Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia. Jakie pytania znajdują się w formularzu? Spis jest obowiązkowy

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Karolina Misztal
1 kwietnia 2021 roku ruszył „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”. Wszyscy, bez wyjątku, będziemy zobligowani do odpowiedzi na pytania o nasze wyznanie, warunki mieszkaniowe, schorzenia czy aktywności zawodowe. Za odmowę czy podanie nieprawdziwych danych grożą kary, w tym pozbawienia wolności. Jakie pytania znajdują się w formularzu?

Spis powszechny 2021. Terminy i zasady

Narodowy Spis Powszechny odbędzie się od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku, chociaż wiele wskazuje, że po zapowiadanej decyzji Sejmu potrwa nawet do 30 września. Badanie przeprowadzone na całej populacji ma ukazać strukturę społeczeństwa pod względem m.in. demograficznym, ekonomicznym, relacji rodzinnych czy zasobów mieszkaniowych, a po porównaniu z wcześniejszymi spisami, także zmiany jakie zaszły w ciągu ostatnich dekad. Sprawa ruszającego w czwartek spisu, była jednym z głównych tematów poniedziałkowej (29.03.) sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Narodowy Spis Powszechny 2021. Pytania dotyczą m.in. rodziny...

Narodowy spis powszechny 2021. Jakie pytanie znajdziemy w formularzu?

Goszczący w trybie online prof. Jerzy Auksztol mówił o formie badania, przykładowych pytaniach oraz bezpieczeństwie naszych danych.

CZYTAJ TAKŻE: "Wspólne zdjęcie rentengowskie Polaków". Wkrótce Narodowy Spis Powszechny 2021. Tak wyglądał kiedyś! [ZDJĘCIA]

- Nie zawsze mamy świadomość, jak wiele spraw zależy od danych uzyskiwanych w trakcie spisu powszechnego - mówił dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku. - Na podstawie liczby i struktury ludności określa się m.in. kwoty dotacji dla gmin, wysokość funduszy sołeckich, dotacje unijne, liczbę miejsc w Parlamencie Europejskim czy nawet liczby mogących działać kasyn i salonów gier bingo.

W NSP będziemy pytani o:

  • kraj urodzenia,
  • o to czy kiedykolwiek mieszkaliśmy za granicą,
  • o nasze schorzenia,
  • wykształcenie,
  • aktywność zawodową,
  • a także dane współmałżonka czy partnera.

Zmiany dla podróżnych, rząd przedstawił szczegóły:

- Będziemy pytać m.in. o miejsce wykonywania pracy w rozróżnieniu do miejsca zamieszkania – mówi prof. Auksztol. - Dzięki tym danym uzyskamy bardzo dokładne informacje o kanałach przepływu ludności, które pomogą np. niwelować wykluczenia transportowe, szczególny problem także na terenie woj. pomorskiego. Jednak najwięcej pytań będzie związanych ze stanem i charakterystyką zasobów mieszkaniowych.

W kwestionariuszu poświęconym mieszkaniom, będziemy pytani o status prawny nieruchomości, ogólny opis lokalu, źródła stosowanego do ogrzewania czy liczbę lokatorów.

"Dane spisowe będą bezpieczne". Udział w badaniu obowiązkowy

Do uzupełnienia formularza w internecie (spis.gov.pl) zobligowana będzie każda osoba zamieszkała (także czasowo) na terytorium RP. Osoby bez dostępu do internetu, będą musiały zadzwonić na specjalną infolinię (tel. 22 279 99 99). Podanie imienia i nazwiska, nr PESEL oraz adresu zamieszkania będzie obowiązkowe.

- Dane spisowe będą bezpieczne. Dochowujemy wszelkiego rodzaju zabezpieczeń, przygotowaliśmy narzędzia prawne i techniczne, aby każdy mógł przekazać informacje w sposób swobodny, bez obawy, że zostaną wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem – zapewnia dyrektor gdańskiego US.

Wszystkie dane będą podawane według stanu na 31 marca 2021 r. Spis jest powszechny co oznacza, że udział w badaniu jest obowiązkowy. Za odmowę udziału lub spóźnienie w udzieleniu odpowiedzi, grozić będzie kara grzywny, natomiast za podanie nieprawdziwych informacji, nawet dwa lata więzienia – zgodnie z ustawą o statystyce publicznej.

Ostatni spis powszechny w Polsce odbył się w 2011 r. i był pierwszym od czasu wejścia do Unii Europejskiej. Na pytanie o narodowość czy przynależność do wspólnoty etnicznej, 18 tys. osób wskazało w pierwszej kolejności, że jest Kaszubami. 215 tys. wskazało przynależność do grupy Kaszubów w drugiej kolejności po narodowości polskiej. W tym samym spisie 156 tys. obywateli zadeklarowało wyznanie prawosławne (drugie po katolickim), a 137 tys. przynależność do Świadków Jehowy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie