Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju

AIP
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego BGK
Rozmowa z Beatą Daszyńską-Muzyczką, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego

BGK jest jednym z inicjatorów Funduszu Trójmorza, którego zadaniem jest wygenerowanie inwestycji w naszym regionie o łącznej wartości 100 mld euro. Na co chcecie skierować te pieniądze?

Wielkość tego funduszu szacowana jest na 5 mld euro, ale liczymy, że zaangażuje się w inwestycje, których wartość nawet przekroczy 100 mld euro. Oczywiście, do tego daleka droga. W nasze prace trzeba włączyć wielu inwestorów, którzy będą zainteresowani tak dużymi przedsięwzięciami.

Jakie to dokładnie przedsięwzięcia?

Fundusz Trójmorza będzie finansował inwestycje odpowiadające na potrzeby 11 krajów leżących w Europie Środkowej. 12 członek Trójmorza - Austria - jest lepiej rozwinięta niż pozostałe kraje tworzące tę inicjatywę. Obszar leżący w obszarze trzech mórz - Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego - jest bardzo podzielony. Brakuje połączeń drogowych, kolejowych, energetycznych, cyfrowych pomiędzy krajami regionu.

Według planów ma po-wstać szybkie połączenie kolejowe między Warszawą i Budapesztem.

Prace nad tym projektem byłyby finansowane w inny sposób, być może z funduszy krajów Grupy Wyszehradz-kiej. Natomiast Fundusz Trójmorza będzie koncentrował się na trzech sektorach: transport, energia i sektor cyfrowy. Prezydenci poszczególnych krajów zdefiniowali już ok. 70 priorytetowych projektów z całego regionu. Będziemy je przeglądać i zastanawiać się, które powinny być realizowane przez nasz fundusz. Zależy nam, aby wybrać takie, które przyniosą nam minimalny, założony w strategii zwrot zainwestowanych pieniędzy.

Przeczytaj także:

Fundusz ma na siebie zarabiać?

Gdyby zależało nam przede wszystkim na zyskach, to zainwestowalibyśmy w spółki technologiczne, bo one potrafią przynosić oszałamiające stopy wzrostu. Funduszowi będzie zależeć na znalezieniu projektów budujących wartość dodaną dla naszego regionu. To będą m.in. projekty drogowe oraz kolejowe, choć w tym drugim przypadku na forum Unii Europejskiej musimy uzgodnić ujednolicenie przepisów prawno-technicznych, bo obecnie są bardzo duże rozbieżności pomiędzy krajami. Chcemy także przyczynić się do stworzenia połączenia gazowego między Świnoujściem i wyspą Krk. Myślimy także bardzo mocno o tym, żeby drogę Via Carpatia wzbogacić o elementy infrastruktury cyfrowej, np. światłowód, by wzmocnić rozwój internetu szerokopasmowego. Tylko w ten sposób sprawimy, że Europa Środkowa wreszcie przestanie być miejscem, w którym powstają wyłącznie centra logistyczne firm z Europy Zachodniej. Trzeba spojrzeć na Europę jak na całość i szukać rozwiązań pozwalających wyrównać szanse między poszczególnymi częściami Unii Europejskiej.

BGK przede wszystkim jednak skupia się na działaniach na terenie Polski. Waszym głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju kraju. W jaki sposób?

Wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju to nasza misja. Jesteśmy bankiem, który finansuje przedsiębiorców i samorządy, angażuje się w kluczowe dla państwa inwestycje, dystrybuuje środki unijne i konsoliduje finanse publiczne. Mamy szereg programów skierowanych do mikro-, małych i średnich firm, bo to one są pulsem rozwoju gospodarczego. Dużym powodzeniem cieszy się między innymi kredyt na innowacje z premią technologiczną, czyli dotacją, która może wynieść nawet 6 mln zł. To dobra oznaka, bo dzięki temu wzrasta innowacyjność firm. Chcemy ten produkt promować jeszcze bardziej. Zamierzamy wykorzystać naszą regionalną sieć do tego, żeby szerzej przekazać informację o zaletach tego produktu i dotrzeć z nią do przedsiębiorców.

Kto może się o niego ubiegać?

Właściwie każdy przedsiębiorca z sektora MŚP korzystający z urządzeń technologicznych. Nie zawężamy dostępu do tego kredytu. Mogą się o niego ubiegać firmy, które chcą wprowadzić nowe - własne lub kupione - rozwiązania technologiczne. I wcale nie muszą to być od razu firmy stosujące rozwiązania Przemysłu 4.0. Równie dobrze taki kredyt może uzyskać przedsiębiorstwo działające w branży znanej od lat. Zajmujemy się także dystrybuowaniem środków unijnych we wszystkich regionach kraju. Mogą z nich korzystać lokalne firmy, samorządy, a także osoby, które planują założyć biznes.

Jakie jeszcze zadania realizujecie?

Część zadań realizujemy sami, a w obszarze inwestycji zlecamy pracę wyspecjalizowanym podmiotom, z którymi ściśle współpracujemy, takim jak TFI PFR SA, PFR Nieruchomości SA czy Polski Fundusz Rozwoju SA. Te podmioty zarządzają funduszami lub aktywami funduszy, w których jesteśmy inwestorem - jedynym lub głównym. My zapewniamy kapitał, a TFI PFR - na podstawie umowy z nami i w oparciu o posiadaną licencję - odpowiada za realizację zadań inwestycyjnych.

Kierowany przez panią bank jest - przynajmniej w części - odpowiedzialny za realizację programu „Mieszkanie plus”. Jak przebiega jego realizacja?

Za realizację programu „Mieszkanie plus” w pełni odpowiada spółka PFR Nieruchomości. My jesteśmy 100-procentowym inwestorem w Funduszu Mieszkań na Wynajem oraz w Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Tak naprawdę jesteśmy na początku procesu inwestycyjnego, szczególnie w przypadku tego drugiego funduszu. W przypadku mieszkań na wynajem już istnieje 2 tys. lokali, które znalazły najemców - i te mieszkania zaczynają nawet generować pewien zwrot z zainwestowanego kapitału. W tym drugim funduszu program budowy mieszkań powoli się rozpędza. Do końca 2019 r. powinny trwać prace przy budowie 100 tys. mieszkań.

Inne wyzwania na najbliższe lata?

Zajmujemy się konsolidacją finansów publicznych. Udało nam się ją przeprowadzić w sądach, teraz przymierzamy się do uczelni wyższych. Rozwijamy również centra kompetencji w całym kraju, w każdym województwie jest Region BGK. Ich zadaniem jest współpraca w regionie z innymi bankami, lokalnymi i regionalnymi agencjami rozwoju, strefami ekonomicznymi. Razem chcemy szukać rozwiązań dla przedsiębiorców. Jako bank rozwoju chcemy tworzyć wartość dodaną do już istniejących na rynku produktów. Przykładem wartości dodanej są gwarancje de minimis, które działają już pięć lat. Nasze gwarancje zabezpieczają spłaty kredytów, które można uzyskać w prawie 20 bankach w całym kraju. Dzięki gwarancjom de minimis udało się uruchomić 95 mld zł kredytów dla 140 tysięcy firm. To niesamowity wehikuł, dzięki któremu z jednego złotego jesteśmy w stanie wygenerować nawet 40 zł kredytu.

Przygotowujecie jakieś produkty z myślą o Polsce regionalnej?

Przede wszystkim staramy się w BGK pamiętać, że Polska to nie tylko Warszawa. Ze swojego gabinetu przy al. Jerozolimskich widzę stary napis „Cały naród buduje swoją stolicę”. Czas na ruch w drugą stronę, na to, żeby to stolica zaczęła pracować nad budową czy rozwojem całego państwa. Pewne kwestie z perspektywy Warszawy wydają się oczywiste, ale w Polsce lokalnej już nie są. Żeby całemu państwu zapewnić zrównoważony rozwój, musimy być obecni nie tylko w stolicy, ale w każdym województwie. Stąd rozwijanie naszych centrów kompetencji w poszczególnych regionach.

BGK zamierza też wspierać polską branżę artystyczną produktem Kreatywna Europa. Na czym on będzie polegać?

Kultura, sztuka - to dziedziny, które zawsze decydują o tym, które społeczeństwa, narody wyróżniają się na świecie. To są prawdziwe skarbnice narodowe. Jednocześnie finansowanie tego sektora to bardzo trudny temat dla bankowców. Podejrzewam zresztą, że podobnie jest w drugą stronę. Trudno mi sobie wyobrazić artystów przedzierających się przez meandry świata finansów. Cała Europa ma problem z finansowaniem sektora kultury. My właśnie podpisaliśmy umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym w sprawie programu gwarancji kredytowych „Kreatywna Europa”. Wstępnie porozumieliśmy się z pięcioma bankami, które zajęłyby się obsługą tego produktu. Chcemy, żeby ten nasz nowy produkt pełnił tę samą rolę w świecie kreatywnym, co de minimis pełni w świecie przedsiębiorców. Wspólnie z innymi bankami, poprzez warsztaty dla bankowców, będziemy przygotowywać się do tego, aby ten program stanowił realne wsparcie dla świata kultury i kreatywnego.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Poczta Polska szykuje się na świąteczny ruch. Zwiększa zatrudnienie

Wideo

Materiał oryginalny: Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie