że zawiadomienie do prokuratury opierało się na relacji co najmniej kilkorga dzieci i to również mówiących. Miały niemal słowo w słowo przekazywać tę samą relację.

Pierwsze stany lękowe miały pojawić się w styczniu 2019 roku. Symptomami było np. nocne moczenie się. - Jak coś takiego się z dzieckiem dzieje, nie od razu tłumaczysz sobie, że może coś się dzieje w przedszkolu - słyszymy.

Bliźnięta od 24 kwietnia są bez terapii - nie ma dla nich miejsca w przedszkolach. Brakuje specjalistów. Za długo. Od trzech tygodni mają wsparcie ZSS, za co rodzice dyrektorowi bardzo dziękują. Pomóc ma i MOPS. Wyjadą też na turnus rehabilitacyjny.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.

Wideo

Materiał oryginalny: Nauczycielki znęcały się nad dziećmi? Kuratorium Oświaty w Gdańsku potwierdza złe metody pracy w Przedszkolu "Skrzaty" - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pomijając wszystko, przerwanie terapii u dzieci może mieć fatalne skutki. Stan dzieci wraca do punktu wyjścia, często ze zdwojoną siłą.

Dodaj ogłoszenie